W Polsce notuje się nawet 18 tysięcy nowych przypadków raka prostaty rocznie, a na świecie – 1,4 mln. Dotychczas dla części mężczyzn ze zdiagnozowanym nowotworem gruczołu krokowego codziennością było trwanie w oczekiwaniu, na które skazani byli po zastosowaniu wczesnych metod leczenia, po których następował nawrót choroby.
Nowa kampania Janssen Liczy się każda chwila wyraża sprzeciw wobec trwania w oczekiwaniu i podkreśla, że czas każdego pacjenta z rakiem prostaty jest tak samo ważny.
Dla mężczyzn z rakiem prostaty liczy się każda chwila
Choć szczyt zachorowalności na raka prostaty obserwuje się u mężczyzn pomiędzy 60., a 70. rokiem życia, zgodnie z wytycznymi Europejskiego Towarzystwa Urologicznego, każdy mężczyzna po 40. roku życia powinien zrobić pierwsze badania kontrolne. W Polsce temat profilaktyki raka prostaty wciąż jednak otoczony jest ogromnym tabu, które powstrzymuje mężczyzn przed regularnymi badaniami i rozmową o chorobie z bliskimi.
Statystyki opublikowane w ramach Narodowego Testu Zdrowia Polaków wykazały, że badania PSA, związanego z pobraniem krwi, nigdy nie wykonało aż 35 proc. panów w wieku 55–64 lata i blisko 1 na 5 mężczyzn po 65 roku życia. Wyniki prezentują się jeszcze gorzej w przypadku badania palpacyjnego, które w okresie roku wykonała tylko 1/4 mężczyzn w wieku 55-64 lat i 4 na 10 w grupie 65+.
Tymczasem badania dowodzą, że regularne badania PSA zmniejszają ryzyko śmierci z powodu raka prostaty nawet o 30%. Profilaktyka jest niezwykle istotna także ze względu na fakt, że rak gruczołu krokowego zwykle nie daje mocnych objawów we wczesnym stadium rozwoju. Leczenie choroby w kolejnych stadiach rozwoju związane jest natomiast często z oczekiwaniem, włączającym w życiu pacjenta pauzę.
SPRAWDŹ: FAKTY I MITY O RAKU PROSTATY
Rak prostaty – życie w oczekiwaniu
Dotychczas codzienność części pacjentów ze zdiagnozowanym rakiem prostaty związana była z oczekiwaniem na pojawienie się kolejnych etapów choroby. Nie dla wszystkich pacjentów, u których zdiagnozowano raka prostaty, wczesne metody leczenia, takie jak radioterapia lub operacja oznaczać będą wyleczenie. Niekiedy, po okresie remisji, pacjenci doznają nawrotu choroby.
Do tej pory w przypadkach nawrotu, dopiero po pojawieniu się przerzutów pacjenci mieli możliwość podjęcia kolejnej terapii i przyjęcia leków. Czekanie włączało w ich życiu pauzę, marnowało ich czas i pozbawiało sprawczości.
Kolejnym wyzwaniem jest leczenie pacjentów, którzy zostali zdiagnozowani w stadium przerzutowym lub u których przy nawrocie stwierdzono przerzuty, ale są jeszcze wrażliwi na leczenie hormonalne.
Kampania Liczy się każda chwila wyraża sprzeciw wobec trwania w oczekiwaniu i sygnalizuje, że czas każdego pacjenta z rakiem prostaty jest tak samo ważny. Tym samym ma za zadanie zainspirować pacjentów do tego, aby mieli odwagę podejmować aktywne działanie w obliczu choroby oraz zwrócili się ku swojemu życiu i docenili chwile, z których się składa.
Więcej informacji na temat kampanii Liczy się każda chwila znaleźć można na http://www.kazdachwila.pl.
źródło: materiały prasowe
BAZA WIEDZY: NOWOTWORY UKŁADU MOCZOWO-PŁCIOWEGO