Rak trzonu macicy (rak endometrium) to czwarty pod względem zachorowań nowotwór złośliwy u kobiet. Dzięki względnie dużej skuteczności leczenia i często niskim stopniu zaawansowania nowotworu trzonu macicy w momencie jego wykrycia, ma on dość odległą pozycję wśród przyczyn umieralności wśród kobiet.

Rak błony śluzowej trzonu macicy

Rak błony śluzowej trzonu macicy występuje przede wszystkim po menopauzie, a 25% przypadków zdarza się u kobiet przed menopauzą. Najważniejszy wpływ na rozwój raka trzonu macicy wywiera długotrwałe pobudzenie endometrium przez estrogeny, szczególnie przy jednoczesnym niedoborze progestagenów.

Do czynników ryzyka należą również otyłość w wieku 50-59 lat, brak potomstwa, wczesna pierwsza miesiączka i późna ostatnia miesiączka, występowanie cykli bezowulacyjnych, cukrzyca, nadciśnienie, przerost endometrium i obciążenia rodzinne.


Rak trzonu macicy objawy

Objawy raka trzonu macicy mają najczęściej charakter nieregularnych i obfitych ropnych upławów, plamień i krwawień u kobiet przed menopauzą, a u kobiet starszych niepokojącym symptomem mogą być krwawienia w terminie 6 miesięcy do kilku lat po ustąpieniu miesiączki. Krwawienie może być związane z rakiem trzonu macicy, ale również z patologicznym rozrostem endometrium.

Zaawansowany rak trzonu macicy objawia się bólami w podbrzuszu, okolicy krzyżowej oraz krwisto podbarwionymi upławami. Choć charakterystycznych objawów wczesnego raka endometrium jest niewiele, to ich występowanie jest dość częste. Aż 90% kobiet przed menopauzą zgłasza nieprawidłową wydzielinę z pochwy, a 80% niepokojące krwawienia.

Uczucie pełności w miednicy

Objawy związane z zaawansowaną fazą guza nowotworowego trzonu to uczucie pełności w miednicy, symptomy wtórne do powiększenia się narządu oraz szerzenia się raka poza jego zakres. Rakowi endometrium mogą czasem towarzyszyć ogniska i objawy nowotworu w jajnikach. Rozpoznanie raka trzonu macicy może zostać potwierdzone przez wynik histopatologiczny materiału uzyskanego po wyłyżeczkowaniu kanału szyjki i jamy macicy. W celach diagnostycznych bardzo przydatna jest ultrasonografia przezpochwowa. Gdy grubość endometrium przekroczy 12 cm zachodzi podejrzenie nowotworu lub stanu przednowotworowego. Jest to wskazanie do wyłyżeczkowania.


Leczenie raka trzonu macicy

O metodzie leczenia guza trzonu macicy decyduje stopień zaawansowania nowotworu oraz jego typ. W leczeniu raka trzonu macicy stosuje się metody chirurgiczne (obejmuje 90% chorych), radioterapię i brachyterapię oraz leczenie skojarzone (chemioterapia i hormonoterapia).

  • Pacjentki w stopniu I i II (naciekanie ograniczone do myometrium i szyjki) leczy się wycięciem macicy z przydatkami z usunięciem okolicznych węzłów chłonnych (G3, naciekanie myometrium). Przy obecności niekorzystnych czynników rokowniczych (np. głębokie naciekanie) stosuje się uzupełniającą radioterapię.
  • W II stopniu klinicznym raka trzonu macicy stosuje się leczenie skojarzone: radykalną histerektomię z przydatkami i węzłami chłonnymi biodrowymi i zasłonowymi oraz adjuwantową radioterapię (teleterapia i brachyterapia)
  • Chore w stopniu III i IV leczone są różnymi metodami, w zależności od szczegółowych cech zaawansowania – zazwyczaj stosuje się leczenie skojarzone. W stopniach IIIB i IV oraz przy przerzutach raka stosuje się hormonoterapię (progestageny). Niestety odpowiedź na hormonoterapię uzyskuje się w 20% przypadków.

Rak trzonu macicy rokowania

Rak trzonu macicy cechuje się generalnie dość dobrym rokowaniem, które zależy jednak od stopnia jego zaawansowania i wieku pacjentek. Im wcześniej wykryty nowotwór, tym większa szansa na trwałe wyleczenie oraz mniej obciążającą terapię onkologiczną.

Ogólny odsetek pięcioletnich przeżyć w raku endometrioidalnym w I stopniu wynosi 90%, w II stopniu zaawansowania 60%. Rokowanie raka trzonu macicy w stopniu III to 40% i w IV – 5-9% pięcioletnich przeżyć. 

 ZOBACZ: SYMPTOMY I OBJAWY INNYCH NOWOTWORÓW

ZOBACZ: NOWOTWORY GINEKOLOGICZNE – BAZA WIEDZY

 

Rak trzonu macicy, bibliografia
R. Pazdur, L.D. Wagman, K. Camphausen, W. Hoskins, Nowotwory złośliwe, tom I , Lublin 2012
Pod. Red .R. Kordka, Onkologia, podręcznik dla studentów i lekarzy, Gdańsk 2013
M. Pawlicki, J. Legutko, Zarys diagnostyki nowotworów złośliwych oraz opieki w trakcie i po leczeniu onkologicznym, 2014.

Rak trzonu macicy
3.9 (77.83%) 46 vote[s]