Soja to bardzo interesujący produkt w kontekście profilaktyki przeciwnowotworowej. Przeprowadzone badania wykazały, że soja może chronić ludzi przed zachorowaniem na raka prostaty i raka piersi. Zawiera ona duże ilości fitoestrogenów, które mogą mieć istotne działanie ochronne i antyrakowe.
Tradycyjna dieta azjatycka jest bogata w izoflawony – jeden z rodzajów fitoestrogenów, których struktura jest zbliżona do hormonu żeńskiego – estrogenu. Szczególnie interesujące w kontekście profilaktyki antyrakowej są dwa izoflawony – genisteina i daidzeina. Soja jest bogatym źródłem powyższych substancji ochronnych.
Stwierdzono, że we krwi Japończyków, u których procent występowania nowotworu prostaty jest niski, poziom izoflawonów jest sto razy wyższy niż we krwi Finów, którzy częściej chorują na raka prostaty. Przeprowadzone badania wykazały, że soja opóźnia rozwój i postęp już istniejącego raka prostaty.
SOJA I JEJ ANTYRAKOWE WŁAŚCIWOŚCI
Podobnie tłumaczy się zjawisko rzadszego występowania nowotworów piersi u Japonek spożywających znacznie więcej soi i produktów sojowych niż Europejki czy Amerykanki. Ogólnie rzecz ujmując dla kobiet w wieku rozrodczym poziom estrogenów wydaje się być jednym z czynników zachorowania na raka piersi.
Fitoestrogeny pochodzące z pożywienia zdają się osłabiać działanie ludzkiego estrogenu i zmniejszać ryzyko niekontrolowanego, typowego dla raka podziału komórek. Szczególne znaczenie odgrywa tu wspomniana genisteina, która wydaje się hamować aktywność enzymów koniecznych do podziału komórek.
Soja to ważny produkt w diecie antyrakowej!
Soja właściwości – Bibliografia:
D. Khayat, Prawdziwa dieta Antyrakowa, Kraków 2012.
Coy Johannes F., F. Maren, Nowa dieta antyrakowa, 2011.
A. Herzog, K. Christine, Dieta antyrakowa – smaczne żywienie w profilaktyce i leczeniu chorób nowotworowych, 2010.