Oddział Chemioterapii Szpitala Klinicznego Przemienia Pańskiego UM w Poznaniu to kolejny ośrodek do którego trafił system chłodzenia skóry głowy zapobiegający wypadaniu włosów podczas leczenia chemioterapią. Aparat za 120 000 zł zakupiła dla szpitala Fundacja Lepsza Terapia, a korzystają z niego pacjentki z rakiem piersi. Na całym świecie funkcjonuje około 2000 tego typu urządzeń. Pacjentki podczas chemioterapii mają założone specjalne czepki, które chłodzą skórę głowy. Zapobiega to rozszerzaniu się mieszków włosowych i chroni je przed działaniem cytostatyków. Celem systemu chłodzenia skóry głowy jest zabezpieczenie Pacjentek poddanych chemioterapii przed utratą włosów.


Naszym obowiązkiem jest minimalizacja działań niepożądanych, które wynikają z leczenia cytostatykami i poprawa jakości życia chorych. Czynnik psychiczny i wpływ samego leczenia często determinuje chęć kontynuacji ciężkiego postępowania jakim jest chemioterapia – tłumaczy prof. Rodryg Ramlau, kierownik Katedry i Kliniki Onkologii UM w Poznaniu.

Środki na system PAXMAN i czepki zapobiegające utracie włosów podczas chemioterapii udało się pozyskać w mijającym roku również Białostockiemu Centrum Onkologii – dzięki umowie dotacyjnej podpisanej przez szpital z Zarządem Województwa Podlaskiego.

Zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważne jest dla pacjentów przechodzących chemioterapię zachowanie włosów. Szczególne dla kobiet oznacza to poważne obciążenie i źródło stresu. Dzięki zakupionemu systemowi jako pierwsi i jedyni w województwie podlaskim pomagamy pacjentkom odzyskać wiarę we własne możliwości i w swoją kobiecość – tłumaczy dyrektor BCO Magdalena Joanna Borkowska.

Większość pacjentów onkologicznych przechodzących chemioterapię traci włosy. Jest to wynikiem właściwości chemioterapeutyków, które atakują wszystkie namnażające się komórki w ludzkim organizmie. Komórki rakowe są bardziej narażone na działanie leków, ale efektem ubocznym chemioterapii i zastosowanych cytostatyków jest ich działanie również na zdrowe komórki – w tym, te odpowiedzialne za wzrost włosów.

System PAXMAN do chłodzenia głowy podczas chemioterapii

System Paxman reguluje temperaturę chłodzenia tak, aby miejscowo obkurczyć naczynia włosowate skóry głowy i uzyskać czasowe zmniejszenie przepływu krwi na jej powierzchni, ograniczając tym samym dawkę chemioterapeutyku docierającego do wrażliwych mieszków włosowatych. Uzyskuje się to dzięki zakładanym na głowę czepkom, w których krąży płyn o temperaturze -5°C już od podania pierwszej dawki chemioterapeutyku.

System chłodzenia głowy pacjentów poddanych chemioterapii za pomocą czepków jest bezpieczny, a jego skuteczność wynosi od 50-90% (znaczenie ma właściwy dobór czepka, rodzaj i kondycja włosów, rodzaj nowotworu oraz zastosowanego leczenia).

W Polsce znajduje się kilkanaście urządzeń tego typu m.in. w Opolskim Centrum Onkologii, Dolnośląskim Centrum Onkologii we Wrocławiu, Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie Oddział w Gliwicach oraz  Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.

Środki na zakup systemu Paxman i czepków zapobiegających skutkom ubocznym leczenia w postaci utraty włosów po chemioterapii w większości przypadków były pozyskiwane przez szpitale w ramach dotacji, zbiórek czy budżetów obywatelskich.

Dla przykładu – wartość sprzętu do chłodzenia skóry głowy dla pacjentów onkologicznych, kocy grzewczych i foteli terapeutycznych, które trafiły do Białostockiego Centrum Onkologii wyniosła  196 961,76 zł.