Przed nami Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy (European Cervical Cancer Prevention Week), którego tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 21-27 stycznia 2019 roku. W ramach wydarzenia zaplanowano liczne akcje edukacyjne mające na celu promocję wiedzy na temat raka szyjki macicy oraz propagowanie regularnych badań cytologicznych jako najlepszej metody profilaktyki nowotworów ginekologicznych. Jedną z ciekawszych inicjatyw związanych z Tygodniem Profilaktyki Raki Szyjki Macicy jest PINK LIPS PROJECT – wydarzenie organizowane po raz piąty przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA-Poland.


Rak szyjki macicy dotyczy blisko półtora miliona kobiet na całym świecie. Tylko w Polsce, ponad 3000 pacjentek rocznie słyszy diagnozę „RSM”. Tymczasem, jak podkreślają eksperci – wcześnie zdiagnozowany rak szyjki macicy (w fazie przedinwazyjnej) cechuje się bardzo dobrym rokowaniem i daje duże szanse na całkowite wyleczenie. Niestety, ponieważ choroba rozwija się często bezobjawowo, zostaje często wykryta w fazie zaawansowanej – trudnej do wyleczenia. Poddawanie się regularnym badaniom cytologicznym pozwala na wczesne wykrycie nowotworu i podjęcie skutecznej terapii.

Podczas zeszłorocznego Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Raka Szyjki Macicy w całej Europie zorganizowano łącznie kilka tysięcy różnych akcji i wydarzeń. Każde z nich miało na celu edukację kobiet oraz nastolatek w zakresie profilaktyki raka szyjki macicy oraz zachęcanie do korzystania z dostępnych świadczeń medycznych. Omawiano kwestie szczepionek przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV) dla młodych dziewcząt oraz rolę badań cytologicznych i przesiewowych w kierunku raka szyjki macicy.


 

EUROPEJSKI TYDZIEŃ PROFILAKTYKI RAKA SZYJKI MACICY 2019

21 stycznia 2019 roku rozpoczyna się Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy. Z tej okazji studenci zrzeszeni w Międzynarodowym Stowarzyszeniu Studentów Medycyny IFMSA-Poland – już po raz piaty – przeprowadzą akcję profilaktyczno-edukacyjną o nazwie PINK LIPS PROJECT. W ramach projektu, na znak solidarności z kobietami walczącymi z rakiem szyjki macicy, organizatorzy zachęcają kobiety do pomalowania swoich ust na różowo.

Pink Lips Project to nie tylko symbol, ale szacunek i podziw skierowany w stronę kobiet, które podjęły walkę z chorobą nowotworową. To także oznaka świadomości na temat profilaktyki i metod przeciwdziałania chorobie nowotworowej.

Rak szyjki macicy dotyczy także młodych kobiet, dlatego tak ważne jest budowanie społecznej świadomości, że choroba może dotknąć każdą kobietę. Ten typ nowotworu jest o tyle charakterystyczny, że dzięki prawidłowemu skrinignowi cytologicznemu oraz szczepieniom można go w większości przypadków wyeliminować. Badanie cytologiczne należy wykonać regularnie – najlepiej podczas kontrolnej wizyty w gabinecie ginekologicznym.

Cytologię zaleca się wykonywać nie rzadziej niż co 3 lata w przypadku prawidłowych wyników, lub częściej – jeśli pojawiają się jakiekolwiek nieprawidłowości. W Polsce dysponujemy szczepionkami na wysokoonkogenne typy wirusa HPV, które mogą powodować raka szyjki macicy.

– Wierzymy, że nasze działania przynoszą pozytywne zmiany. W ubiegłych latach dotarliśmy do ponad miliona kobiet w całej Polsce i otrzymaliśmy kilkaset zdjęć z kobiet z charakterystycznie pomalowanymi na różowo ustami – symbolem Pinki Lips Project. Otrzymaliśmy wsparcie m.in. od Katarzyny Tusk, Natalii Gacki, Retrofem, Kosmostolog, Rockagirl, Lelcia. Od dawna wspierają nas również liczne fundacje oraz stowarzyszenia, a także lekarze ginekolodzy w całej Polsce – tłumaczy Maria Malarska, koordynatorka PINK LIPS PROJECT 2019.

