Diagnoza rak piersi to bardzo trudny moment dla każdej kobiety. Tysiące kłębiących się myśli, pojawiający się strach przed leczeniem i przed utratą bliskich. Z myślą o Pacjentkach, które właśnie dowiedziały się, że chorują na wczesnego raka piersi o podtypie HER2 dodatnim oraz ich bliskich, Polskie Amazonki Ruch Społeczny (PARS) w ramach kampanii Wylecz raka piersi HER2+ organizują cykl warsztatów pt. Zdrowiej.

Już 27 lutego we Wrocławiu będzie można wziąć udział w praktycznym i bezpłatnym spotkaniu, które ma na celu wsparcie procesu zdrowienia. Warsztaty Zdrowiej dotyczą m.in. tego, jak pomagać sobie w trudniejszych chwilach, jak dbać o siebie i podnieść swoją energię na co dzień, jak radzić sobie z emocjami i myślami oraz jak wspierać bliskich w chorobie. Celem warsztatów Zdrowiej jest także edukacja na temat HER2 dodatniego podtypu raka piersi.

Tym razem zdecydowaliśmy się na warsztaty dedykowane pacjentkom z HER2 dodatnim rakiem piersi, które właśnie dowiedziały się o chorobie. Ten podtyp jest uznawany za bardzo agresywny. Pokażemy, jak radzić sobie ze stresem i mamy nadzieję, że dzięki spotkaniom uczestnicy poczują się lepiej i zyskają wsparcie innych osób. Serdecznie zapraszamy wszystkie osoby w trakcie leczenia, jak i ich bliskich – tłumaczy Elżbieta Majewska, członek zarządu PARS, coach kryzysowy i prowadząca warsztaty „Zdrowiej”.

Cykl warsztatów „Zdrowiej” dla pacjentek z wczesnym HER2+ rakiem piersi

Najbliższe warsztaty Zdrowiej odbędą się w czwartek, 27 lutego 2020 w godzinach 10:00 – 17:00 we wrocławskim Hotelu Europeum.

Udział jest bezpłatny. W spotkaniach mogą wziąć udział osoby w trakcie leczenia oraz ich bliscy.

Podczas całodniowego warsztatu uczestnicy będą zajmować się tym:
– jak pomagać sobie w trudniejszych chwilach
– jak zadbać o siebie i podnieść swoją energię
– jak radzić sobie z emocjami i myślami
– w ramach warsztatu odbędzie się także spotkanie z lekarzem onkologiem.

Program i szczegółowe informacje dostępne są na stronie www.ruchspoleczny.org.pl oraz na profilu społecznościowym Facebook.

W raku piersi możemy wyróżnić 3 główne podtypy: hormonozależny (luminalny), potrójnie ujemny i HER2 dodatni. Bez wiedzy o podtypie nowotworu kobieta nie powinna opuszczać gabinetu lekarza, ponieważ od typu raka zależy dobór odpowiedniego leczenia. Niestety, nadal wiele pacjentek nie zdaje sobie sprawy z istoty tej informacji. Taka wiedza nie tylko pozwoli być kobiecie aktywnym uczestnikiem całego procesu terapeutycznego, ale ponadto: ułatwi podejmowanie decyzji, rozmowę z lekarzami, zmniejszy lęk przed chorobą i poczucie stygmatyzacji, które często towarzyszy pacjentkom onkologicznym – tłumaczy ekspert kampanii Wylecz raka piersi HER2+ dr n. med. Agnieszki Jagiełło-Gruszfeld z Kliniki Nowotworów Piersi i Chirurgii Rekonstrukcyjnej w Narodowym Instytucie Onkologii w Warszawie.

Polskie Amazonki ruch społeczny

Polskie Amazonki Ruch Społeczny to organizacja pożytku publicznego, której celem jest wywarcie pozytywnego wpływu na standard diagnostyki, leczenia i rehabilitacji wszystkich rodzajów nowotworów. Stowarzyszenie inicjuje i wspiera akcje profilaktyczne i edukacyjne związane z rakiem piersi, tarczycy, płuc, skóry, jajnika, wątroby oraz nerek.

Kampania „Wylecz raka piersi HER2+” powstała z myślą o kobietach, które właśnie dowiedziały się, że chorują na ten podtyp nowotworu. Jej celem jest wsparcie chorych i ich bliskich już od momentu diagnozy oraz edukacja – bo wczesnego raka piersi HER2 dodatniego można wyleczyć!

W ramach kampanii została uruchomiona strona internetowa dla kobiet z tym podtypem nowotworu oraz ich bliskich – www.wyleczrakapiersi.pl, na której znajdują się informacje dotyczące m.in. choroby, diagnostyki i możliwości leczenia.

Organizatorami kampanii są: Federacja Stowarzyszeń Amazonki, Fundacja OnkoCafe oraz Polskie Amazonki Ruch Społeczny. Kampania jest realizowana z grantu edukacyjnego przekazanego przez firmę Roche Polska, partnera kampanii.