Już po raz czwarty redakcja portalu onkologicznego zwrotnikraka.pl przygotowała podsumowanie mijającego roku w postaci plebiscytu Onkologiczna TOP Dziesiątka. W jego ramach wyróżniliśmy najcenniejsze i najciekawsze projekty, inicjatywy oraz trendy związane z tematyką onkologiczną w 2017 roku.

Łatwo jest wskazać słabości systemu opieki onkologicznej w Polsce. Na szczęście – nie brakuje przedsięwzięć, osób czy miejsc, które warto chwalić. Poniżej lista tegorocznych laureatów Onkologicznej TOP Dziesiątki 2017.

portal zwrotnik raka, plebiscyt onkologiczna dziesiątka 2017

 

1. NOWE LEKI ONKOLOGICZNE W REFUNDACJI

Rok 2017 przyniósł ważne wiadomości dla Pacjentów onkologicznych w kontekście dostępu do nowoczesnego leczenia. Do refundacji wprowadzono kilka innowacyjnych leków. Na liście substancji objętych refundacją w ramach programów lekowych znalazły się m.in.:

  • Pixuvri  – lek refundowany dla pacjentów, u których w razie uzyskania odpowiedzi na leczenie piksantronem będzie możliwe zastosowanie procedury przeszczepienia.
  • Imbruvica – refundacja dla pacjentów z rozpoznaniem opornej lub nawrotowej przewlekłej białaczki limfocytowej z obecnością delacji 17p lub mutacji w genie TP53.
  • Tagrisso (ozymertynib) – w ramach obecnie istniejącego programu lekowego „Leczenie niedrobnokomórkowego raka płuca (ICD-10 C 34.0)”.
  • Xtandi (enzalutamid) – lek objęty refundacją w ramach istniejącego programu lekowego „Leczenie opornego na kastrację raka gruczołu krokowego  (ICD-10  C61)”.
  • Xofigo (dichlorek radu-233) – w ramach istniejącego programu lekowego „Leczenie opornego na kastrację raka gruczołu krokowego  (ICD-10  C61)”.
  • Zytiga (octan abirateronu) – dopuszczony w nowym, rozszerzonym wskazaniu refundacyjnym w ramach programu lekowego „Leczenie opornego na kastrację raka gruczołu krokowego  (ICD-10  C61)”.
  • Nowe terapie w kolejnych liniach leczenia zaawansowanego raka jelita grubego

 
Na swoją szansę na skuteczne leczenie nadal czekają chorzy m.in. z zaawansowanym rakiem płuca, kwalifikujący się do terapii immunomodulujących. Immunoterapia jest obecnie jedyną strategią terapeutyczną stosowaną w onkologii, która nawet na etapie zaawansowanego lub uogólnionego procesu nowotworowego może potencjalnie doprowadzić do całkowitego wyleczenia chorego.

Jak tłumaczy prof. Paweł Krawczyk – jeżeli u chorego z rakiem płuca uda się uzyskać odpowiedź na leczenie immunoterapią, to bywa ona bardzo długotrwała. W wielu przypadkach możemy mówić nawet o wyleczeniu choroby nowotworowej. U około 20 procent chorych z zaawansowanym rakiem płuca długość przeżycia wynosi nawet 5 lat.
 

2. BIAŁOSTOCKIE CENTRUM ONKOLOGII IM. MARII SKŁODOWSKIEJ-CURIE

Z wielu stron słychać liczne komplementy o zmianach zachodzących w białostockim ośrodku. Kończący się rok był ważny i bardzo ciekawy dla tego szpitala. Białostockie Centrum Onkologii otoczyło swoich podopiecznych modelowym wsparciem psychoonkologicznym – wciąż niedocenianym w innych placówkach. Wernisaż prac Pacjentów, szpitalne Mikołajki, kampania edukacyjna #WykurzRaka, akcja „Jesienne metamorfozy” czy nowy Punkt Obsługi Pacjenta – to tylko kilka przykładów cennych inicjatyw w BCO.

Na wyróżnienie zasługuje często aktualizowana strona internetowa oraz aktywność w mediach społecznościowych. Warto wspomnieć o nowej dyrektorce ośrodka – pani Magdalenie Borkowskiej, która od kilku miesięcy wdraża własną wizję nowoczesnego i przyjaznego ośrodka medycznego pod hasłem „jesteśmy dla ciebie”. W imieniu Pacjentów – dziękujemy!
 


