Członkowie Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej wskazali 10 terapii onkologicznych, które powinny stać się – ich zdaniem – refundacyjnymi priorytetami na 2023 rok. Każdy ekspert wskazywał 10 leków, według kolejności ich znaczenia. O kolejności leków na liście TOP 10 ONKO decydowała suma punktów oraz liczba wskazań danego leku.
Wynik głosowania został ogłoszony podczas XVIII Konferencji Edukacyjnej Onkologia w Praktyce Klinicznej. Pierwsze miejsce na liście – podobnie jak rok temu – zajęła terapia przeznaczona dla chorych na raka piersi.
W pierwszej dziesiątce znalazły się między innymi leki dla chorych na raka jelita grubego, raka żołądka, raka przełyku, raka urotelialnego oraz niedrobnokomórkowego raka płuca.
TOP 10 ONKO – lista 2023
- trastuzumab derukstekan – rak piersi
- pembrolizumab – rak jelita grubego
- pembrolizumab – rak piersi
- niwolumab – rak jelita grubego
- pembrolizumab – rak żołądka
- sotorasyb – NDRP
- enfortumab wedotin – rak urotelialny
- niwolumab – rak przełyku, żołądka
- kabozantynib – rak tarczycy
- cemiplimab – rak podstawnokomórkowy skóry
- lutet (177Lu) wiwotynibu tetraksetan – rak gruczołu krokowego
WARTO ZAJRZEĆ: NOWE LEKI NA RAKA
Priorytety refundacyjne w onkologii na 2023 rok
– Trastuzumab derukstekan niezmiennie od dwóch lat znajduje się na pierwszej pozycji naszych życzeń. Jest to w moim odczuciu lek, który będzie przełomem, ponieważ z jednej strony jest to nowatorska koncepcja, a z drugiej strony bardzo dobry efekt terapeutyczny – tłumaczy prof. Tomasz Kubiatowski.
Według jego opinii o wyjątkowości leku zdecydowało wiele czynników, także ten, że trastuzumab derukstekan sprawdza się w innych wskazaniach.
– Choćby raka żołądka, jest także przygotowany do rejestracji w leczeniu raka płuca. Uważam, że jest to zasłużenie pierwsza pozycja – dodaje prof. Kubiatowski.
Wysokie pozycje na liście TOP 10 OKNO 2023 zajęły refundowane od 1 marca leki dla chorych na raka jelita grubego – pembrolizumab (2 miejsce) i niwolumab (4 miejsce). Zdaniem prof. Barbary Radeckiej, do skutecznego stosowania tych cząsteczek w leczeniu raka jelita grubego bardzo ważne jest odpowiednie testowanie pacjentów.
– Dla mnie tworzenie tej listy jest bardzo pomocne. Każdy lekarz ma swoją własną perspektywę, lecz tu spotkały się nasze wspólne intencje. Ta lista jest bardzo potrzebna – mówi prof. Maciej Krzakowski, krajowy konsultant w dziedzinie onkologii klinicznej.
Nowe leki onkologiczne rejestrowane są w procedurze centralnej Europejskiej Agencji Leków (EMA). Po autoryzacji EMA nowa terapia może być stosowana na terenie krajów Unii Europejskiej, w tym Polski, a także być przedmiotem wniosku o refundację.
Najbliższa aktualizacja listy refundacyjnej w onkologii przewidziana jest na maj 2023 roku.
źródło: www.zdrowie.pap.pl
PRZEJDŹ DO: STRONA GŁÓWNA