Co to jest radioterapia?
Radioterapia to jedna z podstawowych i najważniejszych metod leczenia nowotworów. Niestety, efekt działania oraz skutki uboczne radioterapii dotyczą nie tylko komórek nowotworowych, ale także tych zdrowych. Mimo rzeczywistych korzyści wynikających z leczenia promieniami jonizującymi pacjentów onkologicznych, należy pamiętać, że proces niszczenia komórek nowotworu złośliwego odbywa się w żywym organizmie ludzkim. Chociaż skutki uboczne radioterapii mogą być uciążliwe dla chorego, to na pierwszy plan wysuwa się skuteczność leczenia oraz efekt terapeutyczny w postaci likwidacji komórek raka.
Niezależnie od techniki radioterapii, w objętości napromienianej zawsze znajdują się również tkanki prawidłowe i zdrowe, które reagują ostrym (wczesnym) i późnym odczynem popromiennym. Zabiegi radioterapii są bezbolesne, jednak w ich trakcie, jak i po zakończeniu wystąpić mogą powikłania. Osobom leczącym nowotwór poprzez naświetlania doskwierać może popromienne zapalenie skóry, zmęczenie i zły nastrój, utrata apetytu czy nudności. Skutki uboczne napromieniania okolic głowy i szyi obejmują obszary skóry, błony śluzowej, tkanki podskórne, mięśnie, gruczoły ślinowe oraz kości.
Jaki są najczęstsze skutki uboczne radioterapii
- osłabienie ogólne,
- brak łaknienia,
- spadek aktywności,
- zmiany we krwi (spadek liczby białych krwinek i płytek krwi) jako efekt uboczny radioterapii
- popromienne odczyny skórne, utratę włosów,
- odczyny śluzówkowe w jamie ustnej, gardle, krtani i jamach nosowych,
- reakcje ze strony dróg oddechowych i serca,
- reakcje ze strony jelit i pęcherza moczowego,
- skutki uboczne radioterapii w postaci odczynów ze strony odbytnicy, pochwy, sromu.
Powikłania po radioterapii
Powikłania popromienne i skutki uboczne radioterapii dzielą się na wczesne i późne. Uszkodzenie wczesne dotyczy tkanek, których komórki stale się mnożą np. szpiku kostnego, nabłonka przewodu pokarmowego, dróg moczowych. Czas ujawnienia się tych powikłań zależy od czasu życia komórek dojrzałych. Nowe komórki po rozpoczęciu napromieniania nie powstają, natomiast komórki dojrzałe, dopóki żyją pełnią swoje funkcje. Czas życia erytrocytów we krwi wynosi 4 tygodnie. Po tym okresie od rozpoczęcia napromieniania ujawnią się wczesne powikłania w postaci niedokrwistości.
Powierzchowne komórki nabłonka błon śluzowych żyją 2 tygodnie. Po tym czasie pojawi się zaczerwienienie, a następnie możliwe są płytkie owrzodzenia. Komórki, które przetrwały terapię, doprowadzają do odnowy tkanki w czasie 1-2 tygodni po leczeniu. Powikłania wczesne, choć kłopotliwe pozostają zazwyczaj bez poważnych konsekwencji.
Powikłania i późne skutki uboczne radioterapii ujawniają się klinicznie po paru miesiącach, a nawet latach. Dotyczą tkanek wolno proliferujących np. płuc, nerek, wątroby, układu nerwowego. Powikłania powstają w skutek śmierci komórek parenchymy narządów lub zmian w naczyniach krwionośnych. W konsekwencji dochodzi do rozległych zwłóknień, przewlekłych owrzodzeń i martwicy.
Ryzyko powstania późnych skutków ubocznych stanowi przyczynę ograniczenia podawania bardzo wysokich dawek napromieniania. Powikłania radioterapii mogą stanowić zagrożenie dla życia lub spowodować kalectwo. Szczególnie wrażliwe na duże dawki naświetlań i przekroczenia dawki tolerancji są rdzeń kręgowy i płuca.
