Choroba nowotworowa we wczesnym stadium rozwoju przebiega często bezobjawowo, a pierwsze jej symptomy mogą pojawić się dopiero w okresie późniejszym. Rosnący nowotwór wywołuje objawy podmiotowe i przedmiotowe miejscowe, których charakter i stopień nasilenia zalezą od lokalizacji ogniska chorobowego. Znajomość symptomów ostrzegawczych choroby nowotworowej może pomóc w sprawniejszym zdiagnozowaniu schorzenia i szybszym rozpoczęciu leczenia.
Podstawą wczesnego wykrycia raka jest współpraca pomiędzy lekarzami a pacjentami. Chodzi o nielekceważenie sygnałów ostrzegawczych i zachowanie czujności onkologicznej, a z drugiej strony o przestrzeganie algorytmów postepowania diagnostycznego. Jak rozpoznać nowotwór na wczesnym etapie?
Amerykańskie Towarzystwo do Walki z Rakiem (American Cancer Society) opublikowało listę siedmiu objawów ostrzegawczych, których wystąpienie u chorego z dużym prawdopodobieństwem może świadczyć o chorobie nowotworowej.
Jak podkreślają eksperci, stwierdzenie któregokolwiek z poniższych symptomów alarmowych stanowi bezwzględne wskazania do konsultacji z lekarzem rodzinnym lub onkologiem. W dalszej kolejności należy rozważyć założenie karty DILO oraz wykonanie dokładnej diagnostyki w kierunku choroby nowotworowej.
Symptomy ostrzegawcze choroby nowotworowej
- Zaburzenia w oddawaniu stolca oraz moczu – biegunki, zaparcia, bolesne parcie na stolec, uczucie niepełnego wypróżnienia, stolce ołówkowate, zmiany zabarwienia stolca, obecność krwi w stolcu i moczu, bolesne oddawanie moczu
- Przewlekłe owrzodzenie skóry
- Podkrwawianie i nieprawidłowa wydzielina z nosa, jamy ustnej, zmian skórnych, brodawki sutkowej, dróg rodnych, przewodu pokarmowego
- Guzek piersi lub wyczuwalna zmiana patologiczna innej części ciała
- Niepokojące symptomy dyspeptyczne (niestrawność, ból lub dyskomfort w nadbrzuszu środkowym) oraz zaburzenia połykania
- Zmiany w obrębie znamion skórnych
- Kaszel z odkrztuszaniem krwistej wydzieliny, przewlekła chrypka
ZOBACZ WIĘCEJ: OBJAWY RAKA
Po czym poznać że ma się raka? Objawy nowotworu
Oprócz wspomnianych powyżej symptomów ostrzegawczych choroby nowotworowej wyróżnionych przez American Cancer Society specjaliści wskazują jeszcze kilka innych symptomów, które powinny skłonić do konsultacji z lekarzem. Są one skierowane do szerokiej populacji i charakteryzują się małą swoistością, ale mogą być pomocne we wczesnym wykryciu nowotworu. Są to:
- Niezamierzona i nadmierna utrata wagi (chudnięcie)
- Przewlekła gorączka o nieznanej przyczynie
- Nadmierne zmęczenie
- Ból
- Zmiany skórne i zmiany koloru skóry
- Białe zmiany na łonie śluzowej jamy ustnej
Cechą charakteryzującą nowotwory złośliwe jest zdolność do naciekania tkanek sąsiadujących. W wyniku tego mogą rozwijać się objawy regionalne. Nowotwór wzrastając do światła naczyń krwionośnych oraz naczyń chłonnych, może dawać przerzuty odległe. Rozwój tych ognisk powoduje pojawianie się nowych objawów i kolejnych dolegliwości.
ZAJRZYJ DO: DIAGNOSTYKA ONKOLOGICZNA