Czerniak

Czerniak stanowi około 2% wszystkich zachorowań na nowotwory. Zachorowalność na raka skóry wzrasta rocznie o 10%. Znajomość objawów czerniaka pozwala zachować czujność onkologiczną i wykryć chorobę we wczesnym stadium zaawansowania. Rak skóry to w zasadzie dwa nowotwory o różnym przebiegu. Najczęstszy wśród diagnozowanych nowotworów skóry jest rak podstawnokomórkowy o przebiegu wieloletnim, rzadszy jest rak płaskonabłonkowy, który jest nowotworem szybciej postępującym. Trzeci rak skóry to czerniak, które źle rokuje i często daje przerzuty.

12 maja przypada Europejski Dzień Walki z Czerniakiem. Z tej okazji przygotowaliśmy dla Państwa artykuł, który przedstawia najczęstsze objawy czerniaka – sprawdź jak wygląda rak skóry i poznaj jego wczesne symptomy.

Warto pamiętać, że określenie RAK SKÓRY – często stosowane potocznie, jest nieprawidłowe. Czerniak nie jest rakiem, jest nowotworem złośliwym pochodzenia nienabłonkowego. Określenie RAK zarezerwowane jest dla nowotworów złośliwych, które wywodzą się z tkanki nabłonkowej.

Objawy raka skóry

W przypadku czerniaka, jak w rzadko którym nowotworze, wykrycie choroby na wczesnym etapie może być wynikiem regularnej samokontroli i znajomości objawów czerniaka. Symptomy raka skóry występują w postaci guza o różnym zabarwieniu (od ciemnowiśniowego do czarnego lub jako postać pozbawiona barwnika), nieregularnym kształcie z nierównymi brzegami, niejednorodną grubością, asymetrią i możliwymi owrzodzeniami.

Charakterystyczne objawy czerniaka, jednego z najczęstszych nowotworów skóry to: owrzodzenie, świąd, krwawienie lub zaczerwienienie wokół znamienia. Wszelkie zmiany podejrzane w kierunku raka skóry należy usuwać. Zabieg może być przeprowadzony przez chirurga ogólnego. Warunkiem jest zachowanie marginesu tkanek zdrowych.

rak skóry

Jakie są objawy czerniaka?

Oprócz prewencji, czujności i znajomości objawów czerniaka, jako jednego z najczęściej rozpoznawanych nowotworów skóry, wczesne wykrycie choroby jest priorytetem w walce o zmniejszenie umieralności z powodu czerniaka. Chociaż zajęcie głębszych warstw skóry przez nowotwór nie może zostać ocenione w badaniu przedmiotowym chorego, to jest kilka cech charakterystycznych dla czerniaka, które mogą zostać zbadane przy oglądaniu zmian skórnych.

Służy temu opracowany algorytm ABCD dotyczący niepokojących objawów czerniaka, który został zaproponowany przez Amerykańskie Towarzystwo Onkologiczne.

  • „A” oznacza objaw czerniaka w postaci dużej asymetrii znamienia barwnikowego;
  • cecha „B” odnosi się do nieregularnych lub niewyraźnych brzegów zmiany;
  • cecha „C” dotyczy koloru, w co w przypadku nowopowstałej zmiany, którą podejrzewamy o nowotwór skóry, oznacza kolor czarny, ciemnobrązowy lub niebieski. Niepokojącym objawem czerniaka w przypadku już istniejącego znamienia jest utrata barwnika lub czarno zabarwione punktowe ognisko;
  • Cecha „D” oznacza średnicę zmiany. Podejrzenie powinny zwrócić zmiany o średnicy 6mm lub więcej, gdyż mogą one wskazywać na rozwój raka skóry.

 

Mniejsze zmiany rzadko wykazują zagrożenie zmianą inwazyjną. Pojedynczy objaw czerniaka nie stanowi podstawy do wykonania biopsji. Ścisłej obserwacji wymagają natomiast znamiona spełniające kilka ze wspomnianych kryteriów i objawów. Algorytm ABCD nie uwzględnia jeszcze jednego objawu czerniaka jakim jest guzkowy lub grudkowy charakter czerniaków. Każde uwypuklenia lub pojawienie się guzka w zmianie poprzednio płaskiej powinno zwrócić uwagę i zachęcić do konsultacji z dermatologiem.