Uszkodzenia po radioterapii dotyczą najczęściej zapalenia skóry, tętnicy szyjnej, gruczołów wydzielniczych i łojowych skóry, dysfunkcji gruczołów ślinowych (infekcje, próchnica), martwica kości (szczególnie żuchwy), płuc (zwłóknienia), serca (kardiomiopatia), narządów płciowych i zwyrodnień w ośrodkowym układzie nerwowym.
Do późnych skutków ubocznych powikłań intensywnego leczenia skojarzonego z udziałem radioterapii należy ryzyko powstawania nowotworów wtórnych (głównie białaczek, rzadziej chłoniaków i nowotworów litych), głownie po upływie 7-10 lat lub później od zakończenia leczenia.
Jak zapobiec skutkom ubocznym radioterapii?
Wczesne powikłania napromieniania – metody zapobiegania:
- Spokojny, oszczędzający tryb życia
- Ochrona skóry okolic napromienianych przed urazami i słońcem; noszenie lekkiej bielizny i odzieży, unikanie sztucznych tkanin
- W przypadku rumienia i złuszczania naskórka – wietrzenie okolicy objętej odczynem stosowanie zasypki (allantoin), aerozolu (deksapantenol) lub kremu (hydrokortyzon)
- Zakaz palenia tytoniu i pica alkoholu, unikania pokarmów drażniących (nadmiernie gorących, zimnych, ostrych, twardych)
- Płukanie jamy ustnej roztworem 0,9 NaCl, rumiankiem, stosowanie pasty i żelu Elmex
- W razie wysychania błon śluzowych – witamina A w płynie doustnie
- Regularne przeglądy stomatologiczne
- Regularny pomiar masy ciała
- Odpowiednia dieta
- Regularne badania morfologiczne krwi
- W przypadku świądu odpowiednie nawodnienie, unikania słońca, zimne kompresy, miejscowo kremy z kortykosteroidami
- Unikanie kontaktu z ludźmi chorymi (w celu uniknięcia zakażenia).
- Ograniczenie mycia okolic napromienianych w trakcie i po radioterapii do czasu ustąpienia reakcji popromiennej nie zawsze jest konieczne – tę kwestię warto skonsultować indywidualnie z lekarzem prowadzącym leczenie
Późne powikłania radioterapii
- U chorych napromienianych na okolice szyi istnieje ryzyko niedoczynności tarczycy. W takim przypadku stosuje się leczenie substytucyjne preparatami hormonalnymi tarczycy
- W przypadku zmian zapalnych i włóknistych w płucach konieczne jest stosowanie kortykosteroidów w wysokich dawkach i antybiotyków.
- W przypadku napromieniania guzów okolic odbytu i warg sromowych konieczna jest szczególna dbałość o higienę osobistą i regularność wypróżnień. Do pielęgnacji tych okolic zaleca się deksapantenol, silol, linomag, częste wietrzenie, ewentualnie leki przeciwbólowe.
- Przy radioterapii jamy brzusznej możliwy zespół złego wchłaniania. Zaleca się odpowiednie nawodnienie, wyrównywanie niedoboru elektrolitów i stosowanie leków przeciwbiegunkowych.
- Wystąpienie demielinizacji w zakresie rdzenia szyjnego w ciągi 1-3 miesięcy po leczeniu lampami w postaci objawu Lhermitta („przechodzenie prądu” w tułowiu i kończynach.) Dolegliwość jest przemijająca.
- U kobiet całkowity lub przejściowy zanik miesiączkowania, u mężczyzn zmiany w nasieniu o różnym stopniu nasilenia.
Zmęczenie i spadek nastroju po radioterapii
Aby wrócić do zdrowia, organizm osoby poddawanej radioterapii, zużywa dużo energii. Przyczyną zmęczenia jest stres związany z chorobą nowotworową, częste zabiegi, a także wpływ promieniowania na zdrowe komórki. Wielu Pacjentów podczas leczenia może chodzić do pracy, prowadzić dom i aktywnie spędzać czas wolny. Jednak jeśli ktoś czuje się zmęczony, powinien ograniczyć swoją aktywność i więcej odpoczywać.
