23 września w auli Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego odbędzie się I Ogólnopolska Konferencja Opieki Paliatywnej „Odchodzić bez bólu”. To pierwsza odsłona cyklu konferencji edukujących w obszarze walki z bólem w hospicjach – zarówno pod względem farmakologicznym, jak i emocjonalnym.
– Rozpoczynamy drogę do budowania nowej jakości opieki paliatywnej w Polsce – mówi dr n. med. Paweł Witt, Przewodniczący Komitetu Naukowego konferencji.
Organizatorami Konferencji „Odchodzić bez bólu” są: Wydział Nauk o Zdrowiu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Klinika Anestezjologii i Intensywnej Terapii dla Dzieci UCK WUM, Fundacja Warszawskie Hospicjum dla Dzieci, Fundacja Gajusz i Vicommi Media.
Udział płatny, zapisy na w oficjalnym panelu rejestracyjnym: www.odchodzicbezbolu.pl.
Medycyna paliatywna w Polsce
Hospicja domowe, stacjonarne, oddziały i poradnie medycyny paliatywnej – w Polsce funkcjonuje dziś ok. 600 placówek medycyny paliatywnej. W przeważającej części sektor ten opiera się na opiece domowej realizowanej w ramach ok. 400 hospicjów domowych. Wciąż brakuje personelu medycznego, a pacjentów przybywa – sprzyja temu postępujące starzenie się społeczeństwa, wydłużenie się życia dzięki postępowi medycyny, wzrost zapadalności na nowotwory, braki kadrowe w placówkach medycznych.
– Trudno o dziedzinę tak interdyscyplinarną, wymagającą w równej mierze kompetencji specjalistycznych i predyspozycji osobowych, trudno o dziedzinę skupioną bardziej na człowieku, na pacjencie niż medycyna paliatywna. I w tym skupieniu na pacjencie musimy na nowo podjąć dyskusję o odchodzeniu bez bólu – fizycznego, mentalnego, emocjonalnego – wyjaśnia dr n. med. Paweł Witt, Przewodniczący Komitetu Naukowego Ogólnopolskiej Konferencji Opieki Paliatywnej.
PRZEJDŹ DO: BÓL W CHOROBIE NOWOTWOROWEJ
Odchodzić bez bólu – konferencja paliatywna
23 września 2022 roku w Centrum Dydaktycznym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego odbędzie się I edycja Ogólnopolskiej Konferencji Opieki Paliatywnej „Odchodzić bez bólu”, skierowana do specjalistów, których praca na co dzień związana jest z opieką nad pacjentem u kresu życia. W wydarzeniu weźmie udział ponad 300 pielęgniarek, lekarzy, opiekunów medycznych.
– Wierzę, że nasze środowisko potrzebuje spotkania, które z jednej strony dostarczy pasjonujących wystąpień merytorycznych, praktycznych wskazówek, a z drugiej będzie przestrzenią pełną wsparcia i zrozumienia dla naszej specyfiki pracy. Konferencja, którą organizujemy jest pierwszym krokiem do szerokich działań na rzecz pielęgniarek, lekarzy, opiekunów medycznych i wolontariuszy w opiece paliatywnej – mówi dr n. med. Paweł Witt.
W programie wydarzenia znalazły się:
- Oszukać śmierć. Czy nowe technologie pozwolą nam umierać bez bólu?
- Czy umieranie w każdym wieku boli tak samo?
- Zespoły bólowe i leczenie bólu u chorych z HIV/AIDS
- Leczenie bólu u dzieci w domowej opiece paliatywnej – standardy postępowania
- Kiedy pacjent nie wierzy w śmierć – psychologiczne studium towarzyszenia
- Farmakoterapia bólu
- Rany trudno gojące się w opiece paliatywnej
- Sedacja paliatywna u dzieci
- Żywienie pacjentów u kresu życia
Wybitne patronaty i uznani eksperci
Patronatu honorowego konferencji udzielili Konsultanci Krajowi w dziedzinach: medycyny paliatywnej (prof. dr hab. n. med. Wojciech Leppert), geriatrii (prof. dr hab. n. med. Tomasz Targowski), pielęgniarstwa opieki długoterminowej (dr n. o zdr. Mariola Rybka), onkologii klinicznej, farmakologii klinicznej (prof. dr hab. n. med. Maciej Krzakowski), onkologii i hematologii (prof. dr hab. n. med. Jan Styczyński).
Wydarzenie wspierają: Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych, Warszawska Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych, Polskie Towarzystwo Badania Bólu, Polskie Towarzystwo Opieki Paliatywnej, Polskie Towarzystwo Pielęgniarstwa Opieki Paliatywnej, Polskie Towarzystwo Naukowe Leczenia Ran i Organizacji Opieki, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Opiekunów Medycznych, Polskie Towarzystwo Pielęgniarek Anestezjologicznych i Intensywnej Opieki i Uczelnia Łazarskiego.
Portal onkologiczny zwrotnikraka.pl sprawuje patronat medialny nad wydarzeniem.
PRZEJDŹ DO: WYDARZENIA I WEBINARY