WIEDZIEĆ WIĘCEJ, TO BAĆ SIĘ MNIEJ!

Bajki uzdrawiajki – bajki terapeutyczne dla dzieci chorych onkologicznie

Bajki uzdrawiajki dla chorych na raka dzieci

Bajki uzdrawiajki autorstwa Justyny Piecyk to bajki terapeutyczne napisane specjalnie dla dzieci chorych onkologicznie. Napisane przystępnym i ciepłym językiem mają pomóc najmłodszym pacjentom w oswojeniu choroby nowotworowej. Publikacja została przygotowana przez wydawnictwo Wymownia.

Osobom dorosłym często niełatwo jest nieść pociechę dzieciom, które doświadczają cierpienia, słabości, strachu i osamotnienia związanego z chorobą, pobytem w szpitalu i terapią. Intencją autorów publikacji jest, aby bajki uzdrawiajki stanowiły wsparcie w trudnym doświadczeniu przeżywania choroby oraz działy kojąco na dziecięce lęki wynikające z choroby oraz wiążącego się z nią oddalenia od bliskich podczas pobytu w szpitalu. Utwory mają postać między innymi audiobooka z atrakcyjną oprawą muzyczną. Będą zatem doskonałym wsparciem właśnie dla tych dzieci, które nie potrafią jeszcze sprawnie czytać lub w trakcie leczenia nie czują się na siłach, by to robić.

Barwnie przedstawione przez Justynę Piecyk postacie i bohaterowie bajek mierzą się ze strachem przed szpitalem, niezrozumieniem tego, co dzieje się z ich organizmami, niechęcią do trudnego i wycieńczającego leczenia, osamotnieniem w trakcie długich dni spędzonych z dala od rodzin – w szpitalnych łóżkach. Małe istotki pamiętają doskonale dzień, w którym świat ich i ich bliskich niemalże się zawalił, gdy dowiedziały się o chorobie, której nie rozumiały. Podobnie, jak pacjenci oddziałów dziecięcych usłyszały one słowo chemioterapia, które niczego im nie wyjaśniało, czekały na przeszczep szpiku i obserwowały niepokojące zmiany zachodzące w ich wyglądzie i samopoczuciu. Bajki uzdrawiajki w sposób łagodny oswajają dziecko z trudną dla niego sytuacją i budują silną wiarę w to, iż walka o zdrowie zakończy się sukcesem. Bohaterowie Justyny Piecyk mimo smutku, lęku przed śmiercią, oddalenia od domu walczą i wierzą, że lekarze to dobrzy ludzie, którzy przywrócą im szczęśliwe życie.

Obecnie dostępne są już bajki w formie ebooka, a niebawem nagrany zostanie audiobook na płycie CD oraz w postaci MP3. Znaczna część wytłoczonych płyt CD zostanie za darmo wysłana dziecięcym oddziałom onkologicznym na terenie całego kraju.
 
Odsłuchaj jedną z bajek:


 
Poniżej prezentujemy jedną z bajek, która pochodzi z publikacji:

BAJKI UZDRAWIAJKI: “RÓŻYCZKA”

W pięknym ogrodzie, którego nazwy już nie pamiętam, z malutkiego ziarenka zaczęła wykluwać się niewielka roślinka. Skrapiana drobnymi kropelkami deszczu szybko pięła się ku słońcu, wyciągając swoją długą i giętką szyję. Po pewnym czasie miała już małe, drobne listeczki, a jej główka zamieniła się w słodki, różowy kwitnący pączek. Tak naprawdę nie wiedziała jeszcze jakiego będzie koloru i czekała z niecierpliwością typową dla młodych istot na moment, kiedy wreszcie się rozwinie i zamieni w piękny dojrzały kwiat. Miała zaledwie 7 miesięcy, co w życiu róży oznacza etap wczesnoszkolny, gdy zauważyła, że zaczyna różnić się od swoich rówieśniczek dookoła. Jej malutkie listki, zamiast się rozwijać, opadły ze smutkiem w dół i zaczynały więdnąć, buzia z lekko różowej zamieniała się w zupełnie białą, nawet kolce, które do tej pory chroniły ją przed insektami, stawały się jakby mniej ostre i kłujące. Różyczka nie wiedziała co się z nią dzieje, całe dnie czuła się bardzo słabo, słonko ją raziło i deszczyk nie cieszył jak dawniej. Nawet jej stary przyjaciel motyl nie przysiadał tak często na jej płatkach, bojąc się, że jest dla niej zbyt ciężki.

Pewnego dnia do ogrodu przyszedł młody ogrodnik. Różyczka wystraszyła się go bardzo – miał na sobie zielony fartuch, a z kieszeni wystawały mu duże nożyce ogrodowe, których strasznie się bała, przeczuwając, że wróżą coś złowieszczego. Ogrodnik pochylił się nad nią strapiony i powiedział: – Co my z Tobą zrobimy, bidulko – trzeba będzie cię wyciąć.

