Czy wiesz, że krew stanowi nawet 10% naszej wagi? Na każdy kilogram masy ciała przypada około 75 ml krwi. Oznacza to, że dorosły człowiek o prawidłowej wadze ma od 4 do 6 l krwi w organizmie. Lekarzem specjalistą, który zajmuje się wszelkimi kwestiami dotyczącymi krwi i chorób z nimi związanych, jest hematolog. Kiedy należy się do niego zgłosić i jak wygląda diagnostyka schorzeń hematologicznych?
Krew i jej funkcje w organizmie
Krew transportuje tlen oraz substancje odżywcze do wszystkich tkanek i organów, a także usuwa dwutlenek węgla oraz szkodliwe produkty przemiany materii. Jest nośnikiem hormonów i przekaźników chemicznych. Bierze także udział w termoregulacji ciała i pełni funkcje obronne oraz naprawcze. Składa się z płynnej części, tzw. osocza, w którym występuje zawiesina komórek. Elementami morfotycznymi krwi są: krwinki czerwone (erytrocyty), białe (leukocyty) oraz płytki krwi (trombocyty). To jedyna płynna tkanka w ciele, mająca zdolność stałego przemieszczania się w organizmie oraz przenikania do ścian naczyń, a także innych tkanek i narządów.
Choroby krwi
Prawidłowe funkcjonowanie układu krwionośnego oraz przebieg procesów wytwarzania krwi (tzw. krwiotwórczych) są konieczne dla zachowania zdrowia. Niestety, może dochodzić do zaburzeń i rozwoju chorób o różnym podłożu. Wśród najczęstszych z nich wymieniane są:
- nadkrwistość,
- niedokrwistość (inaczej anemia), która może być hemolityczna lub megaloblastyczna,
- skaza krwotoczna – płytkowa, naczyniowa, osoczowa – trombofilia, hemofilia lub małopłytkowość,
- nowotwory krwi, do których zaliczają się chłoniaki, szpiczak plazmocytowy, białaczki szpikowe, białaczki limfatyczne czy ziarnica złośliwa.
Hematolog – specjalista od krwi
Diagnozowaniem i leczeniem chorób krwi zajmuje się hematolog. Przedmiotem jego zainteresowania są zaburzenia związane nie tylko z samą krwią, ale i całym układem krwiotwórczym, zbudowanym z wątroby, śledziony, szpiku kostnego i węzłów chłonnych.
Do lekarza tej specjalizacji umów się, jeśli zauważasz typowe objawy chorób krwi i układu krwiotwórczego m.in.:
- nadżerki błon śluzowych,
- przewlekłe zmęczenie,
- bladość skóry, błon śluzowych i ust,
- senność i złe samopoczucie,
- wysoką skłonność do tworzenia się siniaków i krwiaków na skórze, nawet przy nieznacznym urazie,
- nadmierną łamliwość paznokci i intensywne wypadanie włosów,
- utratę masy ciała niewytłumaczalną dietą czy ćwiczeniami,
- problemy z krzepliwością krwi,
- krwawienie z dziąseł i błon śluzowych,
- powiększenie węzłów chłonnych,
- wysoką podatność na różne infekcje o podłożu wirusowym i bakteryjnym.
Podczas wizyty hematolog przeprowadzi wywiad, zapyta o niepokojące objawy, przyjmowane leki czy choroby przewlekłe. Zainteresuje się historią chorób w rodzinie – szczególnie tych hematologicznych i onkologicznych. Wykona także badanie przedmiotowe z uwzględnieniem obwodowych węzłów chłonnych, wątroby czy śledziony, ponieważ ich powiększenie może być jednym z pierwszych objawów choroby hematologicznej.
Badania podstawą diagnozy choroby hematologicznej
W celu postawienia diagnozy hematolog zlecić może szereg specjalistycznych badań, takich jak:
- morfologia krwi,
- badanie układu krzepnięcia,
- badanie stężenia żelaza lub ferrytyny, witaminy B12, kwasu foliowego,
- krzywa żelazowa w przypadku diagnostyki anemii,
- ocena stężenia immunoglobuliny odpowiedzialnych za układ odpornościowy,
- elektroforeza białek surowicy,
- badania genetyczne,
- biopsja szpiku kostnego, węzłów chłonnych,
- badanie obrazowe węzłów chłonnych.
Jeżeli na podstawie wyników badań i wywiadu z pacjentem oraz przedmiotowego badania lekarz wykryje nieprawidłowości świadczące o potencjalnej chorobie nowotworowej, skieruje Cię na diagnostykę do specjalisty onkologa.
Źródła:
https://www.mp.pl/pacjent/poradnik-swiadomego-pacjenta/302834,hematolog-czym-sie-zajmuje-i-jakie-choroby-leczy-hematolog
https://www.mp.pl/pacjent/hematologia/choroby/322586,krew-ile-krwi-ma-czlowiek-funkcje-i-sklad-krwi
ARTYKUŁ SPONSOROWANY
PRZEJDŹ DO: STRONA GŁÓWNA