"WIEDZIEĆ WIĘCEJ, TO BAĆ SIĘ MNIEJ!"

Czerniak – objawy raka skóry

czerniak objawy, rak skóryCzerniak stanowi około 2% wszystkich zachorowań na nowotwory. Zachorowalność na raka skóry wzrasta rocznie o 10%. Znajomość objawów czerniaka pozwala zachować czujność onkologiczną i wykryć chorobę we wczesnym stadium zaawansowania. Rak skóry to w zasadzie dwa nowotwory o różnym przebiegu. Najczęstszy wśród diagnozowanych nowotworów skóry jest rak podstawnokomórkowy o przebiegu wieloletnim, rzadszy jest rak płaskonabłonkowy, który jest nowotworem szybciej postępującym. Trzeci rak skóry to czerniak, które źle rokuje i często daje przerzuty. W przypadku czerniaka, jak w rzadko którym nowotworze, wczesne rozpoznanie może być wynikiem regularnej samokontroli i znajomości objawów czerniaka. Czerniak objawy na skórze występują w postaci guza o różnym zabarwieniu (od ciemnowiśniowego do czarnego lub jako postać pozbawiona barwnika), nieregularnym kształcie z nierównymi brzegami, niejednorodną grubością, asymetrią i możliwymi owrzodzeniami. Wszelkie zmiany podejrzane w kierunku raka skóry należy usuwać. Zabieg może być przeprowadzony przez chirurga ogólnego. Warunkiem jest zachowanie marginesu tkanek zdrowych.
 

CZERNIAK OBJAWY I SYMPTOMY RAKA SKÓRY

Oprócz prewencji, czujności i znajomości objawów czerniaka, jako jednego z najczęściej rozpoznawanych nowotworów skóry, wczesne wykrycie choroby jest priorytetem w walce o zmniejszenie umieralności z powodu czerniaka. Chociaż zajęcie głębszych warstw skóry przez nowotwór nie może zostać ocenione w badaniu przedmiotowym chorego, to jest kilka cech charakterystycznych dla czerniaka, które mogą zostać zbadane przy oglądaniu zmian skórnych. Służy temu opracowany algorytm ABCD dotyczący niepokojących objawów czerniaka, który został zaproponowany przez Amerykańskie Towarzystwo Onkologiczne.

„A” oznacza objaw czerniaka w postaci dużej asymetrii znamienia barwnikowego, cecha „B” odnosi się do nieregularnych lub niewyraźnych brzegów zmiany, cecha „C” dotyczy koloru, w co w przypadku nowopowstałej zmiany, którą podejrzewamy o nowotwór skóry, oznacza kolor czarny, ciemnobrązowy lub niebieski. Niepokojącym objawem czerniaka w przypadku już istniejącego znamienia jest utrata barwnika lub czarno zabarwione punktowe ognisko. Cecha „D” oznacza średnicę zmiany. Podejrzenie powinny zwrócić zmiany o średnicy 6mm lub więcej, gdyż mogą one wskazywać na rozwój raka skóry. Mniejsze zmiany rzadko wykazują zagrożenie zmianą inwazyjną. Pojedynczy objaw nie stanowi podstawy do wykonania biopsji. Ścisłej obserwacji wymagają natomiast znamiona spełniające kilka ze wspomnianych kryteriów i objawów. Algorytm ABCD nie uwzględnia jeszcze jednego objawu czerniaka jakim jest guzkowy lub grudkowy charakter czerniaków. Każde uwypuklenia lub pojawienie się guzka w zmianie poprzednio płaskiej powinno zwrócić uwagę i zachęcić do konsultacji z dermatologiem. Należy pamiętać, że niektóre czerniaki jako podstępn nowotwory skóry, nie produkują melaniny i nie mają charakterystycznego wyglądu spełniającego powyższe kryteria. U ludzi opalonych ze zmianą barwnikową obserwacja jest niekiedy trudniejsza niż u ludzi z jasną karnacją. Zmiana może ulec tylko minimalnemu powiększeniu, uwypukleniu lub owrzodzeniu wytwarzając wokół nierównych kształtów czerwoną otoczkę. Zmiany do 1,2 mm u osób, u których został zdiagnozowany rak skóry, dają wysoką szansę na wyleczenie, a rozróżnienie zmiany klinicznie przednowotworowej od nowotworowej jest niezwykle trudne. Podstawą rozpoznania raka skóry jest badanie histopatologiczne wyciętej z marginesem zdrowych tkanek zmiany w ośrodku specjalistycznym.

ZOBACZ: LECZENIE CZERNIAKA – NOWE TERAPIE

 

Charakterystyczne objawy czerniaka, jednego z najczęstszych nowotworów skóry to:

  1. Owrzodzenie
  2. Świąd,
  3. Zaczerwienienie,
  4. Asymetria wzrostu,
  5. Obwódka wokół znamienia, robiąca wrażenie „unoszącej się”.

By trafnie rozpoznać tak niespecyficzne schorzenie, jakim jest rak skóry, uwagę powinny zwrócić wszelkie niepokojące objawy dotyczące szczególnie stref barwnikowych, niekoniecznie ciemnych, również niebieskich, sinych, czarnych, a nawet bezbarwnych.

