W ostatnich dniach kwietnia działalność zainaugurowało Centrum Radioterapii Nowotworów Wieku Dziecięcego w Warszawie przy ulicy Wawelskiej 15. W tym miejscu już od lat leczy się najmłodszych Pacjentów onkologicznych, ale dopiero teraz – dzięki dotacji na modernizację – udało się wyremontować ośrodek oraz doposażyć go w cztery nowoczesne akceleratory.
Dwa z nich służą do precyzyjnego napromieniania guzów nowotworowych, co jest szczególnie ważne w radioterapii pediatrycznej. Istotą radioterapii dziecięcej jest maksymalne ograniczenie dawki promieniowania w tkankach zdrowych, aby ograniczyć wystąpienie skutków ubocznych leczenia u małego Pacjenta.
Inwestycja wyniosła łącznie ponad 46 mln złotych, a pieniądze wyłożyło Ministerstwo Zdrowia oraz Unia Europejska. Wymiana i adaptacja urządzeń trwała kilkanaście miesięcy. Najmłodsi Pacjenci Centrum Radioterapii Nowotworów Wieku Dziecięcego w Warszawie mogą teraz korzystać z nowoczesnej aparatury oraz liczyć na opiekę doświadczonego i życzliwego personelu. Nie tylko lekarze, ale i także technicy przeszli przeszkolenie psychoonkologiczne. Cały zespół jest doświadczony i przygotowany do pracy z dziećmi – tłumaczy dr n. med. Dorota Kiprian, naczelny radioterapeuta w CO w Warszawie.
Nowoczesne urządzenia, kolorowe, bajkowe wnętrza, otoczenie pełne zabawek i ciepła – oto nowe Centrum Radioterapii Nowotworów Wieku Dziecięcego w Warszawie. Jeśli dziecko chce mieć maskę Spidermana, to jest malowany na niej Spiderman. Jeśli jakaś dziewczynka życzy sobie falbanki, to ma falbanki.
Centrum Radioterapii Nowotworów Wieku Dziecięcego w Warszawie
Jak tłumaczą eksperci – radioterapia (oprócz chirurgii i chemioterapii) jest główną metodą leczenia nowotworów u dzieci. Nowotwory u najmłodszych pacjentów są bardzo wrażliwe na chemioterapię i radioterapię, dlatego uzyskuje się dobre wyniki leczenia. Niestety, w przypadku dzieci większe jest również ryzyko uszkodzenia zdrowych tkanek. Z tego powodu napromieniowanie powinno być prowadzone w ośrodkach mających doświadczenie w radioterapii nowotworów wieku dziecięcego, a priorytetem jest ochrona zdrowych tkanek.
W Polsce co roku wykrywa się około 1200 zachorowań na nowotwory u dzieci. Na ogół udaje się wyleczyć ponad 70% z nich. W Centrum Radioterapii Nowotworów Wieku Dziecięcego leczonych jest najwięcej dzieci z chorobą nowotworową w Polsce. Szacuje się, że z nowej aparatury skorzysta każdego roku od 120 do 150 małych pacjentów chorych na raka z całego kraju.
O specyfice tzw. radioterapii dziecięcej i pediatrycznej opowiada personel warszawskiego Centrum Radioterapii Nowotworów Wieku Dziecięcego: