Program Profilaktyka 40 PLUS umożliwiający wykonanie bezpłatnych badań diagnostycznych został wydłużony o kilka miesięcy i potrwa do 30 kwietnia 2025 roku – informuje Ministerstwo Zdrowia. Według danych NFZ do końca 2024 roku skorzystało z niego ponad 4 mln osób. Uprawnionych do wykonania bezpłatnej diagnostyki jest około 20 mln osób od 40. roku życia.
Profilaktyka 40 PLUS to program bezpłatnych badań profilaktycznych dla wszystkich Polaków i Polek powyżej 40. roku życia. Celem programu jest wczesne wykrywanie chorób i zaburzeń oraz zapobieganie ich rozwojowi.
Program Profilaktyka 40 PLUS został stworzony z myślą o wykrywaniu ryzyka najczęstszych chorób cywilizacyjnych, takich jak cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zaburzenia pracy wątroby i nerek, a także nowotwory. Dzięki badaniom możesz zyskać pełny obraz swojego stanu zdrowia i odpowiednio wcześnie zareagować na niepokojące wyniki.
Profilaktyka 40 PLUS – program w 2025 roku
Decyzją Ministerstwa Zdrowia program bezpłatnych badań diagnostycznych Profilaktyka 40 PLUS zostanie przedłużony o kilka dodatkowych miesięcy w 2025 roku. Istnieje również możliwość ponownego wykonania pełnego pakietu badań profilaktycznych – pod warunkiem, że od udzielenia poprzednich świadczeń w ramach programu upłynęło co najmniej 12 miesięcy.
Warto przypomnieć, że badania diagnostyczne wchodzące w skład programu Profilaktyka 40 PLUS dzielą się na trzy grupy: badania dla kobiet, badania dla mężczyzn i pakiet wspólny.
Pakiet badań diagnostycznych dla kobiet
- morfologia krwi obwodowej z wzorem odsetkowym i płytkami krwi
- stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy
- stężenie glukozy we krwi
- próby wątrobowe: AlAT, AspAT, GGTP
- poziom kreatyniny we krwi
- badanie ogólne moczu
- poziom kwasu moczowego we krwi
- krew utajona w kale – metodą immunochemiczną (iFOBT).
Pakiet badań diagnostycznych dla mężczyzn
- morfologia krwi obwodowej ze wzorem odsetkowym i płytkami krwi
- stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy
- stężenie glukozy we krwi
- próby wątrobowe: AlAT, AspAT, GGTP
- poziom kreatyniny we krwi
- badanie ogólne moczu
- poziom kwasu moczowego we krwi
- krew utajona w kale – metodą immunochemiczną (iFOBT)
- PSA – antygen swoisty dla stercza całkowity.
Pakiet badań diagnostycznych wspólny
- pomiar ciśnienia tętniczego
- pomiar masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie
- obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI).
Wyniki badań wykonane w ramach pakietu Profilaktyka 40 PLUS są dostępne w przychodni/punkcie diagnostycznym lub można je odebrać na Internetowym Koncie Pacjenta. Należy je skonsultować ze swoim lekarzem rodzinnym.
Jak skorzystać z programu Profilaktyka 40 PLUS
- Wypełnij ankietę zdrowotną – możesz to zrobić na swoim Internetowym Koncie Pacjenta (IKP) w zakładce „Profilaktyka” > „Ankiety”, w aplikacji mojeIKP (w zakładce „Profilaktyka”), w przychodni POZ, która uczestniczy w programie.
- Uzyskaj e-skierowanie – po wypełnieniu ankiety automatycznie wygenerowane zostanie e-skierowanie na badania profilaktyczne. Znajdziesz je w aplikacji mojeIKP lub na Internetowym Koncie Pacjenta. Przychodnia POZ może Ci je wydrukować.
- Umów się na badania – możesz to zrobić przez Internetowe Konto Pacjenta, przez aplikację mojeIKP, bezpośrednio w przychodni POZ.
WARTO WIEDZIEĆ: JAK WYKRYĆ RAKA – BADANIA
Drugie badanie w ramach programu Profilaktyka 40 PLUS
Warto pamiętać, że z bezpłatnych badań diagnostycznych w ramach programu Profilaktyka 40 PLUS można skorzystać po raz drugi – jeśli minęło co najmniej 12 miesięcy od pierwszego badania w ramach programu. Drugie skierowanie jest wystawiane automatycznie w ciągu tygodnia po upływie roku od zrobionych badań i obejmuje taki sam pakiet badań jak przy pierwszym zgłoszeniu.
Drugie e-skierowanie na badania profilaktyczne znajdziesz na Internetowym Koncie Pacjenta, i w aplikacji mojeIKP.
Na powtórne wykonanie badań można zapisać się przez Internetowe Konto Pacjenta lub bezpośrednio w tej samej przychodni/punkcie diagnostycznych co poprzednio.
Uwaga, jeśli nie widzisz e-skierowania na drugie badanie na IKP ani w mojeIKP – skontaktuj się z placówką, w której było badanie w ramach programu. Poproś o sprawdzenie, czy wpisała wyniki badania i zamknęła skierowanie. Jeśli problem nadal występuje, zgłoś sprawę do Centrum e-Zdrowia na e-mail lub infolinię 19239.
Z bezpłatnych badań możesz też skorzystać również po raz trzeci. Jeśli minęło 12 miesięcy od Twojego drugiego badania, automatycznie otrzymasz skierowanie na trzecie badanie. I znowu – nie wypełniasz w tym celu ankiety.
Profilaktyka 40 PLUS – dlaczego warto skorzystać z badań?
Ministerstwo Zdrowia zachęca do skorzystania z bezpłatnych badań w ramach programu Profilaktyka 40 PLUS, który został wydłużony do końca kwietnia 2025 roku.
- Zyskasz możliwość wczesnej diagnostyki, która jest jednym z najskuteczniejszych sposobów na długie życie w zdrowiu.
- Unikniesz długotrwałego, a czasem nieskutecznego leczenia, które jest konsekwencją zbyt późnej diagnozy.
- Dasz sobie szansę na całkowite wyzdrowienie dzięki wykryciu choroby na wczesnym etapie.
- Przebadasz się w zakresie najczęściej występujących problemów zdrowotnych, takich jak otyłość, cukrzyca, zaburzenia w pracy wątroby i nerek, zaburzenia rytmu serca, zaburzenia związane z ciśnieniem krwi, rak jelita grubego czy rak prostaty (w pakiecie dla mężczyzn).
- Uzyskasz wiedzę o swoim zdrowiu.
- Zyskasz możliwość przeanalizowania swoich nawyków oraz stylu życia dzięki odpowiedziom na pytania ankiety. Sprawdzisz, czy służą one Twojemu zdrowiu i samopoczuciu.
- Dowiesz się, jakie zmiany wprowadzić w swoim stylu życia i nawykach, żeby lepiej służyły Twojemu zdrowiu.
- Oszczędzisz czas – nie musisz zapisywać się do lekarza po skierowanie.
- Zyskasz wygodę – otrzymasz skierowanie bez wychodzenia z domu, przez internet, a dzięki mapie placówek, które udzielają świadczeń w ramach programu, łatwo znajdziesz najodpowiedniejszą dla siebie.
- Zyskasz spokój i poczucie bezpieczeństwa, bo dzięki regularnym badaniom będziesz mieć pewność, że jesteś zdrowy i odpowiedzialnie dbasz o swoją przyszłość.
źródło: www.pacjent.gov.pl
PRZEJDŹ DO: PROFILAKTYKA ONKOLOGICZNA