Współistniejące stany zapalane mogą być objawem wtórnego zainfekowania nowotworem skóry i nie zwalniają od podejrzenia czerniaka.

Potencjalne objawy czerniaka mogą być związane z rozwijaniem się przerzutów w węzłach chłonnych lub odległych narządach, które mogą postępować szybciej niż zmiana miejscowa na skórze.
 

  • CZERNIAK - RAK SKÓRY: OBJAWY

    Lekarze wskazują, że najwięcej przypadków zachorowania na nowotwory skóry jest wykrywanych wczesną jesienią, kiedy czerniak zbiera plon wśród osób, które często przesadzały z opalaniem na słońcu. Obecnie wykrywa się w Polsce 3 tys. nowych zachorowań rocznie (na całym świecie to aż 160 tys. przypadków).

 

JAK WYGLĄDA RAK SKÓRY – NIEPOKOJĄCE SYMPTOMY CZERNIAKA

W przypadku raka skóry (rak podstawnokomórkowy) najczęściej obserwuje się wykwit w postaci niezapalnego guzka otoczonego charakterystycznym, niezapalnym, perełkowatym wałem. W części środkowej guza może występować bliznowacenie. Charakterystycznym objawem raka skóry tego typu jest porcelanowa barwa. Najczęstszą lokalizacją jest tułów. Rak skóry podstawnokomórkowy cechuje się powolnym wzrostem i przebiegiem. Charakterystycznym objawem jest bardzo rzadkie występowanie przerzutów. W przypadku raka płaskonabłonkowego  objawy kliniczne raka skóry związane są z pojawieniem się drobnych grudek, zaczerwienionych, złuszczających się i pokrytych strupem, które zwiększają się przybierają postać brodawkową. Charakterystycznym objawem raka skóry jest ranka, która zdaniem chorego powstała „przy goleniu” i od tego czasu nie chce się zagoić. Charakterystycznym symptomem są owrzodzenia i tendencja do rozpadu. Rak skóry niekiedy przebiega w postaci wieloogniskowej i bywa silnie swędzący, jeżeli ulegnie zainfekowaniu. W zaawansowanych przypadkach objawy raka skóry są związane z istniejącymi przerzutami (najczęściej do płuc, kości i mózgu).

 film – czerniak objawy raka skóry – na co zwracać uwagę przy znamionach. źrodło: kampania Rak.ToSięLeczy

 

Bibliografia, czerniak – złośliwy rak skóry – objawy nowotworu

Pod. Red .R. Kordka, Onkologia, podręcznik dla studentów i lekarzy, Gdańsk 2013
M. Pawlicki, J. Legutko, Zarys diagnostyki nowotworów złośliwych oraz opieki w trakcie i po leczeniu onkologicznym, 2014.
R. Pazdur, L.D. Wagman, K. Camphausen, W. Hoskins, Nowotwory złośliwe, tom II , Lublin 2012
 J.Jassem, M. Krzakowski, Złośliwe nowotwory skóry, Gdańsk 2012
 

ZOBACZ: CZERNIAK – NOWOTWORY SKÓRY – BAZA WIEDZY

 

Czerniak – objawy raka skóry
3.29 (65.88%) 34 votes
About the Author
 

Powiązane artykuły


Wystartowało Centrum Chorób Piersi typu Breast Unit przy Dolnośląskim Centrum Onkologii

26 maja 2017 roku swoją działalność zainaugurowało Centrum Chorób Piersi typu BREAST UNIT przy Dolnośląskim Centrum Onkologii. To pierwsza w regionie wysoce wyspecjalizowana jednostka, w której pacjentki z...
Opublikowane 26 maja 2017

Światowy Dzień Walki z Nowotworami Krwi 2017

28 maja obchodzimy Światowy Dzień Walki z Nowotworami Krwi. Tego dnia na całym świecie głośno mówi się o problemie zachorowalności na nowotwory krwi. Czerwony znak „&” to symbol Światowego Dnia Walki z...
Opublikowane 22 maja 2017

Stowarzyszenie “Wygraj Zdrowie” zaprasza na bezpłatne warsztaty dla pacjentów i osób wspierających

Stowarzyszenie Pomocy Chorym “Wygraj Zdrowie” Magdaleny Sadowskiej zaprasza do udziału w bezpłatnych warsztatach dla osób chorych onkologicznie i osób wspierających w ramach projektu Per aspera...
Opublikowane 18 maja 2017

Tydzień Świadomości Czerniaka 2017

15 maja 2017 roku rozpoczęła się szósta edycja Tygodnia Świadomości Czerniaka organizowanego przez Akademię Czerniaka – sekcję naukową Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej. Akcja została...
Opublikowane 16 maja 2017

Braster pomoże zadbać polskim samorządom o zdrowie Polek

Braster – autor innowacyjnego systemu domowej profilaktyki raka piersi – sprzedał jednej z gmin województwa warmińsko-mazurskiego 100 swoich urządzeń wraz z abonamentem. Umowa ma stanowić początek...
Opublikowane 15 maja 2017
Więcej w czerniak, objawy raka

Rak trzonu macicy – objawy, leczenie, rokowania


Zamknij