Poznańskie Towarzystwo Amazonki pod patronatem Federacji Stowarzyszeń Amazonki rozpoczęło realizację projektu „Razem przez góry – Amazonki zdobywają Tysięczniki”, podczas którego kobiety leczone z powodu raka piersi zdobywają ponad 1000 metrowe górskie szczyty na trasie Gierałtów Stary, Karpacz, Iwonicz Zdrój i Zakopane. Tegoroczna edycja trwa od lipca do października 2016 r., a w planach są wejścia na szczyty, nie tylko w Polsce, ale w Europie i na świecie.
Projekt powstał po to, aby dawać świadectwo innym pacjentom onkologicznym, że z chorobą nowotworową można żyć i wrócić do aktywności i zdrowia. Niesie nadzieję pacjentom i ich bliskim na lepsze jutro. Amazonki uczestniczące w trekkingach pokazują jak ważna jest aktywność fizyczna i ruch w procesie rehabilitacji po chorobie jak również utrzymaniu dobrego stanu zdrowia przez kolejne lata. To właśnie Amazonki od ponad 20 lat promują aktywną rehabilitację poprzez uprawianie sportów, marsze, spacery, biegi. Sport i aktywność fizyczna chorych onkologicznie, która przed laty wydawała się być rzadkością, a nawet była odradzana przez lekarzy, obecnie jest sposobem na poprawę samopoczucia i szybszą regenerację. Usprawnia układ immunologiczny oraz zmienia perspektywę, daje poczucie sprawczości i decydowania nad własnym życiem, którego tak bardzo brakuje chorym po diagnozie raka. Co ważne sport jest dla wszystkich. Pacjenci powinni oczywiście skonsultować z lekarzem i rehabilitantem zakres wskazanych aktywności.
– Zachęcam wszystkich do próbowania różnych dyscyplin sportowych. Każdy może wyznaczyć sobie swój szczyt do pokonania. Aktywność fizyczna nie tylko poprawia nasza sprawność i samopoczucie, ale zapobiega także nawrotom choroby – mówi Krystyna Wechman, Prezes Federacji i Amazonka.
Szczyty górskie zdobywają młode Amazonki i Seniorki, o różnej sprawności i w różnym czasie od diagnozy raka. Z myślą o wszystkich kobietach powstały dwie grupy – bardziej i mniej zaawansowana, w ramach których uczestniczki pod okiem profesjonalistów pokonują kolejne szlaki. Choć czasem jest ciężko, bolą nogi, pot się leje, pogoda nie zawsze rozpieszcza, to widoki i przeżycia, jakie towarzyszą zdobyciu szczytu zapierają dech w piersiach i dodają niesamowitej energii i woli życia. Uczestniczki pierwszego zakończonego już trekkingu w Gierałtowie komentowały: „Życie jest piękne, pozwólmy sobie tylko na jego odkrywanie”. Projekt „Razem przez góry” jest finansowany z funduszu PEFRON.
Amazonki zapraszają wszystkie kobiety po raku piersi, do korzystania z bogatej oferty zajęć rehabilitacyjnych i sportowych, które oferują Kluby skupione w Federacji. Zachęcają także bliskich, aby wspólnie spędzali czas, na łonie natury, dostosowując formę aktywności do swoich możliwości. Na profilu Federacji facebook.pl/AmazonkiFed możecie śledzić poczynania Amazonek z całego kraju, dopingować oraz samemu zaangażować się i podjąć wyzwania.
FEDERACJA STOWARZYSZEŃ AMAZONKI
Federacja Stowarzyszeń „Amazonki”, to największa koalicyjna organizacja pacjencka z ponad 20-letnim doświadczeniem, która przed laty przecierała szlaki w walce ze wstydem i tabu choroby nowotworowej wśród kobiet. Zrzesza ponad 200 klubów (lokalnych stowarzyszeń Amazonek) działających we wszystkich województwach w kraju. Od wielu lat promuje i dba o najwyższe standardy opieki zdrowotnej w Polsce, szkoli rzesze Amazonek – Ochotniczek, które osobiście wspierają chore w szpitalach, domach oraz klubach. Cały czas działa na rzecz podnoszenia świadomości kobiet, mówi o roli czujności i profilaktyki onkologicznej, ale także odpowiedniej jakości życia w chorobie zarówno uleczalnej, jak i paliatywnej. Misją organizacji jest edukacja, opieka i wsparcie kobiet, które w swoim życiu doświadczyły raka piersi.
ZOBACZ: RAK PIERSI – BAZA WIEDZY
Amazonki zdobywają Tysięczniki, informacja prasowa