W ostatnim tygodniu stycznia studentki i studenci wyjdą na ulice największych miast Polski, aby wspólnie pokazać różową siłę. Będą obecni na uczelniach wyższych, centrach kulturalnych, kinach, teatrach, lodowiskach, klubach fitness, salonach piękności i biegach miejskich. A wszystko po to, aby dotrzeć do jak największego grona odbiorców i zachęcić ich do profilaktyki antynowotworowej oraz regularnych badań ginekologicznych.

Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy

 

PINK LIPS PROJECT – POMALUJ USTA NA RÓZoWO

Do aktywnego udziału w akcji PINK LIPS PROJECT 2019 w różnych miastach Polski zachęcają studenci zrzeszeni w IFMSA-Poland. Tekst Maria Malarska, koordynatorka PINK LIPS PROJECT:

Wiele miesięcy w roku kojarzy nam się z kolorami. Styczeń powinien z różem, a powód jest prosty. Obchodzimy wtedy Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy, który w Polsce jest szczególnie celebrowany przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA-Poland.

W sercach studentów zrodził się pomysł, aby nie pozostawać obojętnym na przerażające statystyki dotyczące zachorowalności i umieralności na raka szyjki macicy. Z potrzeby serca powstał projekt Pink Lips. Nawiązując do najbardziej kobiecego koloru, stał się on symbolem solidarności z kobietami chorującymi oraz kobiet świadomych, chcących dbać o swoje zdrowie.

Temat raka szyjki macicy powinien być bliski każdej kobiecie. Jednocześnie jest to nowotwór, który wcześnie wykryty jest uleczalny, i c najważniejsze – możemy zapobiec jego rozwojowi. Czy nie brzmi to jak nadzieja na przyszłość?

Odkryto, iż ten typ choroby wywoływany jest przez wirus brodawczaka ludzkiego (HPV) –  kilka jego podtypów jest wysokoonkogenych i zakażenie nimi może prowadzić do rozwoju raka. Już na tym etapie możemy zapobiegać, gdyż mamy szczepionkę na najgroźniejsze typy tego wirusa. Jest ona dostępna dla każdego, kobiety jak i mężczyzny, córki i matki. Jednocześnie nie możemy zapominać o regularnych wizytach ginekologicznych i badaniu cytologicznym. Jest to procedura niebolesna, polegająca na pobraniu wymazu z szyjki macicy oraz specjalnym utrwaleniu na szkiełku. Po około tygodniu wynik jest do odbioru u lekarza ginekologa. W tym czasie wymaz jest oglądany przez wykwalifikowanego diagnostę, który ocenia wygląd komórek, ich kształt i budowę. Na tej podstawie można wykryć wiele stanów zapalnych, nadżerki, a także raka szyjki macicy, który wykryty na wczesnym etapie jest całkowicie wyleczalny!

W Polsce na raka szyjki macicy umiera o 70% więcej kobiet niż w krajach Europy Zachodniej. Przodujemy także w niechlubnych statystykach zapadalności. Zgłaszamy się do lekarza w momencie, gdy jest już za późno.

Polkom przysługuje bezpłatne badanie ginekologiczne co 3 lata, jednak warto odwiedzać swojego ginekologa częściej. Najwyższa pora, aby porozmawiać o zdrowiu intymnym z mamą, siostrą, córką, babcią, ciocią i wszystkimi bliskimi kobietami. Oprócz dbania o urodę i ubiór, zadbajmy też o swoje zdrowie.

Co roku w styczniu obchodzimy Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy, tym razem wypada on w dniach 21-27 stycznia 2019 roku. Jest to szczególnie ważny okres dla kobiet chorujących, ale także dla tych, które aktywnie je wspierają i walczą o większą świadomość. Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA-Poland już po raz piąty organizuje akcję Pink Lips Project. Różowe usta będące synonimem kobiecości, stały się symbolem również naszej akcji.

W wielu miastach Polski na ulice wyjdą studentki i studenci, tłumaczący dlaczego profilaktyka jest taka ważna. Dodatkowo jesteśmy dostępni na portalach społecznościowych jak na przykład Facebook, gdzie zamieszczamy  wszystkie ważne informacje, relacje i konkursy.

Tworzymy także #pinkchallenge, gdzie poprzez dodanie zdjęcia na swój profil społecznościowy, piszemy krótko o akcji oraz nominujemy kolejne osoby do upublicznienia takiego zdjęcia i szerzenia idei. Apelujemy – idźcie do ginekologa i zbadajcie się. To może ocalić Wasze życie!
 

ZOBACZ:  NOWOTWORY GINEKOLOGICZNE – PORADNIK