Jak można zmniejszyć zachorowalność na nowotwory złośliwe w Polsce ─ w oparciu o aktualną wiedzę naukową z obszaru medycyny, biochemii i dietetyki? Odpowiedź na to pytanie uzyskają uczestnicy II Narodowego Kongresu Żywieniowego, który odbędzie się 27 stycznia 2017 roku w Warszawie na PGE Narodowym. Portal onkologiczny zwrotnikraka.pl został jednym z patronów medialnych wydarzenia.
W programie kongresu, organizowanego przez Instytut Żywności i Żywienia (IŻŻ), znajduje się kilkanaście wykładów poruszających różne aspekty żywieniowego zapobiegania (dieta w profilaktyce raka), żywieniowych czynników ryzyka oraz wsparcia żywieniowego podczas leczenia chorób nowotworowych. Wykładowcami drugiego Narodowego Kongresu Żywieniowego będą uznani eksperci z IŻŻ oraz kilku innych ośrodków naukowych i medycznych w Polsce. Dlaczego przetworzona żywność może być rakotwórcza? Jaki wpływ na rozwój nowotworów mają zanieczyszczenia żywności? Czy należy się obawiać substancji dodatkowych w produktach spożywczych? – to tylko niektóre z ciekawych tematów, jakie będą poruszane w trakcie kongresu podzielonego na cztery odrębne sesje.
Sesja I Jak uniknąć raka pozwoli przedstawić najnowsze badania naukowe IŻŻ ukazujące m.in. jak zmiany w żywieniu i stylu życia Polaków z ostatnich kilkudziesięciu lat wpłynęły na występowanie różnych nowotworów złośliwych.
W sesji II Jak zwiększyć skuteczność prewencji pierwotnej nowotworów złośliwych w Polsce poświęconej profilaktyce raka, omówione zostaną praktyczne zalecenia dotyczące żywienia i aktywności fizycznej oraz odbędzie się debata, w której udział wezmą m.in. przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia i Polskiej Unii Onkologii.
Sesja III Postępowanie żywieniowe i aktywność fizyczna w zaburzeniach stanu odżywienia (niedożywienie, nadwaga, otyłość) u chorych na nowotwory poświęcona będzie żywieniu i aktywności fizycznej osób chorych na nowotwory z zaburzeniami stanu odżywienia. Jej uczestnikami będą eksperci m.in. z Centrum Zdrowia Dziecka, Polskiego Towarzystwa Żywienia Pozajelitowego, Dojelitowego i Metabolizmu oraz AWF we Wrocławiu.
Sesja IV Co dalej z chorym po wyleczeniu nowotworu – poświęcona będzie rekomendacjom dotyczącym stylu życia dla osób po wyleczeniu nowotworu. Jej uczestnikami będą m.in. przedstawiciele Centrum Edukacji Zdrowotnej w Warszawie i AWF we Wrocławiu.
Szczegółowy program wydarzenia, formularze zgłoszeniowe i inne ważne informacje znaleźć można na stronie internetowej: http://kongres-zywieniowy.waw.pl/
II Narodowy Kongres Żywieniowy będzie poświęcony nowotworom, informacja prasowa