Węzeł chłonny to skupisko tkanki limfatycznej, które leży na przebiegu naczyń chłonnych. Węzły chłonne stanowią integralną część układu immunologicznego, którego zadaniem w organizmie jest filtracja limfy z drobnoustrojów, dojrzewanie i magazynowanie limfocytów. Układ odpornościowy jest również miejscem, gdzie wytwarzane są przeciwciała.
Powiększone węzły chłonne stanowią częsty objaw choroby nowotworowej i mogą być sygnałem ostrzegawczym dotyczącym postępującego procesu chorobowego lub pojawienia się przerzutów raka.
Powiększone węzły chłonne
Powiększone węzły chłonne u pacjenta są wynikiem – w zależności od przyczyny – zwiększonej liczby prawidłowych lub nowotworowych limfocytów lub/i komórek zapalnych. Zgodnie z wytycznymi, o istotnie powiększonych węzłach chłonnych mówimy, gdy u osoby dorosłej węzły posiadają średnicę większą lub równą 1 cm.
W diagnostyce i ocenie stanu węzłów chłonnych stosuje się w pierwszej kolejności badanie przedmiotowe (palpacyjne) przeprowadzone przez specjalistę. W niektórych przypadkach konieczne może być wykonanie diagnostyki obrazowej z wykorzystaniem RTG, ultrasonografii, rezonansu magnetycznego lub tomografii komputerowej.
PRZEJDŹ DO: BADANIE HISTOPATOLOGICZNE
Powiększenie węzłów chłonnych – objawy
Podczas badania i oceny węzłów chłonnych w gabinecie lekarza należy zwrócić uwagę na kilka ważnych cech.
- Lokalizacja – ograniczone powiększenie węzłów chłonnych może sugerować przyczynę miejscową, natomiast zajęcie uogólnione może być objawem choroby układowej np. nowotworu.
- Konsystencja węzłów – twarde węzły chłonne są częstym objawem choroby nowotworowej, chłoniaków lub występującym w przebiegu przewlekłych białaczek. Miękkie węzły chłonne mogą być sygnałem ostrej białaczki, gruźlicy lub zapalenia.
- Tkliwość – ból podczas palpacyjnej oceny węzłów chłonnych może sugerować ich szybko postępujące powiększenie – typowe dla zapalenia; rzadziej może stanowić symptom procesu nowotworowego.
- Przesuwalność węzłów chłonnych względem skóry i podłoża – postępujący proces zapalny lub nowotworowy może powodować łączenie węzłów w tzw. pakiety i utratę ich przesuwalności. Niezmienione i zdrowe węzły chłonne są dość łatwo przesuwalne względem skóry i tkanki podskórnej.
Przyczyny powiększenia węzłów chłonnych
Najczęstsze przyczyny powiększenia węzłów chłonnych stanowią zakażenia, choroby o podłożu immunologicznym, nowotwory, choroby spichrzeniowe i schorzenia, które zdiagnozuje endokrynolog.
Powiększone węzły chłonne mogą być wynikiem rozwoju nowotworów limfoproliferacyjnych, takich jak: chłoniak Hodgkina, chłoniaki nie-Hodgkina, ostra białaczka limfoblastyczna oraz przewlekła białaczka limfocytowa.
Powiększenie węzłów chłonnych może także świadczyć o pojawieniu się u pacjenta przerzutów nowotworowych pochodzących z guzów litych. Objaw ten wymaga konsultacji ze specjalistą, który wyjaśni przyczynę powiększenia węzłów.
Węzeł chłonny wartowniczy – tzw. wartownik
Węzeł chłonny wartowniczy, zwany potocznie wartownikiem, to pierwszy węzeł chłonny na drodze spływu chłonki z ogniska pierwotnego nowotworu.
Biopsja węzła chłonnego wartowniczego jest procedurą diagnostyczną stosowaną w onkologii, która umożliwia identyfikację węzła chłonnego, do którego w pierwszej kolejności spływa chłonka z obszaru, gdzie zlokalizowany jest guz nowotworowy.
W węźle chłonnym wartowniczym w pierwszej kolejności występują przerzuty nowotworowe. Brak przerzutów nowotworowych w wartowniku oznacza, że prawdopodobieństwo odnalezienia przerzutów w kolejnych węzłach chłonnych jest bardzo niskie.
Dzięki sprawdzeniu węzła wartownika w niektórych przypadkach można zrezygnować np. z usuwania węzłów pachowych u pacjentek z rakiem piersi, co wiąże się z istotną redukcją ryzyka wystąpienia obrzęku chłonnego ręki.
PRZEJDŹ DO: NAJCZĘSTSZE OBJAWY RAKA
Dzien dobry.
Dziecko właściwie od ok 3 miesiąca życia ma powiększone węzły chłonne (aktualnie ma dwa lata).
Z prawej strony jest widoczny guzek, dość płaski ale widać ze ma ok 2cm średnicy. Pediatra stwierdził ze to normalne u dzieci, jednak mnie to niepokoi. Czy mam drążyć temat, żeby pediatra skierował syna na badania?
Koniecznie badania!!
Witam syn ma 12 lat i gdy miał ok 6 lat pojawiły mu się guzki na szyi po obu stronach. Pediatra obejrzał i stwierdził,że jeśli będą się powiększać to wtedy należy przyjść,a na razie nie ma się co obawiać. Minęło kilka lat ,a one nadal są, czy konieczna jest konsultacja z onkologiem?
koniecznie!!!!!
Pół roku temu miałam usunięty nowotwór brodawczaka płasonabłnkowego łagodny. Od tamtego momentu mam powiększone węzły chłonne. Co to może oznaczać?
Julio nie jestem lekarzem, ale koniecznie skonsultuj to z twoim onkologiem !!! Polecam też abyś poczytała o kapsaicynie i korzeniu mniszka lekarskiego. Te zioła, działają jak naturalna chemioterapia (są bardzo skuteczne). Dobrze jest je pić (po konsultacji z lekarzem oczywiście), w calu leczniczym, ale i po wycięciu nowotworu. KONIECZNIE O NICH POCZYTAJ.
Witam mój mąż ma raka płuc z przerzutami na węzły śródpiersia i krtani bardzo dużo rozsiane gozki czy jest nadzieja ze chemia mu pomoże z góry dziekuje za poradę
Witam, od jakiegos czasu mam dosc mocno powiekszone wezly chlonne na dlugosci calej szyi (umiejscowione sa na krtani, bokach szyi i pod zuchwa) sa dosc wyczuwalne pod palcami i twarde, dosc latwo sie przesuwaja, jestem w stanie poruszac nimi na obie strony, niepokoi mnie rowniez charakterystyczny dzwiek przy ich przesuwaniu jakby chrząkanie szyi, co to moze oznaczac. Dodam, ze od kilku dni mam silny gesty, zielonkawy katar, natomiast powiekszenie wezlow zauwazylam zanim sie pojawil. Proszę o pomoc
Mam podobnie, co to było?
Witam od kilku miescy bolą mnie węzły szyjne i mam opuchnięte raz mnie raz bardziej bolą. Już jie wiem co robić antybiotyk wybiorę i za tydzień to samo..