Większość Pacjentów, którzy cierpią na nowotwór, odczuwa zaburzenia nastroju. Występuje u nich przygnębienie, lęk, złość, frustracja czy bezradność. Radioterapia może wpływać na życie emocjonalne pośrednio, przez potęgowanie uczucia zmęczenia i zmiany w równowadze hormonalnej, ale samo leczenie nie jest bezpośrednią przyczyną tych wahań. Wielu osobom pomaga rozmowa z kimś bliskim, psychologiem czy pielęgniarką onkologiczna.
Dieta w czasie radioterapii
W czasie napromieniania (szczególnie jamy brzusznej) zaleca się przyjmowanie następujących pokarmów i stosowanie diety:
- Napoje – herbata, kawa naturalna w niewielkiej ilości, wody mineralne niegazowane, siemię lniane, mleko sojowe, preparaty mlekozastępcze
- Produkty bezglutenowe (zastępcze produkty zbożowe) – pieczywo bezglutenowe, chrupki ryżowe, ryż, makaron sojowy
- Kasze, kleiki ryżowe, kasza kukurydziana
- Jarzyny – ziemniaki gotowane, ziemniaki puree, gotowana marchewka, gotowane buraki, pomidory bez skórki
- Owoce – pieczone jabłka, banany
- Zupy – rosół, barszcz czerwony, przecierane zupy jarzynowe
- Jaja na miękko, półtwarde, wolna jajecznica
- Mięsa – gotowane, duszone, mielone z mąką kukurydzianą (dób, ryby, wołowina, cielęcina)
- Przyprawy – sól, NIE stosować pieprzu, inne w niewielkich ilościach.
Odpowiednią dietę łagodzącą skutki leczenia onkologicznego zaleca się stosować w czasie radioterapii oraz w ciągu trzech miesięcy po radioterapii. W czwartym miesiącu po zakończonym napromienianiu zastępuje się dwa posiłki bezglutenowe produktami zbożowymi zawierającymi gluten i wraca do konsumpcji mleka i jego przetworów.
W ciągu pierwszego roku leczenia po radioterapii, w diecie należy unikać potraw ciężkostrawnych, ostro przyprawianych, smażonych, z konserw, zawierających groch, kapustę i fasole. Nie powinno spożywać się alkoholu i napojów gazowanych.
jestem po radykalnej prostatektomi a póżniej , radioterapi i w trakcie terapi hormonalnej .Leczenie zakończyłem ok 2 lata temu. [za wyjątkiem hormonoterapi]. Po zakończeniu leczenia wystąpiły u mnie skutki uboczne w postaci bólów dolnej części brzucha o różnym nasileniu .Badania dolnej części przewodu pokarmowego [kolonoskopia] , tomografia komputerowa miednicy niczego złego nie wykazały , a ból nadal występuje .Proszę forumowiczów u których wystąpiły podobne objawy o podzielenie się doświadczeniami na temat metod diagnozowania i ewentualnie leczenia tej przypadłości.Mój adres mailowy to joto1@o2.pl Będę wdzięczny za każdą opinię na ten temat .
Jestem po radioterapii 10 lat psa mam bardzo niskie wyniki badań są ok.natomiast jelita oskrzela wszystko związane ze śluzówkami.to jest nie za bardzo.pod skórą jakby chodziły robaki wszystko piecze ciągle Stan podgorączkowy. Więcej odpiszę.
to tzw. późny odczyn popromienny wymaga on leków od urologa po potwierdzeniu go np. usg przez-odbytnicze, odczyny są lekceważone np w mojej lecznicy z. góra, usg nie chcą tu takiego zrobić, dopiero Wrocław mi pomógł, na narzekania nie reagują, latami, to znieczulica, a wizyta możliwa co 3-4 miesiące, trzeba prywatnie się ratować, leki takie na późny odczyn popromienny – pomagają wyraźnie, potem to powraca, niestety cyklicznie, zwykle w ciemną pogodę, jesień zima itp., podobnie jak objawy udaru słonecznego nasilają się w nocy,. nieprawdą jest że nie ma takich leków
Jestem po radioterapii szyjki macicy (IIB ) w 2012 25 frakcji 50 GFr. W 2013r. zaczeły sie problemy. w 2015r pojawiła krew w kale. w 2016 kolonoskopia gastroskopia nic nie wykazały. Mam ciagły spadek morfologii od HGB od 7 do 10.Nie moge zazywac buraków bo mam biegunki. Poantybiotyku w 2016 przez niemal tydzień krwawe bigunki—szpital nie zrobił nic. Obecnie jest dalej to samo. Chudne z 73kg obecnie waże 59kg.Ujawniła sie choroba taryczycy której nigey nie miałam.Co mam robic.
