"WIEDZIEĆ WIĘCEJ, TO BAĆ SIĘ MNIEJ!"

SKUTKI UBOCZNE RADIOTERAPII – POWIKŁANIA I DIETA

radioterapia skutki uboczne, powikładnia, dietaRadioterapia to jedna z podstawowych i najważniejszych metod leczenia nowotworów w onkologii. Niestety skutki uboczne radioterapii i jej działania dotyczą nie tylko komórek nowotworowych, ale także zdrowych. Mimo rzeczywistych korzyści wynikających z leczenia promieniami jonizującymi w trakcie napromieniania pacjenta należy pamiętać, że proces niszczenia komórek nowotworu złośliwego odbywa się w żywym organizmie ludzkim i niezależnie od techniki radioterapii, w objętości napromienianej zawsze znajdują się również tkanki prawidłowe i zdrowe, które reagują ostrym (wczesnym) i późnym odczynem popromiennym. W okolicy głowy i szyi są to obszary skóry, błony śluzowej, tkanki podskórne, mięśnie, gruczoły ślinowe oraz kości.

Najczęstsze skutki uboczne radioterapii i powikłania związane z napromienianiem to w zależności od okolicy napromienianej:

– osłabienie ogólne,
– brak łaknienia,
– spadek aktywności,
– zmiany we krwi (spadek liczby białych krwinek i płytek krwi),
– odczyny skórne, utratę włosów,
– odczyny śluzówkowe w jamie ustnej, gardle, krtani i jamach nosowych,
– reakcje ze strony dróg oddechowych i serca,
– reakcje ze strony jelit i pęcherza moczowego,
– odczyny ze strony odbytnicy, pochwy, sromu.

 

SKUTKI UBOCZNE RADIOTERAPII – POWIKŁANIA POPROMIENNE WCZESNE I PÓŹNE

Powikłania popromienne i skutki uboczne radioterapii dzielą się na wczesne i późne. Uszkodzenie wczesne dotyczy tkanek, których komórki stale się mnożą np. szpiku kostnego, nabłonka przewodu pokarmowego, dróg moczowych. Czas ujawnienia się tych powikłań zależy od czasu życia komórek dojrzałych. Nowe komórki po rozpoczęciu napromieniania nie powstają, natomiast komórki dojrzałe, dopóki żyją pełnią swoje funkcje. Czas erytrocytów we krwi wynosi 4 tygodnie. Po tym okresie od rozpoczęcia napromieniania ujawnią się wczesne powikłania w postaci niedokrwistości. Powierzchowne komórki nabłonka błon śluzowych żyją 2 tygodnie. Po tym czasie pojawi się zaczerwienienie, a następnie możliwe są płytkie owrzodzenia. Komórki, które przetrwały terapię, doprowadzają do odnowy tkanki w czasie 1-2 tygodni po leczeniu. Powikłania wczesne, choć kłopotliwe pozostają zazwyczaj bez poważnych konsekwencji.

Powikłania i późne skutki uboczne radioterapii ujawniają się klinicznie po paru miesiącach, a nawet latach. Dotyczą tkanek wolno proliferujących np. płuc, nerek, wątroby, układu nerwowego. Powikłania powstają w skutek śmierci komórek parenchymy narządów lub zmian w naczyniach krwionośnych. W konsekwencji dochodzi do rozległych zwłóknień, przewlekłych owrzodzeń i martwicy. Ryzyko powstania tych skutków ubocznych stanowi przyczynę ograniczenia podania bardzo wysokich dawek napromieniania. Powikłania te mogą stanowić zagrożenie dla życia lub spowodować kalectwo. Szczególnie wrażliwe na duże dawki naświetlań i przekroczenia dawki tolerancji są rdzeń kręgowy i płuca. Uszkodzenia dotyczą najczęściej zapalenia skóry, tętnicy szyjnej, gruczołów wydzielniczych i łojowych skóry, dysfunkcji gruczołów ślinowych (infekcje, próchnica), martwica kości (szczególnie żuchwy), płuc (zwłóknienia), serca (kardiomiopatia), narządów płciowych i zwyrodnień w ośrodkowym układzie nerwowym.

Do późnych skutków ubocznych powikłań intensywnego leczenia skojarzonego z udziałem radioterapii należy ryzyko powstawania nowotworów wtórnych (głównie białaczek, rzadziej chłoniaków i nowotworów litych), głownie po upływie 7-10 lat lub później od zakończenia leczenia.

 

RADIOTERAPIA – SKUTKI UBOCZNE – ZAPOBIEGANIE

Wczesne powikłania napromieniania:

– Ograniczenie mycia okolic napromienianych w trakcie i po radioterapii do czasu ustąpienia reakcji popromiennej
– Spokojny, oszczędzający tryb życia
– Ochrona skóry okolic napromienianych przed urazami i słońcem; noszenie lekkiej bielizny i odzieży, unikanie sztucznych tkanin
– W przypadku rumienia i złuszczania naskórka – wietrzenie okolicy objętej odczynem stosowanie zasypki (allantoin), aerozolu (deksapantenol) lub kremu (hydrokortyzon)
– Zakaz palenia tytoniu i pica alkoholu, unikania pokarmów drażniących (nadmiernie gorących, zimnych, ostrych, twardych)
– Płukanie jamy ustnej roztworem 0,9 NaCl, rumiankiem, stosowanie pasty i żelu Elmex
– W razie wysychania błon śluzowych – witamina A w płynie doustnie
– Regularne przeglądy stomatologiczne
– Regularny pomiar masy ciała
– Odpowiednia dieta
– Regularne badania morfologiczne krwi
– W przypadku świądu odpowiednie nawodnienie, unikania słońca, zimne kompresy, miejscowo kremy z kortykosteroidami
– Unikania kontaktu z ludźmi chorymi (w celu uniknięcia zakażenia).