 

3. REMONT POCZEKALNI W WARSZAWSKIM CENTRUM ONKOLOGII – FUNDACJA RAK’N’ROLL

W tym roku pragniemy wyróżnić remont generalny poczekalni przy wejściu D w warszawskim Centrum Onkologii-Instytut, który został wykonany dzięki zaangażowaniu fundacji Rak’n’Roll.

Każdego tygodnia przez poczekalnię przewija się blisko 1500 Pacjentów z całej Polski. Do tej pory było to miejsce ciemne i ponure, które nie napawało optymizmem. Renowacja objęła około 200 m kw. powierzchni.  Odnowione zostały łazienki, naprawiono ściany i drzwi, zniknęła ciężka i ciemna boazeria. Cała przestrzeń została pomalowana, a stare siedziska zastąpiono wygodnymi, kolorowymi fotelami. Ściany poczekalni ozdobiły zdjęcia Pacjentów, którzy pokonali chorobę. Odpowiednio dobrane kolory i projekt wnętrza mają teraz korzystny wpływ na samopoczucie Pacjenta onkologicznego i jego nastawienie do walki z chorobą.

Fundacja Rak’n’Roll ma już w planach kolejne projekty – uruchomienie Punktu Informacyjnego przy wejściu głównym oraz odświeżenie kolejnej poczekalni. Trzymamy kciuki!
 

foto: www.raknroll.pl


 

4. KAMPANIA EDUKACYJNA „ZDIAGNOZUJ SZPICZAKA”

W mijającym roku portal hematoonkologia.pl zorganizował kampanię edukacyjną „Wczesna diagnostyka szpiczaka plazmocytowego w Polsce”. W jej ramach powstała specjalna domena: https://zdiagnozuj-szpiczaka.pl/, na której udostępniono materiały edukacyjne dla Pacjentów. Organizatorzy przygotowali również cykl konsultacji on-line oraz konferencji dla specjalistów. Dzięki nowoczesnej i przystępnej formie, akcja odbiła się dużym echem w Internecie oraz mediach społecznościowych.

Portal hematoonkologia.pl, którego redaktorem naczelnym jest Agnieszka Giannopoulos, specjalizuje się w tematyce rozrostowych chorób hematologicznych. Strona dedykowana jest lekarzom hematologom oraz chorym, dla których stanowi cenne wsparcie informacyjne. Na wyróżnienie zasługuje wysoka jakość prezentowanych treści oraz nowoczesna i atrakcyjna forma przekazu. Przykładem może być film „Lekcja marzeń” – historia walki pacjentki Magdy z chłoniakiem Hodgkina.
 


 

7. JASNA GODZINA – DZIENNIK ŻYCIA  I UMIERANIA

27 września 2017 roku odbyła się premiera polskiego wydania książki Niny Riggs pod tytułem Jasna godzina. Dziennik życia i umierania. Polska edycja światowego bestsellera ukazała się nakładem Wydawnictwa Literackiego.

Nina Riggs, młoda mama, żona i poetka, pochodzi z silnie obciążonej genetycznie rodziny. Gdy ma 38 lat, staje twarzą w twarz z nowotworem. Jasna godzina powstała jako pamiątka dla jej synów.

Błyskotliwa, rozbrajająco zabawna i głęboko poruszająca historia, która uczy jak kochać każdego dnia – nawet kiedy coś idzie nie tak. To książka o spojrzeniu śmierci prosto w twarz, a także niezwykle udana próba pogodzenia się z losem. Swoisty balsam dla duszy i forma modlitwy.

Jasna Godzina to zapis zmagania się ze śmiertelną chorobą nowotworów oraz opowieść o wielkiej miłości – do rodziny, życia, świata. Lekcja akceptacji tego, co przynosi los oraz godnego przeżywania czasu, jaki nam pozostał. Gorąco polecamy lekturę!

