Warzywa i owoce odgrywają kluczową rolę w profilaktyce antynowotworowej. Chociaż żaden pojedynczy produkt spożywczy czy składnik pokarmowy nie może uchronić nas przed zachorowaniem na raka, to istnieją wiarygodne badania, które dowodzą, iż dieta wypełniona różnymi warzywami, owocami, ziarnami czy pokarmami roślinnymi istotnie pomaga ograniczyć ryzyko zachorowania na wiele typów nowotworów.
W kontekście profilaktyki przeciwnowotworowej warto postawić na owoce. Posiadają one cenne właściwości antyrakowe, które można wykorzystać, aby chronić się przed zachorowaniem na raka. Poniżej lista popularnych owoców przydatnych w walce z nowotworami.
Najlepsze antyrakowe owoce
źródło: American Institute for Cancer Research
- Jabłka
- Jagody, jeżyny, maliny
- Wiśnie
- Granat
- Żurawina
- Owoce cytrusowe
- Winogrona i sok winogronowy
- Orzechy włoskie
- Truskawki
- Papaje
- Arbuz i melony
Jagody goi jako owoce antyrakowe
Jagody Goji to jedne z najzdrowszych owoców na Ziemi i ważny składnik diety antyrakowej. Choć możemy je spotkać coraz częściej w sklepach ze zdrową żywnością – nie wszyscy znają dokładnie ich bogate właściwości antyrakowe i prozdrowotne.
Dożyliśmy takich czasów, że badacze zgłębiają w laboratoriach tajniki tradycyjnych roślin leczniczych, śledząc ich działanie zarówno w testach in vitro, jak i w badaniach u ludzi. Badanie te niosą wiele wspaniałych obietnic. Obecnie trwają badania nad antynowotworowym wpływem wielu mniej znanych lub zapomnianych związków pochodzenia naturalnego. Wśród nich warto wspomnieć o jagodach Goji – owocach kolcowoju pospolitego (lycium barbarum), który pochodzi z Azji, z okolic Tybetu.
W sklepach owoce antyrakowe Goji znajdziemy najczęściej jako owoce suszone, choć są również dostępne pod postacią soków i herbat.
Zalety owocu Goji? Jagody Goji są silnym przeciwutleniaczami – tym samym istotnie opóźniają procesy starzenia i chronią nasze DNA przed atakami wolnych rodników. Jagody Goji zawierają cenne mikro- i makroelementy, witaminy B, C, E, ważny w profilaktyce raka selen, magnez, wapń, nienasycone kwasy tłuszczowe oraz antyrakowe wtórne substancje roślinne, które wytwarzane są przez rośliny z barwników, substancji zapachowych i smakowych.
Naukowcom udało się wyizolować z nich swoisty wielocukier, który zdaje się wykazywać działanie silnie stymulujące apoptozę (śmierć) komórek nowotworowych poprzez aktywację genu nazywanego strażnikiem genomu albo inaczej p53. Badacze mają nadzieję, że związek pozyskany z owoców Goji może blokować cykl komórkowy wielu komórek nowotworowych (w tym raka prostaty, raka okrężnicy, raka żołądka, raka piersi i raka wątroby).
Nawet jeśli wciąż jeszcze za wcześnie na oficjalne potwierdzenie jego antyrakowych właściwości, to z pewnością warto trzymać rękę na pulsie w kontekście kolejnych badań nad owocami Goji.
Właściwości jagód Goji:
- chronią przed nowotworami;
- wzmacniają odporność organizmu;
- spowalniają procesy starzenia się;
- wzmacniają nasz wzrok;
- działają antystresowo.
Owoce jagodowe, a barwniki antyrakowe
Owoce jagodowe jada się najczęściej na surowo, ale również przetwarza na soki, dżemy, kompoty, syropy i mrożonki. Są one chętnie dodawane do deserów, muffinek i ciast. Najbardziej cenione ze względu na dużą zawartość dobroczynnych i antyrakowych substancji są jeżyny, truskawki, jagody, borówki, czarne porzeczki i aronia.
Owoce antyrakowe i warzywa przeciwnowotworowe zawierają tzw. wtórne substancje roślinne. Są one wytwarzane przez rośliny z barwników, substancji zapachowych i smakowych. Z tego właśnie powodu, najwyższy poziom cennych w kontekście profilaktyki antynowotworowej przeciwutleniaczy zawarty jest w tych warzywach i owocach, które mają najwięcej koloru i smaku.
Dzięki składnikom fenolowym (barwnikom i garbnikom) czarne jagody są wyjątkowo cenne dla naszego zdrowia. Bioflawonoidy z czarnych jagód korzystnie oddziałują na wzrok i są bardzo cennymi przeciwutleniaczami.
