"WIEDZIEĆ WIĘCEJ, TO BAĆ SIĘ MNIEJ!"

Delta Dot – innowacyjny test na skuteczność leczenia onkologicznego

Innowacyjna technologia diagnostyki raka – badanie CNI Chronix Biomedical jest doskonałym narzędziem diagnostycznym jako badanie przesiewowe oraz badanie monitorujące (test Delta Dot), przeznaczone do bieżącej oceny wyniku leczenia przeciwnowotworowego. Poprzez monitorowanie nowotworowych „odcisków palca” w osoczu krwi w trakcie leczenia, może pomóc onkologom w podejmowaniu ważnych decyzji: czy ich pacjenci powinni być nadal tak samo leczeni, czy też należy zmienić terapię na bardziej skuteczną.

W każdym momencie, w naszej krwi znajduje się ok. 150 milionów fragmentów DNA pochodzących z rozpadu komórek, które podlegają wymianie w ludzkim organizmie. Nowe badanie krwi opracowane przez firmę Chronix Biomedical wykorzystuje technologię sekwencjonowania nowej generacji (Next Generation Sequencing, NGS), która pozwala na wychwytywanie nadmiaru lub ubytków fragmentów DNA (ang.: gains and losses) pochodzących z rozpadających się komórek. Takie nadwyżki i ubytki fragmentów DNA są cechą charakterystyczną dla większości nowotworów – stanowią ich swoisty „odcisk palca”. Dzięki innowacyjnemu badaniu możemy określić ich poziom przy pomocy jednej liczby – wskaźnika CNI (Copy Number Imbalance), który określa prawdopodobieństwo występowania raka u badanej osoby. Co ważne, test pozwala na sekwencjonowanie pełnego genotypu człowieka, dzięki czemu analizowany jest cały organizm, a nie poszczególne części ciała, jak to ma miejsce w przypadku tradycyjnej biopsji tkankowej czy technik radiologicznych.

Wskaźnik CNI może być skutecznym badaniem przesiewowym określającym prawdopodobieństwo występowania raka u danej osoby oraz celowym badaniem dla określenia, czy zastosowana terapia onkologiczna wyleczyła nowotwór, a także czy nastąpił jego nawrót (dla pacjentów pozostających w remisji). Wnioski te wysuwa się na podstawie testów przeprowadzonych w odstępach czasowych.

Badanie firmy Chronix Biomedical pozwala na wykrycie komórek nowotworowych we wczesnej fazie rozwoju choroby, ze skutecznością ok. 92–94%. Zgodnie z wynikami opublikowanymi w Clinical Chemistry Prostate Cancer (2015), badanie Delta Dot monitorujący skuteczność leczenia onkologicznego wykazał blisko 90% precyzję w przewidywaniu efektów zastosowanej terapii onkologicznej– i to już po zastosowaniu pierwszej dawki leczenia. Przedstawione dane pochodzą z badań klinicznych przeprowadzonych w latach 2010 – 2016, a ich wyniki były przedstawiane podczas konferencji ASCO.
 

Prof. P. Radziszewski: „Biomarkery onkologiczne nowej generacji na przykładzie systemu Chronix.”

 

BADANIE DELTA DOT W PRAKTYCE – INFORMACJE DLA PACJENTA

Jeśli masz skierowanie na chemioterapię, immunoterapię lub radioterapię, ale chcesz upewnić się co do skuteczności leczenia, które otrzymasz, to przed zastosowaniem pierwszej serii zabiegów skonsultuj się z lekarzem specjalistą – onkologiem.

Podobnie, badanie Delta Dot jest doskonałym narzędziem diagnostycznym w przypadku oceny skuteczności zabiegu onkologicznego (zabieg chirurgiczny) oraz monitorowania ewentualnych przerzutów.

Masz 3 sposoby działania:

• Skorzystać z porady w placówce partnerskiej MCD
• Skontaktować się bezpośrednio z lekarzem autoryzowanym MCD.
• Skontaktować się z Twoim lekarzem prowadzącym w wybranej placówce medycznej, najlepiej z listy autoryzowanych lekarzy MCD. Lekarz może się skontaktować ze Sztabem Medycznym MCD, aby omówić wynik badania.

