Onkotaxi to nowa inicjatywa dedykowana pacjentom onkologicznym, dzięki której mogą oni zamówić bezpłatny transport taksówką do swojego szpitala lub przychodni. Chorzy na raka stanowią grupę podwyższonego ryzyka zarażeniem koronawirusem, dlatego korzystanie z transportu publicznego może być dla nich niebezpieczne.

Inicjatorem akcji Onkotaxi jest fundacja Alivia oraz dwie firmy farmaceutyczne – Bristol Myers Squibb i Janssen-Cilag Polska, które wsparły finansowo projekt darmowego transportu taksówkami dla pacjentów z nowotworem.

Oncotaxi – jak zamówić darmową taksówkę

Usługa Onkotaxi polega na zorganizowaniu za pośrednictwem wybranych korporacji taksówkowych bezpłatnego transportu do i z ośrodka leczenia, przychodni czy szpitala oraz dokonania zakupu leków na życzenie Pacjenta przez kierowców korporacji taksówkowych.

Aby skorzystać z Onkotaxi Pacjent powinien wypełnić formularz zamieszczony na stronie www.alivia.org.pl/onkotaxi, który obejmuje m.in. przesłanie skanu lub zdjęcia dokumentu medycznego potwierdzającego diagnozę choroby nowotworowej.

onko taxi

Oncotaxi

Po przyjętym zgłoszeniu chory otrzyma specjalny kod, który powinien podać przy zamówieniu taksówki. Koszt przejazdu taxi do placówki oraz powrotu do domu opłaci fundacja Alivia oraz jej sponsorzy.

Taksówki dla pacjentów onkologicznych w ramach akcji Oncotaxi posiadają specjalne przegrody oddzielające kierowcę od pasażerów, płyn do dezynfekcji oraz zdezynfekowane klamki. Chodzi o zapewnienie bezpieczeństwa i właściwego poziomu higieny w trakcie przejazdu.

W ramach projektu Onkotaxi, pacjenci mają również możliwość zamówienia bezpłatnego dowozu do domu leków z apteki.

Jak podkreślają eksperci – pacjenci w trakcie aktywnej terapii onkologicznej są bardziej podatni na zakażenie koronawirusem i wymagającą szczególnych środków ostrożności. W grupie najwyższego ryzyka znajdują się chorzy z osłabioną odpornością, nowotworami hematoonkologicznymi, w trakcie leczenia chemioterapią oraz po przeszczepie szpiku kostnego.

POLECAMY: MAPA KORONAWIRUSA

KORONAWIRUS GROŹNY DLA PACJENTÓW ONKOLOGICZNYCH

GDZIE WYKONAĆ TEST NA KORONAWIRUSA