Pacjenci Radomskiego Centrum Onkologii będą mogli korzystać z czepków chroniących włosy podczas chemioterapii. To kolejny szpital onkologiczny, który otrzymał aparat Paxman. Ufundowała go w darowiźnie jedna z pacjentek Radomskiego Centrum Onkologii. Dzięki temu szpital ma już własny sprzęt, który na stałe będzie służył pacjentom leczonym onkologicznie.
– System składa się z urządzenia pompującego płyn chłodniczy oraz połączonego z nim czepka, który zakładany jest na głowę pacjenta na 30 minut przed rozpoczęciem podawania chemii i zdejmowany ok. 1.5 godz. po jej zakończeniu. Urządzenie schładza płyn wewnątrz czepka do temperatury -5 st. C, co zwęża naczynia krwionośne i dzięki temu chemioterapeutyki wolnej docierają do mieszków włosowych, czyli są dla nich mniej szkodliwe. Czepek należy stosować już od podania pierwszej dawki chemioterapii kontynuując przez cały czas jej trwania. Skuteczność działania jest na poziomie od 50 do 85 procent – wyjaśnia Szymon Czopek, menager sprzedaży dystrybucyjnej EN-MED.
Od wielu lat podobne urządzenia wspomagają terapię kobiet w Wielkiej Brytanii, Niemczech i Francji. Teraz aparatura jest dostępna również w Radomskim Centrum Onkologii.
Urządzenie umożliwia prowadzenie terapii u dwóch pacjentów jednocześnie. O tym, kto może skorzystać z metody pomocniczej utrzymania włosów decyduje lekarz prowadzący.
– Bardzo cieszymy się, że nasi pacjenci też będą mogli korzystać z tego urządzenia. Szczególnie dla kobiet włosy to ważny element wyglądu, to atrybut kobiecości. Ich utrata ma negatywny wpływ na życie zarówno zawodowe jak i towarzyskie, powoduje pogorszenie nastroju. A takie odczucia mogą wpływać na skuteczność leczenia. Dlatego cieszymy się, że również w tym aspekcie możemy pomóc naszym pacjentom – dodaje Magdalena Sygocka, pielęgniarka koordynująca oddział onkologii.
Diagnostyka i leczenie nowotworów w Radomskim Centrum Onkologii jest realizowane w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia.
ZAJRZYJ: KARTA DILO
Czepki dla pacjentów podczas chemioterapii
Jak informowaliśmy już wcześniej, Oddział Chemioterapii Szpitala Klinicznego Przemienia Pańskiego UM w Poznaniu to ośrodek do którego również trafił system chłodzenia skóry głowy zapobiegający wypadaniu włosów podczas leczenia chemioterapią. Aparat za 120 000 zł zakupiła dla szpitala Fundacja Lepsza Terapia, a korzystają z niego pacjentki z rakiem piersi.
Na całym świecie funkcjonuje około 2000 tego typu urządzeń. Pacjentki podczas chemioterapii mają założone specjalne czepki, które chłodzą skórę głowy. Zapobiega to rozszerzaniu się mieszków włosowych i chroni je przed działaniem cytostatyków. Celem systemu chłodzenia skóry głowy jest zabezpieczenie Pacjentek poddanych chemioterapii przed utratą włosów.
– Naszym obowiązkiem jest minimalizacja działań niepożądanych, które wynikają z leczenia cytostatykami i poprawa jakości życia chorych. Czynnik psychiczny i wpływ samego leczenia często determinuje chęć kontynuacji ciężkiego postępowania jakim jest chemioterapia – tłumaczy prof. Rodryg Ramlau, kierownik Katedry i Kliniki Onkologii UM w Poznaniu.
Środki na system PAXMAN i czepki zapobiegające utracie włosów podczas chemioterapii udało się pozyskać również Białostockiemu Centrum Onkologii – dzięki umowie dotacyjnej podpisanej przez szpital z Zarządem Województwa Podlaskiego.
– Zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważne jest dla pacjentów przechodzących chemioterapię zachowanie włosów. Szczególne dla kobiet oznacza to poważne obciążenie i źródło stresu. Dzięki zakupionemu systemowi jako pierwsi i jedyni w województwie podlaskim pomagamy pacjentkom odzyskać wiarę we własne możliwości i w swoją kobiecość – tłumaczy dyrektor BCO Magdalena Joanna Borkowska.
Większość pacjentów onkologicznych przechodzących chemioterapię traci włosy. Jest to wynikiem właściwości chemioterapeutyków, które atakują wszystkie namnażające się komórki w ludzkim organizmie. Komórki rakowe są bardziej narażone na działanie leków, ale efektem ubocznym chemioterapii i zastosowanych cytostatyków jest ich działanie również na zdrowe komórki – w tym, te odpowiedzialne za wzrost włosów.