Należy pamiętać, że niektóre czerniaki jako podstępne nowotwory skóry, nie produkują melaniny i nie mają charakterystycznego wyglądu spełniającego powyższe kryteria. U ludzi opalonych ze zmianą barwnikową obserwacja jest niekiedy trudniejsza niż u ludzi z jasną karnacją. Zmiana może ulec tylko minimalnemu powiększeniu, uwypukleniu lub owrzodzeniu wytwarzając wokół nierównych kształtów czerwoną otoczkę.

Zmiany do 1-2 mm u osób, u których został zdiagnozowany rak skóry, dają wysoką szansę na wyleczenie, ale rozróżnienie zmiany klinicznie przednowotworowej od nowotworowej jest niezwykle trudne.

Leczenie czerniaka

Podstawą rozpoznania raka skóry jest badanie histopatologiczne wyciętej z marginesem zdrowych tkanek zmiany w ośrodku specjalistycznym.

ZOBACZ: LECZENIE CZERNIAKA – NOWE TERAPIE

Charakterystyczne objawy raka skóry

  1. Owrzodzenie
  2. Świąd,
  3. Zaczerwienienie,
  4. Asymetria wzrostu,
  5. Obwódka wokół znamienia, robiąca wrażenie „unoszącej się”.

Rak skóry

Aby trafnie rozpoznać tak niespecyficzne schorzenie, jakim jest rak skóry, uwagę powinny zwrócić wszelkie niepokojące objawy dotyczące szczególnie stref barwnikowych, niekoniecznie ciemnych, również niebieskich, sinych, czarnych, a nawet bezbarwnych. Współistniejące stany zapalane mogą być objawem wtórnego zainfekowania nowotworem skóry i nie zwalniają od podejrzenia czerniaka.

Potencjalne objawy czerniaka mogą być związane z rozwijaniem się przerzutów w węzłach chłonnych lub odległych narządach, które mogą postępować szybciej niż zmiana miejscowa na skórze.

[accordion]
[acc_item title=”CZERNIAK – RAK SKÓRY: OBJAWY”]Lekarze wskazują, że najwięcej przypadków zachorowania na nowotwory skóry jest wykrywanych wczesną jesienią, kiedy czerniak zbiera plon wśród osób, które często przesadzały z opalaniem na słońcu. Obecnie wykrywa się w Polsce 3 tys. nowych zachorowań rocznie (na całym świecie to aż 160 tys. przypadków).[/acc_item]
[/accordion]

Symptomy czerniaka

W przypadku raka skóry (rak podstawnokomórkowy) najczęściej obserwuje się wykwit w postaci niezapalnego guzka otoczonego charakterystycznym, niezapalnym, perełkowatym wałem. W części środkowej guza może występować bliznowacenie. Charakterystycznym objawem raka skóry tego typu jest porcelanowa barwa. Najczęstszą lokalizacją jest tułów. Rak skóry podstawnokomórkowy cechuje się powolnym wzrostem i przebiegiem. Charakterystycznym objawem jest bardzo rzadkie występowanie przerzutów.

W przypadku raka płaskonabłonkowego objawy kliniczne raka skóry związane są z pojawieniem się drobnych grudek, zaczerwienionych, złuszczających się i pokrytych strupem, które zwiększają się przybierają postać brodawkową. Charakterystycznym objawem raka skóry jest ranka, która zdaniem chorego powstała „przy goleniu” i od tego czasu nie chce się zagoić.

Charakterystycznym symptomem są owrzodzenia i tendencja do rozpadu. Rak skóry niekiedy przebiega w postaci wieloogniskowej i bywa silnie swędzący, jeżeli ulegnie zainfekowaniu. W zaawansowanych przypadkach objawy raka skóry są związane z istniejącymi przerzutami (najczęściej do płuc, kości i mózgu).

Bibliografia, czerniak – złośliwy rak skóry – objawy nowotworu

Pod. Red .R. Kordka, Onkologia, podręcznik dla studentów i lekarzy, Gdańsk 2013
M. Pawlicki, J. Legutko, Zarys diagnostyki nowotworów złośliwych oraz opieki w trakcie i po leczeniu onkologicznym, 2014.
R. Pazdur, L.D. Wagman, K. Camphausen, W. Hoskins, Nowotwory złośliwe, tom II , Lublin 2012
 J.Jassem, M. Krzakowski, Złośliwe nowotwory skóry, Gdańsk 2012.

Czerniak – objawy raka skóry
3.9 (78.18%) 88 vote[s]