Późne powikłania radioterapii

– U chorych napromienianych na okolice szyi istnieje ryzyko niedoczynności tarczycy. W takim przypadku stosuje się leczenie substytucyjne preparatami hormonalnymi tarczycy
– W przypadku zmian zapalnych i włóknistych w płucach konieczne jest stosowanie kortykosteroidów w wysokich dawkach i antybiotyków.
– W przypadku napromieniania okolic odbytu i warg sromowych konieczna jest szczególna dbałość o higienę osobistą i regularność wypróżnień. Do pielęgnacji tych okolic zaleca się deksapantenol, silol, linomag, częste wietrzenie, ewentualnie leki przeciwbólowe.
– Przy radioterapii jamy brzusznej możliwy zespół złego wchłaniania. Zaleca się odpowiednie nawodnienie, wyrównywanie niedoboru elektrolitów i stosowanie leków przeciwbiegunkowych.
– Wystąpienie demielinizacji w zakresie rdzenia szyjnego w ciągi 1-3 miesięcy po leczeniu lampami w postaci objawu Lhermitta („przechodzenie prądu” w tułowiu i kończynach.) Dolegliwość jest przemijająca.
-U kobiet całkowity lub przejściowy zanik miesiączkowania, u mężczyzn zmiany w nasieniu o różnym stopniu nasilenia.

zobacz: DIETA PODCZAS RADIOTERAPII – WSPARCIE ŻYWIENIOWE

OPTYMALNA DIETA W CZASIE RADIOTERAPII

W czasie napromieniania (szczególnie jamy brzusznej) zaleca się przyjmowanie następujących pokarmów i stosowanie diety:

Napoje – herbata, kawa naturalna w niewielkiej ilości, wody mineralne niegazowane, siemię lniane, mleko sojowe, preparaty mlekozastępcze
Produkty bezglutenowe (zastępcze produkty zbożowe) – pieczywo bezglutenowe, chrupki ryżowe, ryż, makaron sojowy
Kasze, kleiki ryżowe, kasza kukurydziana
Jarzyny – ziemniaki gotowane, ziemniaki puree, gotowana marchewka, gotowane buraki, pomidory bez skórki
Owoce – pieczone jabłka, banany
Zupy – rosół, barszcz czerwony, przecierane zupy jarzynowe
Jaja na miękko, półtwarde, wolna jajecznica
Mięsa – gotowane, duszone, mielone z mąką kukurydzianą (dób, ryby, wołowina, cielęcina)
Przyprawy – sól, NIE stosować pieprzu, inne w niewielkich ilościach.

Odpowiednią dietę zaleca się stosować w czasie radioterapii oraz w ciągu trzech miesięcy po radioterapii. W czwartym miesiącu po zakończonym napromienianiu zastępuje się dwa posiłki bezglutenowe produktami zbożowymi zawierającymi gluten i wraca do konsumpcji mleka i jego przetworów. W ciągu pierwszego roku leczenia po radioterapii, w diecie należy unikać potraw ciężkostrawnych, ostro przyprawianych, smażonych, z konserw, zawierających groch, kapustę i fasole. Nie powinno spożywać się alkoholu i napojów gazowanych.

ZOBACZ: SKUTKI UBOCZNE CHEMIOTERAPII

RADIOTERAPIA – BAZA WIEDZY

Radioterapia – skutki uboczne i powikłania, dieta – bibliografia
M. Frączek, Podstawy diagnostyki i terapii nowotworów, 2008.
J. Meder, Podstawy onkologii klinicznej, Warszawa 2011.
Z. Wronkowski, S. Brużewicz, Chemioterapia i radioterapia, Warszawa 2007.

SKUTKI UBOCZNE RADIOTERAPII – POWIKŁANIA I DIETA
3.43 (68.64%) 44 votes
About the Author
 

Powiązane artykuły


Tato, nie bój się profilaktyki!

23 czerwca corocznie obchodzony jest jako Dzień Ojca. Każda okazja jest dobra, aby włączyć w nią kwestie zdrowotne. Stąd, w tym szczególnym dniu obchodzonym przez panów, warto zwrócić uwagę na zapobieganie...
Opublikowane 23 Cze 2017

Damy radę, Mamo! – książka Magdaleny Szelągowskiej

Na rynku wydawniczym ukazało się wznowienie debiutanckiej książki Magdaleny Szelągowskiej Damy radę, Mamo!. Nakładem wydawnictwa SOLO you&me otrzymaliśmy poruszającą i pełną miłości opowieść o relacji...
Opublikowane 21 Cze 2017

III Konferencja Onkologiczno-Paliatywna w Gdańsku

W dniach 8-9 września 2017 w Gdańsku odbędzie się III Konferencja Onkologiczno-Paliatywna Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza. Nadrzędnym celem wydarzenia będzie zintegrowanie środowiska medycznego, które na...
Opublikowane 16 Cze 2017

Międzynarodowe Centrum Badań Klinicznych AstraZeneca w Warszawie

Międzynarodowe Centrum Badań Klinicznych AstraZeneca w Warszawie rozszerza działalność i tworzy nowe miejsca pracy w części badawczo-rozwojowej sektora farmaceutycznego. W ostatnim roku na świecie firma...
Opublikowane 13 Cze 2017

Szanse i wyzwania w leczeniu raka prostaty

Rak prostaty może być dziś chorobą przewlekłą, z którą pacjent będzie żył przez wiele lat. Kluczowe znaczenie w jej prowadzeniu ma wczesne wykrycie i dobór odpowiedniej metody leczenia, w tym dostęp do...
Opublikowane 07 Cze 2017
Więcej w radioterapia

BRACHYTERAPIA – CO TO JEST?


Zamknij