Garbniki w połączeniu z pektyną (także zawartą w owocach jagodowych), czynią z nich sprawdzony środek na zaburzenia trawienia połączone z biegunką.
Oprócz korzystnych dla zdrowia barwników roślinnych w niektórych owocach jagodowych (np. malinach, jeżynach czy truskawkach) znajduje się cząsteczka posiadające szczególne właściwości antynowotworowe. Jest to związek z grupy polifenoli – kwas elagowy, który w eksperymentach laboratoryjnych blokował aktywowanie substancji rakotwórczych jako trucizna komórkowa. Inne badania wykazały, że kwas elagowy jest w stanie zahamować proces angiogenezy i odciąć komórkom rakowym „system zasilania”.
Godne polecenia są przede wszystkim świeże owoce sezonowe. Po sezonie warto sięgać po mrożone owoce antyrakowe.
Właściwości antyrakowe cytrusów
Kolorowa różnorodność rodzimych owoców antyrakowych na naszym rynku jest uzupełniana przez stale rosnący asortyment owoców cytrusowych, tropikalnych i egzotycznych. Należy cieszyć się ich smakiem i jeść je jak najczęściej – owoce te są prawdziwymi bombami witaminowymi i chronią przed rakiem.
Paleta owoców egzotycznych jest ogromna. Do najbardziej popularnych należą: cytryny, limonki, pomarańcze, grejpfruty, ananasy, mango, kiwi, kaki, banany, owoc granatu oraz figi.
Owoce tropikalne oprócz witaminy C zawierają także dużo karotenoidów, co łatwo zauważyć dzięki ich jaskrawym kolorom. Wzbogacają je również potas i mnóstwo substancji zapachowych (zwłaszcza olejków eterycznych).
Cytrusowe owoce antyrakowe obfitują w zaliczane do wtórnych substancji roślinnych flawonoidy, które wspierają biologiczną czynność witaminy C. Dobroczynne działanie flawonoidów oraz witaminy C wzajemnie się uzupełnia. Utrzymują one naczynia krwionośne w dobrej kondycji i chronią organizm przed wolnymi rodnikami. Gatunki grejpfruta o różowym i czerwonym miąższu zawierają karotenoidy, między innymi skuteczny antyutleniacz, jakim jest likopen. Mango, melon i kaki mają natomiast wysoką zawartość dobroczynnego beta-karotenu.
Badania przeprowadzone na dużych grupach ludności pokazują, że pewne rodzaje nowotworów, jak rak przełyku, krtani, gardła, jamy ustnej albo rak żołądka, występują rzadziej u ludzi jedzących regularnie owoce cytrusowe w dużych ilościach (raport Niemieckiego Towarzystwa Onkologicznego).
W trakcie badań nad antyrakowymi właściwościami owoców cytrusowych naukowcy natrafili m.in. na D-limonen. Należy on do grupy monoterpenów i jest głównym elementem olejków eterycznych. To właśnie świeży, aromatyczny zapach owoców cytrusowych wskazuje na wysokie stężenie wspomnianego limonenu. D-limonen wykazuje silne działanie antynowotworowe. Zapobiega przekształcaniu nieaktywnych substancji rakotwórczych (protoonkogenów) w niebezpieczne dla zdrowia aktywne formy onkogenów. Obecnie trwają badania kliniczne nad tolerancją, dawkowaniem i skutecznością niektórych monoterpenów w leczeniu raka.
Ponieważ D-limonen występuje zwłaszcza w skórce owoców cytrusowych, naukowcy ze Stanów Zjednoczonych przeprowadzili badania dotyczące wpływu tej substancji na zmniejszenie ryzyka zachorowania na raka skóry. Badania przeprowadzone w Arizonie wykazały, że ludzie, którzy do gotowania i pieczenia używali tartej skórki owoców cytrusowych, zmniejszali w ten sposób ryzyko zachorowania na raka skóry.
Koktajle i napoje w profilaktyce raka
Warte polecenia m.in. ze względu na pozytywny wpływ na nasze zdrowie w kontekście profilaktyki antynowotworowej są orzeźwiające soki i koktajle z owoców egzotycznych.
Szczególnie korzystne dla zdrowia są soki świeżo wyciskane oraz te, które nie zawierają barwników oraz sztucznych substancji konserwujących. Szczególnie polecany jest sok z granatu oraz napoje bogate w likopen.
ZOBACZ: PROFILAKTYKA RAKA – ZASADY
Cóż, mogę tylko dodać, że od dłuższego czasu, piłam codziennie rano soki z cytrusów a mimo to dopadł mnie chłoniak!
Cytrusy dostępne w polsce są kąpane w rakotwórczych środkach grzybobójczych. Tak jak banany. Skórki takich cytrusów są szczególnie niezdrowe i to powinno być opisane w artykule