ZOBACZ WIĘCEJ: KSIĄŻKA JASNA GODZINA
 

8. KAMPANIA EDUKACYJNA SERVIER – WYŁĄCZ RAKA!

Wyrazista kampania profilaktyczno-edukacyjna, której nadrzędnym celem jest promocja profilaktyki przeciwnowotworowej, zwiększanie świadomości społecznej Polaków na temat czynników ryzyka związanych z chorobą nowotworową oraz motywacja do przełamywania lęku i wstydu związanego z badaniami.

Pierwsza edycja akcji została poświęcona tematyce raka jelita grubego oraz kolonoskopii, a jej ambasadorem został aktor Andrzej Zieliński.

W ramach ogólnopolskiego projektu realizowanego przez firmę Servier Polska uruchomiono serwis internetowy  www.wylaczraka.pl, a w trasę po Polsce wyruszył ONKOBUS. Mieszkańcy Krynicy, Krakowa, Warszawy, Torunia i Gdańska mogli odwiedzić zdrowe miasteczko i wykonać badania profilaktyczne. Organizatorzy kampanii przekazali grant dla Centrum Onkologii-Instytut w Warszawie, który został przeznaczony na zakup nowoczesnej aparatury do kolonoskopii z wykorzystaniem dwutlenku węgla (zmniejsza dyskomfort towarzyszący badaniu). Gratulujemy i czekamy na kolejną edycję!
 


 

9. EUROPEJSKIE CENTRUM ZDROWIA OTWOCK

To trzecia placówka medyczna w naszym tegorocznym rankingu Onkologiczna TOP Dziesiątka 2017. ECZ Otwock specjalizuje się w kompleksowym i inowoczesnym  leczeniu nowotworów. Krioablacja nowotworów, hipertermia skojarzona z radioterapią, procedura HIFU dla pacjentów z rakiem stercza, kardioonkologia i chemoembolizacja guzów nowotworowych oraz badania kliniczne – to tylko niektóre innowacyjne procedury oferowane Pacjentom tego ośrodka.

Położony malowniczo wśród sosnowych lasów wyróżnia się jakością oraz dbałością o komfort hospitalizowanych Pacjentów.

ECZ Otwock specjalizuje się również w onkogenetyce i badaniach w kierunku zwiększonego ryzyka zachorowania na raka oraz testach genetycznych dla pacjentek z już zdiagnozowaną chorobą nowotworową (w celu zaplanowania optymalnej terapii oraz prognozowania przebiegu choroby).

Od początku grudnia Oddziałem Onkologii Klinicznej Europejskiego Centrum Zdrowia Otwock kieruje prof. dr hab. n. med. Cezary Szczylik – jeden z najwybitniejszych onkologów w naszym kraju.
 


 

10. GLG PHARMA – W OCZEKIWANIU NA POSTĘP W LECZENIU POTRÓJNIE NEGATYWNEGO RAKA PIERSI

Jest nadzieja na dobre informacje dla Pacjentek zmagających się z potrójnie negatywnym rakiem piersi. GLG Pharma, polska biotechnologiczna spółka (zależna) notowana na warszawskiej giełdzie, pracuje nad nową terapią w tym wymagającym obszarze terapeutycznym.

Głównym celem projektu TNBC (ang. Triple Negative Breast Cancer) jest opracowanie leku w oparciu o innowacyjne inhibitory białka STAT3 – cząsteczki GLG-801 (forma doustna) i GLG-805 (forma dożylna) – do zastosowań w terapii onkologicznej raka piersi.

Spółka prowadzi badania także w obszarze dedykowanego testu diagnostycznego. Prace mają na celu opracowanie i walidację testu immunochemicznego badającego poziom ekspresji aktywowanego białka STAT-3.

Według szacunków, potrójnie negatywny rak piersi stanowi ok. 12-17 proc. wszystkich przypadków nowotworów piersi. TNBC cechuje się istotnie gorszym rokowaniem aniżeli inne nowotwory tej lokalizacji. Do tej pory naukowcom nie udało się opracować skutecznej terapii na tę odmianę nowotworu.
 


 

Serdecznie gratulacje dla wszystkich laureatów Onkologicznej TOP Dziesiątki 2017!
Jarosław Gośliński – redaktor naczelny portalu zwrotnikraka.pl


 

Plebiscyt: Onkologiczna TOP Dziesiątka 2017
4.9 (97.14%) 14 votes