„Tylko nie to!”- pomyślała z przerażeniem Różyczka – „ Na pewno coś da się jeszcze zrobić. Nie chcę tak młodo umierać!”
Ogrodnik już wyjmował nożyce z kieszeni, gdy nagle tuż przed jego głową przefrunął wielobarwny motyl, przyjaciel róży, i zaczął gwałtownie machać swoimi drobnymi skrzydełkami. Zdjęty litością ogrodnik zawahał się przez chwilę. „Przecież byłaś najpiękniejsza w moim ogrodzie. Muszę Ci pomóc. Zaczekaj, muszę Ci się przyjrzeć” – pomyślał.

Przez trzy dni oglądał ją dokładnie, biorąc w dłonie każdy listek i szukając przyczyn choroby. Bardzo długo nie mógł nic znaleźć, wszystko z pozoru wydawało się w porządku. Postanowił więc drążyć dalej. Rozkopał ziemię wokół róży i nagle… zauważył podziemne korytarze.
„Kto mógł je wykopać?” – zastanawiał się ogrodnik.

Sprawca jednak schował się głęboko pod ziemią i ani myślał wychodzić. Ogrodnik postanowił zaczaić się na niego w nocy. Dopiero po jakimś czasie, kiedy już miał zamiar zrezygnować z szukania przyczyn choroby róży, zauważył opuszczającego swoją kryjówkę szkodnika. Był to Podjadacz Pospolity – najgorszy z pasożytów, bardzo trudny do wytępienia i niezwykle podstępny, gdyż niszczył rośliny, podgryzając ich korzonki. Szczególnie lubił młodziutkie i słabe roślinki. Ale był i sposób na niego. Ogrodnik zakupił drogie preparaty i codziennie podawał je Różyczce powolutku, w małych ilościach, dlatego, że były one tak silne, że niszczyły też i Różyczkę.

Robal, schowany w swej norce, zadowolony chrupał korzonki młodej roślinki, gdy nagle poczuł słodki sok spływający z sufitu. Zaciekawiony, zaczął go pić – najpierw małymi łyczkami, a potem coraz łapczywiej, bo trucizna podawana przez ogrodnika miała dla Podjadacza przepyszny smak. To łakomstwo zgubiło go. Nagle poczuł gorycz w ustach i zaczął pluć. Gorący sok palił go w gardło i szkodnik zechciał uciec od korytarza pełnego soku jak najdalej. Zaczął nerwowo rozkopywać ziemię, wydostał się na powierzchnię i pobiegł przed siebie, biegł tak i biegł… i biegł…, aż stracił zupełnie siły i padł martwy.

Różyczka tymczasem odetchnęła głęboko, a wraz z nią i ogrodnik. Była jeszcze bardzo słabiutka, ale już zaczęła się uśmiechać, jej korzonki pod ziemią szybko odrosły, a listki zaczęły się na nowo zielenić. Gdy po pewnym czasie przyleciał jej przyjaciel motylek, w ogóle jej nie poznał – taka była piękna. Najpiękniejsza w całym ogrodzie, a jej pączek miał najpiękniejszy różowy kolor, jaki widział w swoim życiu motyl. A motyl widział już wiele, ale o tym może opowiem wam innych razem…

 

Bajki uzdrawiajki – bajki terapeutyczne dla dzieci chorych onkologicznie, opracował JG, więcej: www.wymownia.pl

 

ZOBACZ:  CHOROBA NOWOTWOROWA U DZIECKA

 

Bajki uzdrawiajki – bajki terapeutyczne dla dzieci chorych onkologicznie
4.5 (90%) 4 votes
About the Author
 

Powiązane artykuły


Biblioteczka Onkologa – nowa seria wydawnicza PZWL

Seria Biblioteczka Onkologa to nowa propozycja wydawnicza przygotowana przez PZWL Wydawnictwo Lekarskie. Publikacje adresowane są do specjalistów i osób zainteresowanych szeroko rozumianą tematyką...
Opublikowane 15 Lis 2017

15-lecie działalności stowarzyszenia Gladiator

Stowarzyszenie Mężczyzn z Chorobami Prostaty “Gladiator” obchodzi jubileusz 15-lecia swojej działalności. Z tej okazji 17 listopada w Centrum Onkologii w Warszawie przy ul. W.K. Roentgena ...
Opublikowane 14 Lis 2017

Spółka GLG Pharma celuje w potrójnie negatywnego raka piersi

GLG Pharma S.A. – notowana na NewConnect polska spółka biotechnologiczna (zależna) będąca właścicielem innowacyjnego projektu onkologicznego mającego za cel terapię wobec potrójnie negatywnego raka piersi...
Opublikowane 14 Lis 2017

Zakaz korzystania z solariów dla niepełnoletnich

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda podpisał ustawę ograniczającą stosowanie solariów. Ustawa zabrania stosowania solariów przez osoby nieletnie oraz wprowadza zakaz ich reklamy. Regulacja...
Opublikowane 11 Lis 2017

Listopad – miesiąc świadomości raka płuca

Rak płuca jest jednym z najgroźniejszych i najczęściej występujących nowotworów złośliwych w Europie. Co roku odbiera życie około 353 000 Europejczyków, co oznacza, że choroba ta jest przyczyną większej...
Opublikowane 08 Lis 2017
Więcej w bajki terapeutyczne, bajki uzdrawiajki, książki i filmy o raku
Zorkownia – książka Agnieszki Kalugi

Zamknij