Badanie Delta Dot polega na pobraniu próbki krwi, które odbywa się w jednym z autoryzowanych punktów pobrań. Następnie próbka trafia do certyfikowanego laboratorium ChronixBiomedical w Niemczech. Wyniki badań są gotowe w ciągu 7 – 10 dni. Po otrzymaniu pierwszej serii zaplanowanych zabiegów należy ponownie przeprowadzić badanie Delta Dot, które oceni skuteczność zastosowanego leczenia onkologicznego.

Badanie Delta Dot

 

WSKAZANIA DO WYKONANIA BADANIA CNI

  1. W przypadku, gdy pacjent chciałby sprawdzić, czy w jego organizmie toczy się proces nowotworowy. Ważne zwłaszcza dla osób z grup ryzyka, zagrożonych zwiększonym prawdopodobieństwem zachorowania na raka z powodów genetycznych lub dla osób pozostających w remisji
  2. Aby zweryfikować skuteczność leczenia onkologicznego – monitoring procesu leczenia z możliwym wskazaniem prawdopodobieństwa skuteczności zastosowanej terapii. W przypadku badania Delta Dot na skuteczność leczenia onkologicznego, gdy wynik CNI nie zmienia się znacząco (lub wzrasta) w kolejnych próbach, oznacza to, że pacjent nie reaguje na zastosowaną terapię (radioterapię, chemioterapię lub immunoterapię). Lekarz może podjąć decyzję o zmianie leczenia.
  3. W przypadku podejrzenia zmian w mammografii, USG lub samobadaniu piersi – jako badanie potwierdzające, tzw. „Test drugiej opinii”.
  4. W przypadku gdy pacjent ma podwyższony poziom PSA i istnieje zagrożenie rakiem prostaty – jako badanie potwierdzające, tzw. „Test drugiej opinii”.

 
 
ZOBACZ WIĘCEJ NA:  http://moderncancerdiagnostics.pl
 
 

Delta Dot – innowacyjny test na skuteczność leczenia onkologicznego
4.75 (95%) 4 votes
About the Author
 

Powiązane artykuły


Kampania Piękna bo Zdrowa 2017 – „Wpadnij na przegląd do ginekologa”

21 stycznia 2017 roku wystartuje ósma odsłona kampanii społecznej Piękna bo Zdrowa, która organizowana jest przez Ogólnopolską Organizację Kwiat Kobiecości. Tegoroczna edycja akcji odbywa się pod hasłem:...
Opublikowane 17 Sty 2017

Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy. Pink Lips Project 2017

Zbliża się Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy (European Cervical Cancer Prevention Week), którego tegoroczna edycja przypada na 22-28 stycznia 2017 roku. W ramach wydarzenia odbywają się...
Opublikowane 16 Sty 2017

Bezpłatna diagnostyka zmian piersi w warszawskiej Klinice WILMED

Centrum medyczne WILMED prowadzi nabór pacjentek do programu uzupełniającej diagnostyki zmian piersi nowoczesnym urządzeniem BRASTER.   Do rozwoju komórek nowotworowych przyczyniają się dwa procesy:...
Opublikowane 15 Sty 2017

Inauguracja Forum Raka Płuca

Rak płuca jest najczęściej diagnozowanym nowotworem złośliwym w Polsce – co piąty pacjent i co dziesiąta pacjentka onkologiczna choruje na raka płuca. Na leczenie tej grupy chorych Ministerstwo Zdrowia...
Opublikowane 12 Sty 2017

Dwanaście ciekawych konferencji onkologicznych dla specjalistów w 2017 roku

Rok 2017 prezentuje się bardzo atrakcyjnie, jeśli chodzi o warsztaty i konferencje onkologiczne. Publikujemy zestawienie najciekawiej zapowiadających się wydarzeń edukacyjnych dla specjalistów z branży...
Opublikowane 10 Sty 2017
Więcej w badanie CNI, Badanie Delta Dot
Modern Cancer Diagnostics – „punkt zwrotny w walce z nowotworami”

20 lat temu, w październiku 1996 roku, Howard Urnovitz, założyciel amerykańskiej firmy Chronix Biomedical, wysłał aplikację patentową, która...

Zamknij