CZYTAJ: JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO CHEMIOTERAPII
System PAXMAN do chłodzenia głowy podczas chemioterapii
System Paxman reguluje temperaturę chłodzenia tak, aby miejscowo obkurczyć naczynia włosowate skóry głowy i uzyskać czasowe zmniejszenie przepływu krwi na jej powierzchni, ograniczając tym samym dawkę chemioterapeutyku docierającego do wrażliwych mieszków włosowatych. Uzyskuje się to dzięki zakładanym na głowę czepkom, w których krąży płyn o temperaturze -5°C już od podania pierwszej dawki chemioterapeutyku.
System chłodzenia głowy pacjentów poddanych chemioterapii za pomocą czepków jest bezpieczny, a jego skuteczność wynosi od 50-90% (znaczenie ma właściwy dobór czepka, rodzaj i kondycja włosów, rodzaj nowotworu oraz zastosowanego leczenia).
W Polsce znajduje się kilkanaście urządzeń tego typu m.in. w Opolskim Centrum Onkologii, Dolnośląskim Centrum Onkologii we Wrocławiu, Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie Oddział w Gliwicach oraz Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.
Środki na zakup systemu Paxman i czepków zapobiegających skutkom ubocznym leczenia w postaci utraty włosów po chemioterapii w większości przypadków były pozyskiwane przez szpitale w ramach dotacji, zbiórek czy budżetów obywatelskich.
Dla przykładu – wartość sprzętu do chłodzenia skóry głowy dla pacjentów onkologicznych, kocy grzewczych i foteli terapeutycznych, które trafiły do Białostockiego Centrum Onkologii wyniosła 196 961,76 zł.
PRZEJDŹ DO: PORADY DLA OPIEKUNÓW PACJENTÓW
źródło: materiały prasowe i własne
Niestety włosy wypadają, mimo czepka
Przepraszam, że pytam , mam pytania . Bo niby mają nie wypadać.
Ile razy miałaś zakładany ten czepek . A teraz jak to wszystko wyglada.
Ja miałam miesiąc temu ( 9.06.2021 r) pierwszą chemioterapię i czepek na głowie. I tak mam mieć przez pół roku. Możesz coś odpisać.
Pozdrawiam
Niestety pomimo czepka straciłam włosy a nabawiłam się zapalenia zatok, miesiąc czasu mnie męczyło. Z kolei znajoma miała białą chemię i nie wypadły jej włosy ale po 6 tygodniach od ostatniej chemii straciła rzęsy i brwi.
Ja jestem już po 6 z 8 rund chemii, czepek wspaniale uchronił moje włosy. Dość nieprzyjemne jest to chłodzenie przez 5h, ale proszę lekarza o paracetamol i bardzo pomaga.
Oczywiście trochę więcej niż zazwyczaj włosów straciłam ale uważam to za niesamowity sukces!!!
Zachowałam również brwi, ale bardzo przerzedziły się rzęsy po 5tej chemii. Reszta włosów na ciele wypadła.
Niestety,włosy wypadają i też nabawiłam się zatok.
Słyszałam że czepek zmniejsza skuteczność chemioterapii. Wiesz coś o tym .Będę wdzięczna za odpowiedź
Super że ktoś wymyślił coś takiego. Szkoda tylko że lekarze są tak zajęci swoim testowaniem leków że dobro pacjenta ich nie interesuje. W Gdańsku niby taki nowoczesny oddział chemioterapii, niby bo jakoś kompletnie nie starają się o zdobycie czepków a wręcz są nastawieni na nie bo przecież liczy się tylko ilość… smutne bo dla kobiety włosy są bardzo ważne. To już nie lekarze, to tylko naukowcy mający pacjentów za swoje króliczki do badań
dzien Dobry
mialam
wypadly 30 %
niestety nalezy mocno zmoczyc glowe przed nalozenie
jak ma sie dluzsze wlosy to abolutnie ich nie opcinac
spiac ,ulozyc do gory na czubek glowy
nie myc szamponami normalnymi tylko te ktore neutro
nie uzywac absoutnie suszarki do wlosow
ja tak robilam przez 6 miesiecy
bo chemi nie czesac nawet 2 dni
i dziala
A byla to mocna chemia
Cześc,
U kogo trzeba się dowiadywać o możliwośc skorzystania z Paxmana. U koordynatora? Jest jakaś kolejka? Centrum Onkologii Roentgena w wawie.