Współczuję. Idź na wizytę do endokrynologa. Łykaj olej z wątroby rekina – podwyższa poziom leukocytów i erytrocyów. Jest też żelazo w płynie. Probiotyki, jogurty na wzmocnienie jelit. Zielone i żółte warzywa podobno dobrze regenerują po radioterapii – tylko gotowane. Kiśle z gotowanych owoców zagęszczonych skrobią. Zupa pomidorowa z ryżem. Unikaj mleka, mięsa – szczególnie smażonych i pieczonych potraw, soli, pieprzu!, cukru i białego pieczywa.
Wszystko przerabiałam. Nic nie pomaga. Ani enterol intesta.
Jem normalnie. Nie przejadam się. Wszystko gotowane. Co najwyżej duszone. Pieczone moze raz w miesiącu. I co dalej to samo.niska Hgb się wyjaśniła.mialam wrzoda. Teraz hgb jest w normie tylko po co endokrynolog.
Miałem kilkuletnie, niezidentyfikowane krwawienie z GÓRNEGO odcinka układu pokarmowego, minęło po mniej więcej pół roku diety ze wspomaganiem farmakologicznym pod kontrolą lekarską, aby obniżyć „aktywność” żołądka – upraszczam. Czasem powraca śladowo gdy mocno przesadzę z „beztroską”. W nawiązaniu do tego co napisała Sylwia. Nie unikałbym, ale mocno ograniczał produkty mleczne (z wiekiem przyswajamy je gorzej), mięsne ograniczał tylko w niewielkim stopniu, ale dbał o ich jakość, chude mięsa, chude wędliny. Potrawy nie mogą być ostre, właściwie bez przypraw. Wartości smakowe uzyskiwać przez np. gotowanie mięsa wraz z warzywami i/lub ich częściami zielonymi itp., najlepiej na parze, można też duszone lub pieczone w rękawie/folii (tak, aby nie zarumieniły się, czyli prawie duszone). W moim przypadku, to właśnie pieczywo białe, byle nie świeże, było zalecane i sprawdziło się. Brak ziaren, łusek… Czytaj więcej »
Jestem 2,5 roku po radioterapi raka prostaty
Jak się czujesz po 2 i pół roku,napisz więcej, ja mam miec teraz pierwszy raz (fioletowy)
Andrzej jestem przed decyzją o leczeniu raka radioterapia. Rąk prostau w Gliwicach. Jeśliozesz proszę o kontakt meilowy: sienakg@wp.pl. życzę zdrowia Krzysztof
Jestem na początku tej drogi tj.radioterapi. Chciałbym porozmawiać z Tobą telefonicznie, czybyś zechciał to bym podał numer telefonu. B.proszę.
Witam,chciałabym porozmawiać (popisać)o problemach po radioterapii języka .Minął ponad miesiąc od zakończenia naświetlań a ja nadal nie mam węchu i smaku za to 1 lub 2 razy w tygodniu wymioty,jak myślicie ile jeszcze to potrwa ,pozdrawiam.
Jaki dokładnie nowotwór był na języku?
