Diagnoza rak piersi to bardzo trudny moment dla każdej kobiety. Tysiące kłębiących się myśli, pojawiający się strach przed leczeniem i przed utratą bliskich. Z myślą o Pacjentkach, które właśnie dowiedziały się, że chorują na wczesnego raka piersi o podtypie HER2 dodatnim oraz ich bliskich, Polskie Amazonki Ruch Społeczny (PARS) w ramach kampanii Wylecz raka piersi HER2+ organizują cykl warsztatów pt. Zdrowiej.

Od 24 września można wziąć udział w praktycznych i bezpłatnych spotkaniach, które wspierają proces zdrowienia. Warsztaty Zdrowiej dotyczą m.in. tego, jak pomagać sobie w trudniejszych chwilach, jak dbać o siebie i podnieść swoją energię na co dzień, jak radzić sobie z emocjami i myślami oraz jak wspierać bliskich w chorobie. Celem warsztatów jest także edukacja na temat HER2 dodatniego podtypu raka piersi.

Tym razem zdecydowaliśmy się na warsztaty dedykowane pacjentkom z HER2 dodatnim rakiem piersi, które właśnie dowiedziały się o chorobie. Ten podtyp jest uznawany za bardzo agresywny. Pokażemy, jak radzić sobie ze stresem i mamy nadzieję, że dzięki spotkaniom uczestnicy poczują się lepiej i zyskają wsparcie innych osób. Serdecznie zapraszamy wszystkie osoby w trakcie leczenia, jak i ich bliskich – tłumaczy Elżbieta Majewska, członek zarządu PARS, coach kryzysowy i prowadząca warsztaty „Zdrowiej”.

Cykl warsztatów „Zdrowiej” dla pacjentek z wczesnym HER2+ rakiem piersi

Cykl warsztatów odbywać się będzie co wtorek od 24 września w godzinach 17.30-19.30 w Akademii Psychologii Zorientowanej na Proces przy ul. Madalińskiego 89 lok. 1 w Warszawie (Mokotów). Udział jest bezpłatny. W spotkaniach mogą wziąć udział osoby w trakcie leczenia oraz ich bliscy. Zajęcia stanowią uzupełniającą się całość, ale można przyjść także na pojedyncze warsztaty.

Program i szczegółowe informacje dostępne są na stronie www.ruchspoleczny.org.pl oraz na profilu społecznościowym Facebook.

Często pacjentki słysząc diagnozę onkologiczną uważają, że umiejscowienie raka i wielkość guza to wszystkie informacje, które powinny znać. Tymczasem równie ważne jest także określenie podtypu nowotworu.

W ramach warsztatów Zdrowiej przewidziany jest wykład dr n. med. Agnieszki Jagiełło-Gruszfeld z Kliniki Nowotworów Piersi i Chirurgii Rekonstrukcyjnej w Centrum Onkologii w Warszawie.

W raku piersi możemy wyróżnić 3 główne podtypy: hormonozależny (luminalny), potrójnie ujemny i HER2 dodatni. Bez wiedzy o podtypie nowotworu kobieta nie powinna opuszczać gabinetu lekarza, ponieważ od typu raka zależy dobór odpowiedniego leczenia. Niestety, nadal wiele pacjentek nie zdaje sobie sprawy z istoty tej informacji. Taka wiedza nie tylko pozwoli być kobiecie aktywnym uczestnikiem całego procesu terapeutycznego, ale ponadto: ułatwi podejmowanie decyzji, rozmowę z lekarzami, zmniejszy lęk przed chorobą i poczucie stygmatyzacji, które często towarzyszy pacjentkom onkologicznym – tłumaczy ekspert.

Polskie Amazonki ruch społeczny

Polskie Amazonki Ruch Społeczny to organizacja pożytku publicznego, której celem jest wywarcie pozytywnego wpływu na standard diagnostyki, leczenia i rehabilitacji wszystkich rodzajów nowotworów. Stowarzyszenie inicjuje i wspiera akcje profilaktyczne i edukacyjne związane z rakiem piersi, tarczycy, płuc, skóry, jajnika, wątroby oraz nerek.

Kampania „Wylecz raka piersi HER2+” powstała z myślą o kobietach, które właśnie dowiedziały się, że chorują na ten podtyp nowotworu. Jej celem jest wsparcie chorych i ich bliskich już od momentu diagnozy oraz edukacja – bo wczesnego raka piersi HER2 dodatniego można wyleczyć!

W ramach kampanii została uruchomiona strona internetowa dla kobiet z tym podtypem nowotworu oraz ich bliskich – www.wyleczrakapiersi.pl, na której znajdują się informacje dotyczące m.in. choroby, diagnostyki i możliwości leczenia.

Organizatorami kampanii są: Federacja Stowarzyszeń Amazonki, Fundacja OnkoCafe oraz Polskie Amazonki Ruch Społeczny. Kampania jest realizowana z grantu edukacyjnego przekazanego przez firmę Roche Polska, partnera kampanii.