Nowy program bezpłatnych badań profilaktycznych Moje Zdrowie wystartuje 1 maja 2025 roku i zastąpi dotychczasową akcję Profilaktyka 40 Plus.
Program Moje Zdrowie – bilans zdrowia osoby dorosłej będzie dostępny dla szerokiej grupy osób, oparty na kompleksowym wywiadzie i realizowany w placówkach podstawowej opieki zdrowotnej. Wyniki badań będą analizowane przez personel medyczny i posłużą do przygotowania Indywidualnego Planu Zdrowotnego.
Bilans zdrowia finansowany przez NFZ obejmie całą populację od 20. roku życia i będzie dotyczył stylu życia, chorób serca, nowotworów, zdrowia psychicznego, uzależnień i szczepień profilaktycznych – wynika z dokumentów Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT).
– Marzeniem każdego ministra zdrowia jest w większym stopniu zapobiegać niż leczyć. To, co jest dla mnie ważne i co ma się wydarzyć w tym roku w kontekście długofalowej polityki zdrowotnej w Polsce i kształtowania systemu ochrony zdrowia, to start programu Moje Zdrowie – powiedziała w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej” minister zdrowia Izabela Leszczyna.
Moje Zdrowie – bilans zdrowia osoby dorosłej to:
- profilaktyczne badania bilansowe dla pacjentów w wieku 20-49 lat – co 5 lat
- profilaktyczne badania bilansowe dla pacjentów w wieku powyżej 49 lat – co 3 lata
- kompleksowy wywiad
- analiza badań przez personel medyczny
- raportowanie badań do IKP
- Indywidualny Plan Zdrowotny
Program Moje Zdrowie – na czym polega i dla kogo?
W zamierzeniu Ministerstwa Zdrowia bilans ma być dostępny dla większej grupy pacjentów niż „Profilaktyka 40 Plus„. Z przeglądu Moje Zdrowie skorzystają już 20-latkowie i starsi pacjenci, czyli ok. 30 mln osób. Osoby w wieku 20-49 lat miałyby wykonywać bilans zdrowia raz na 5 lat, a osoby w wieku 50 lat i więcej – raz na trzy lata.
Resort Zdrowia chce, aby ocena stanu zdrowia w ramach programu Moje Zdrowie obejmowała: styl życia, wywiad rodzinny, choroby uwarunkowane genetycznie, choroby sercowo-naczyniowe, nowotworowe, zdrowie psychiczne, uzależnienia i realizację zalecanych szczepień.
Bezpłatny bilans zdrowia dorosłych ma poprawić wczesną wykrywalność chorób układu krążenia i cukrzycy, chorób nerek, zaburzeń funkcji tarczycy, wybranych chorób onkologicznych, wybranych chorób infekcyjnych (HCV – wirus zapalenia wątroby typu C), zaburzeń psychicznych i poznawczych. Kolejnym celem jest zwiększenie odsetka osób zaszczepionych (szczepienia zalecane).
WARTO WIEDZIEĆ: PROFILAKTYKA ONKOLOGICZNA
Bilans Moje Zdrowie – jak skorzystać z programu NFZ?
Bilans zdrowia składa się z kilku etapów. Na początku lekarz, pielęgniarka lub profilaktyk przeprowadzi z pacjentem ankietę. Będzie można ją wypełnić także samodzielnie przez Internetowe Konto Pacjenta (IKP).
Bilans zdrowia będzie można zrobić po upływie co najmniej 12 miesięcy od ostatniego badania w ramach programu „Profilaktyka 40 Plus” (kończy się 30 kwietnia 2025 roku).
W założeniu jest to pogłębiony wywiad dotyczący stylu życia, czynników ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, chorób onkologicznych, z uwzględnieniem wywiadu rodzinnego, stanu zdrowia psychicznego. Obejmie też wywiad środowiskowy. Ankieta będzie też okazją do zweryfikowania wykonanych szczepień zalecanych. Taki kwestionariusz po zatwierdzeniu będzie podstawą do wygenerowania zlecenia na badania.
