Większa precyzja, mniejsze ryzyko działań niepożądanych oraz krótsza rekonwalescencja – to tylko kilka zalet robota chirurgicznego da Vinci nad tradycyjnymi operacjami.
System da Vinci to przedłużenie rąk chirurga. Przez niewielkie nacięcia do wnętrza ciała pacjenta wprowadzone zostają interaktywne ramiona zaopatrzone w mikronarzędzia chirurgiczne. Ich ruchem steruje chirurg-operator.
Chirurgia robotyczna umożliwia przeprowadzenie zabiegu (np. radykalnej prostatektomii metodą laparoskopową) z wyższą od ludzkiej ręki precyzją. Precyzja ta wynika nie tylko z możliwości dokładnego ruchu ramion robota sterowanych przez chirurga, ale również z możliwości wglądu i manipulacji w trudno dostępnej przestrzeni miednicy mniejszej, w której zlokalizowany jest gruczoł krokowy (prostata).
Nazwa „robot” jest nieco myląca, bo sugeruje, że urządzenie samodzielnie wykonuje zadania. System da Vinci nie jest autonomiczny, ale stanowi ultraprecyzyjne narzędzie w rękach lekarza.
Robot imituje ruchy ludzkiej ręki, za to nigdy się nie męczy. Widzi więcej i słucha doświadczonych lekarzy.
– Da Vinci to narzędzie, które w sposób niemalże idealny potrafi odwzorować ruch ręki chirurga (operatora) wykonywany przy konsoli urządzenia – na ruch narzędzia chirurgicznego w ciele Pacjenta. Precyzja jest nieporównywalna i nie do odtworzenia w żadnej innej małoinwazyjnej metodzie leczenia – wyjaśnia dr n. med. Tomasz Konecki, urolog z Centrum Medycznego Salve Medica w Łodzi.
Centrum Medyczne Salve Medica w Łodzi to kolejny ośrodek w Polsce, który wykorzystuje nowoczesną chirurgię robotyczną.
Chirurgia robotyczna – sojusznik w walce z rakiem
Robot da Vinci najczęściej sprawdza się w operacjach raka prostaty. Gruczoł krokowy położony jest bardzo niekorzystanie z punktu widzenia chirurgicznego. Zabiegi wykonywane w obrębie miednicy są wyjątkowo trudne ze względu na niełatwy dostęp chirurgiczny i potrzebę wysokiej precyzji.
Technologia da Vinci pozwala na obserwowanie pola operacyjnego w dużym powiększeniu (full HD w 3D z 10-krotnym powiększeniem). Dzięki temu możliwe jest precyzyjne śledzenie granic usuwanego narządu (prostaty) co prowadzi do mniejszego urazu operacyjnego istotnych struktur sąsiadujących z gruczołem krokowym. Robot eliminuje także efekt drżenia rąk operatora.
Warto dodać, że operacje robotyczne z wykorzystaniem systemu da Vinci znajdują zastosowanie nie tyko w leczeniu raka gruczołu krokowego. W urologii z powodzeniem są szeroko wykorzystywane przy wielu innych zabiegach operacyjnych, spośród których szczególną korzyść przynoszą w operacjach wycięcia guzów nerek (operacje częściowej resekcji nerki) oraz w cystektomiach radykalnych (operacja usunięcia pęcherza moczowego z powodu raka).
Spośród innych specjalności wspomnieć należy m. in. o operacjach ginekologicznych, laryngologicznych a także zabiegach bariatrycznych.
Robot da Vinci pozwala na usunięcie gruczołu krokowego z maksymalnym zachowaniem tkanek istotnych (mięsień zwieracza, nerwy odpowiedzialne za potencję.
– Główna zaleta chirurgii robotycznej to możliwość usunięcia choroby z maksymalnym zachowaniem istotnych dla pacjenta struktur. Ich uszkodzenie podczas zabiegu prostatektomii radykalnej może prowadzić do powstania efektów ubocznych, nietrzymania moczu oraz kłopotów z potencją. Robot da Vinci pozwala przeprowadzić operację z maksymalną precyzją, a jego dokładność przekłada się na zwiększenie korzyści dla pacjenta – tłumaczy dr n. med. Tomasz Konecki.
Operacja z wykorzystaniem robota Da Vinci
Decyzję o chęci poddania się zabiegowi w asyście robota da Vinci podejmuje pacjent, zgłaszając się do ośrodka. Na wizycie kwalifikacyjnej spotyka się z lekarzem-operatorem, który ocenia czy możliwe jest przeprowadzenie takiego zabiegu, objaśnia szczegóły procedury, omawia przebieg operacji oraz dostępne alternatywne metody leczenia.
Do dyspozycji chorego jest również anestezjolog. Konsultacja z lekarzem anestezjologiem odbywa się na kilka dni przed zabiegiem. Pacjent ma możliwość porozmawiać na temat planowanego sposobu znieczulenia, zadać lekarzowi nurtujące go pytania. Kompleksowa opieka interdyscyplinarnego zespołu specjalistów pomaga rozładować stres związany z planowanym zabiegiem.
W operacji z udziałem robota da Vinci bierze udział 6 osób: lekarz operator, lekarz asystent, dwie instrumentariuszki, anestezjolog oraz pielęgniarka anestezjologiczna. Kluczem do sukcesu jest dobra współpraca całego zespołu oraz doświadczenie specjalistów biorących udział w zabiegu.
W Centrum Medycznym Salve Medica w Łodzi pierwsze zabiegi robotyczne zostały przeprowadzone pod nadzorem dr Marka Fiutowskiego z Wrocławia, który był członkiem zespołu wykonującego w 2010 roku pierwszą w Polsce operację z wykorzystaniem robota da Vinci.
Sama hospitalizacja trwa najczęściej 3 dni. Po zabiegu pacjent spędza w szpitalu zazwyczaj 2 noce, po czym może udać się do domu. Dużą zaletą chirurgii robotycznej jest szybka rekonwalescencja. Kilka dni po wypisie odbywa się wizyta kontrolna uzupełniona o specjalistyczne badania kontrolne.
Niestety, operacja z wykorzystaniem robota da Vinci nie jest obecnie refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Koszt zabiegu to około 30 000 tyś złotych. Finalna cena zależy od indywidualnych uwarunkowań zdrowotnych Pacjenta oraz rozległości samej operacji.
– Salve Medica, jako pierwsza placówka w województwie łódzkim, daje pacjentom dostęp do najnowszej technologii usunięcia raka prostaty stosowanej na świecie. Koszt zabiegu jest podyktowany w głównej mierze ceną narzędzi, które wpinane do ramion robota mają zaledwie kilka użyć. Nasi pacjenci to nie tylko osoby, które same sfinansowały swój zabieg. W kilku przypadkach operacja została dofinansowana przez pracodawcę, a w innych przez najbliższą rodzinę chorego. Koszt operacji w Salve Medica jest konkurencyjny w stosunku do cen innych szpitali. Dokładamy wszelkich starań aby maksymalnie optymalizować naszą ofertę i uczynić ją dostępną dla jak największej liczby pacjentów – podsumowuje Ewelina Barylska manager ds. rozwoju Salve Medica w Łodzi.
Więcej informacji na stronie Centrum Medycznego Salve Medica.
Niesamowity filmik. Współpraca zespołu z robotem robi ogromne wrażenie 🙂 Gratulacje dla szpitala i całego zespołu takiego przedsięwzięcia.