NanoKnifeUrządzenie NanoKnife (nano-nóż) to nowoczesna, małoinwazyjna metoda niszczenia komórek nowotworowych za pomocą prądu o wysokim napięciu. Aparatura Nanoknife oddziałuje prądem elektrycznym w postaci mikrosekundowych impulsów wysokiego napięcia na chore tkanki. Najbardziej przydatna jest w przypadku raka prostaty i raka trzustki. Głównym atutem NanoKnife (noża nano)  jest możliwość leczenia zmian nowotworowych, które ośrodki wyposażone w tradycyjny sprzęt uznają za nieoperacyjne.

Choć NanoKnife nie daje gwarancji na pełne wyleczenie, to zabieg za pomocą nano-noża stanowi niewątpliwą szansę dla chorego, zanim lekarze skierują go na leczenie paliatywne. Niestety, aktualnie procedura nie podlega refundacji przez Narodowy Fundusz Zdrowia i jest dostępna jedynie na zasadach komercyjnych.

Jak działa nanoknife ?

NanoKnife (nóż nano) okazuje się szczególnie pomocny przy leczeniu zmian wątroby, trzustki, nerek czy raka prostaty. Jego przydatność stwierdzono też przy leczeniu trudnych wznów nowotworów w obrębie węzłów chłonnych oraz wznów miejscowych po niepełnym leczeniu operacyjnym, np. raka jelita grubego, raka żołądka czy też raka dróg żółciowych. Głównym atutem aparatu NanoKnife w przeciwieństwie do tradycyjnej radioterapii jest możliwość powtarzania zabiegów. Jak podkreślają specjaliści – dla wielu pacjentów z nowotworem trzustki ta metoda może być jedynym wyjściem.

NanoKnife daje tym pacjentom nadzieję na zmniejszenie guza nowotworowego do rozmiarów, które umożliwią przeprowadzenie klasycznej operacji chirurgicznej. W przypadku raka gruczołu krokowego chirurgiczne wycięcie guza prostaty to ryzyko zaburzeń erekcji, nietrzymania moczu i i innych przykrych dla pacjenta skutków ubocznych  zabiegu. Metoda NanoKnife ogranicza ryzyko powikłań do minimum. Po zakończonym zabiegu i apoptozie komórek nowotworowych, makrofagi usuwają martwe komórki i w ciągu 14 dni dochodzi do odbudowy tkanki i gojenia. W toku zabiegu za pomocą Nanoknife macierz bezkomórkowa nie zostaje uszkodzona ze względu na brak warstwy lipidowej błony komórkowej. Zachowane zostają również wszystkie struktury kolagenowe (naczynia i drogi żółciowe). Sam zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym.

Do najważniejszych zalet systemu NANOKNIFE IRE zaliczyć należy możliwość zapewnienia leczenia pacjentom z tzw. nieoperacyjnymi zmianami nowotworowymi, brak oddziaływania termicznego aparatury na leczone tkanki, dużą precyzję niszczenia komórek rakowych zlokalizowanych przy strukturach krytycznych, brak konieczności usuwania zdrowych komórek (nanoknife skierowany jest tylko w patologiczne komórki) oraz możliwość obrazowania w czasie rzeczywistym oraz niewielkie ryzyko powikłań.

Leczenie nanoknife

NanoKnife (nano-nóż) walczy z komórkami nowotworowymi za pomocą prądu elektrycznego (o napięciu 1500-30o0V) poprzez igły umieszczone w okolicach guza (od 3 do 6 sztuk). Prąd o niskim natężeniu kierowany jest wprost do chorych komórek nowotworowych. To tworzy w guzie maleńkie otworki (wielkości kilku nanometrów). Komórki rakowe zostają zaatakowane nanonożem i w efekcie obumierają. Następnie są usuwane przez układ odpornościowy pacjenta. Jednocześnie zachowane zostają funkcje ważnych dla życia struktur takich jak nerwy, drogi żółciowe czy naczynia krwionośne. Sam zabieg jest mało inwazyjny. Chory nie odczuwa większego bólu, a pobyt w szpitalu jest krótki.

NanoKnife umożliwa operatorowi wykonującemu zabieg niezwykle precyzyjne zaplanowanie obszaru leczniczego. W trakcie samego zabiegu możliwe jest modyfikowanie parametrów urządzenia, aby uzyskać najlepszy efekt terapeutyczny. Zabieg trwa od kilku do kilkunastu minut, a pacjent opuszcza szpital zwykle następnego dnia po zabiegu nożem nano,

Do zabiegu metodą NanoKnife kwalifikowani są chorzy z rozpoznanymi nowotworami złośliwymi niemożliwymi do usunięcia innymi metodami chirurgicznymi. Wskazaniami do zastosowania omawianej metody mogą być rak trzustki, wątroby, dróg żółciowych, nerki oraz nowotwór prostaty. Kwalifikacja do zabiegu  polega na analizie dostarczonej dokumentacji medycznej i badaniu chorego.

Koszt zabiegu NanoKnife (nano nóż) wynosi około 45000 zł. Obecnie nie ma możliwości refundacji zabiegu przez Narodowy Fundusz Zdrowia, a zabieg wykonywany jest komercyjnie.

 

NANOKINFE (nóż-nano) film, źródło: UNIVERSITY ROCHESTER MEDICAL CENTER. (Działa opcja włączenia w filmie angielskich napisów dla osób ze słabszą znajomością języka angielskiego).

 

Leczenie nanoknife w Polsce

Zabiegi z użyciem aparatury nie są obecnie refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

  • Nanoknife w Centrum Onkologii w Bydgoszczy
  • Nóż nano w Centrum Medycznym KLARA w Częstochowie
  • Aparatura Nanoknife w Szpitalu św. Elżbiety – Mokotowskie Centrum Medyczne – Warszawa
  • Nóż nano w Poznaniu – Prywatna Lecznica CERTUS
  • Urządzenie znajduje się w Szpitalu Wojewódzkim w Łomży
  • Aparat Nanoknife w placówce SCANMED Szpitala św. Rafała w Krakowie

 

Nanoknife: elektryczny nano-nóż do leczenia raka, opracował Jarosław Gośliński, redaktor zwrotnikraka.pl