Jestem po 30 radipoterapiach szyki i języka. Oprócz problemów z połykaniem mam zawroty głowy podczas wstawania. Poproszę o komentarz
Witam , i jak że zdrowiem ,ja właśnie jestem miesiąc po radioterapii też języka ,i nie mam nadal smaku ,węch jest ok ,wiem że to stary post ale zapytać można.Pozdrawiam
jestem mama corki 19 letniej ma guza szyji nerwy blednego i choruje od urodzenia na nerwiaknoscwlokniowatisc nf1
prosze o odpowiedz
moj adres email to dorotagradowska@interia.pl
Jestem po radioterapii /15 sesji/ i brachyterapii /2 razy/ raka prostaty.Ze względu na zatrzymywanie moczu kilka razy miałem robioną uretrotomię optyczną ,kalibrację i cewnikowanie.Mimo upływu 5
lat
co pewien czas mam kłopoty z miksją.Aby nie jeździć do lekarza od pewnego czasu cewnikuję się sam skoro uretrotomia wystarcza tylko na 6 – 7 miesięcy.Medycyna tak poszła do przodu a na to nie ma sposobu ?.Jestem w podeszłym wieku i z zabiegiem daję sobie radę sam.Ale co będzie później.Może jest jakiś sposób na ten problem, którego nie znam.Niniejszym proszę o poradę.
Witam. jestem po prostektomii lekarz kieruje mnie na radioterapię psa-0,13 rozważam prywatnie brachyterapię myślałem że to powoduje mniej konsekwencji.Jestem zaskoczony Twoim opisem.Gdzie robiłeś brachyterapię ja jestem pacjentem Centrm onko w Bydgoszczy,nie wiem czy świadczą takie zabiegi.spotkanie z radiologiem za pół miesiąca.Szukam jakiegoś sposobu na małą dolegliwość pozabiegową.Jeśli Masz jakię rady chętnie przyjmę.Zyczę zdrowia -Jurek
Witam. Moja mama miała Nowotwór otrzewnej i przestrzeni zaotrzewnowej: Mięsak limfatyczny. Został jej usunięty 10 cm guz z nerką. Na ten moment zakonczyła radioterapię tydzień temu i skutków ubocznych brak. O dalszym przebiegu będę informować. Basienka2709@gmail.com Pozdrawiam Basia.
Przerabiałam to i próbowałam łagodzić skutki uboczne radioterapii. Fajnie poradził sobie krem Octenicare – polecam.
Moze ktoś pomoze. Jestem 9 rok po radioterapii szyjki macicy 2012 r 50 GFR 25 frakcji.. w 2015 r mam krwawienia z odbytu spadek morfologii. HGB OD 5 DO 11. Mam caly czas ten problem. Raz mam wypróżnienie ok innym razem biegunka krwawienie,pobolewanie brzucha.jem normalnie. Unikam smazonych duzo jarzyn warzyw.zadnych fasst foodow. Na kontroli bylam w 2018 . Wszystko niby ok. Marker w normie. O powiklaniach nic. Korzystam z SOR bo nie wiem co robic. Robilam kolonoskopie -poszerzone sploty zylne odbytu. Nie bylo nic w kolonce. Gastroskopia nic nie wykazała to byló w 2016r..teraz mam znowu skierowanie na te badania ale jak mi kazali przyjsc wczesniej na test covit z nosa nie zgodzilam sie. Jak mojej mamie pobierali to wyla z bólu. Ma skrzepy,krawienia. Tak jej wjechala do nosa. Co mam robić. Czy ktos… Czytaj więcej »
dlaczego nie wolno używać pieprzu podczas radioterapii?
ciekawa wiedzą dla mnie to jest przydatne
Mój syn miał radioterapię nie rosną mu włosy . Czy może ktoś ma jakieś informacje
Moja mama miała radioterapię w Katowicach na Ceglanej 35 niestety po 25 zabiegach myśleliśmy że wszystko jest dobrze i w stanie dobrym dostała wypis. Do miesiąca po naświetlaniach po badaniu krwi które wyszły bardzo złe mama dostała skierowanie na przetoczenie płytek krwi zdiagnozowana małopłytkowość. Po wizycie u hematologa i punkcji szpiku okazało się że mama ma zanik szpiku takie to spustoszenie poczyniła radioterapia. Mama jest w ciężkim stanie gdybym wiedział nigdy nie zgodziłbym się na leczenie tą metodą !!!
Na jaką chorobę były naświetlania proszę o informację