Kolejny element programu Moje Zdrowie to badania diagnostyczne.
Moje Zdrowie – jakie badania w programie?
Program Moje Zdrowie obejmuje podstawowe badania diagnostyczne, takie jak: morfologia krwi, stężenie glukozy we krwi, poziom kreatyniny we krwi, wraz z oszacowaną wartością eGFR (parametr dotyczący nerek), lipidogram uwzględniający cholesterol całkowity, LDL, HDL oraz triglicerydy, hormon tyreotropowy (TSH – wykrywa zaburzenia czynności tarczycy).
Rozszerzone badania diagnostyczne w ramach bilansu zdrowia będą zlecane w zależności od wieku i wyniku ankiety. Mogą to być: aminotransferaza alaninowa (ALAT), aminotransferaza asparaginianowa (ASPAT), gammaglutamylotranspeptydaza (GGTP) – to próby wątrobowe, PSA całkowity (wskaźnik przerostu prostaty) u mężczyzn, anty-HCV (wirusowe zapalenie wątroby typu C), lipoproteina A – wykonywana w ramach bilansu raz w życiu między 20 a 40 rokiem życia (ocena ryzyka zachorowania na choroby sercowo-naczyniowe).
Wizyta podsumowująca odbędzie się w gabinecie lekarza lub pielęgniarki w ciągu 14 dni od dnia, gdy pacjent przekaże wyniki badań laboratoryjnych. Pacjent będzie miał mierzone ciśnienie tętnicze, tętno, wagę, wzrost, obwód tali, obwód bioder i wyliczone BMI (masa ciała do wzrostu) oraz WHR (obwód talii do obwodu bioder).
Osoby od 60. roku życia sprawdzoną swoje funkcje poznawcze (z wykorzystaniem skali mini-COG, która pozwala na podjęcie decyzji o pogłębieniu diagnostyki w kierunku otępienia). Podczas wizyty podsumowującej ocenione zostanie „globalne ryzyko sercowo-naczyniowe”. Pacjent otrzyma analizę wyników badań laboratoryjnych i wyników ankiety, a także Indywidualny Plan Zdrowotny (IPZ).
Znajdą się w nim: informacja o czynnikach ryzyka, które zostały zidentyfikowane podczas bilansu, ogólne zalecenia dotyczące zdrowego stylu życia, diety i aktywności fizycznej oraz badań profilaktycznych. Pacjent dostanie także indywidualny kalendarz zalecanych szczepień i listę zalecanych interwencji prozdrowotnych np. porad edukacyjnych
Program Moje Zdrowie 2025
Program „Moje zdrowie” ma kosztować w 2025 roku ok. 336,5 mln zł, a w kolejnym 434,5 mln zł.
Ministerstwo Zdrowia w odpowiedzi na uwagi Ministerstwa Finansów poinformowało, że koszty te nie były brane pod uwagę podczas opracowywania planu finansowego NFZ na 2025 r. MZ zaznaczyło, że uzgodniło z NFZ, że aby zabezpieczyć finansowanie programu, zasadnym będzie zwiększenie planowanych kosztów świadczeń finansowanych z pieniędzy pochodzących ze zwiększenia dotacji na 2025 rok które zostaną po zapłaceniu za świadczenia ponad limit w 2024 roku.
Bilans dorosłych „Moje zdrowie” ma poprawić wczesną wykrywalność chorób układu krążenia i cukrzycy, chorób nerek, zaburzeń funkcji tarczycy, wybranych chorób onkologicznych, wybranych chorób infekcyjnych (np. HCV) oraz zaburzeń psychicznych i poznawczych. Celem jest też zwiększenie odsetka osób zaszczepionych (szczepienia zalecane).
źródło: opracowanie własne, MZ, PAP
PRZEJDŹ DO: ZDROWIE
ZOBACZ: STRONA GŁÓWNA
11% uprawnionych czyli jakieś 2,1 mln pacjentów. Koszt 749 tysięcy złotych – czyli koszt przebadania pacjenta to 40 groszy – coś nie gra.