Od kilkunastu lat na rynku dostępne są szczepionki przeciwko najpopularniejszym typom wirusa HPV. Chronią one zaszczepione osoby przed zakażeniem wirusem brodawczaka ludzkiego, a tym samym przed nowotworzeniem. Wiele osób zadaje sobie pytanie – czy szczepionka przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego jest skuteczna?

Wirus brodawczaka ludzkiego (HPV, Human Papilloma Virus) jest przenoszony drogą płciową i może powodować raka szyjki macicy. Niektóre typy HPV powodują powstanie w okolicy narządów płciowych i odbytu zmian łagodnych, takich jak kłykciny kończyste.

Inne typy wirusa brodawczaka ludzkiego – szczególnie typy 16 i 18 – skutkują śródnabłonkową neoplazją (CIN, Cervical Intraepithelial Neoplasia), która może prowadzić do raka szyjki macicy. Specjaliści określają CIN w trzystopniowej skali, w której CIN I oznacza dysplazję małego, a CIN III – dużego stopnia.
 

Szczepionka przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego

W czasopiśmie The Lancetopublikowano wyniki metaanalizy dotyczącej wpływu szczepionki przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego na częstość zakażeń tym wirusem, liczby kłykcin kończystych okolicy odbytniczo-płciowej oraz CIN drugiego stopnia.

Metaanaliza obejmowała 65 badań z 14 wysoko rozwiniętych krajów. Wykazano znaczące zmniejszenie występowania zakażeń HPV w ciągu 5-8 lat od wprowadzenia szczepień – dla HPV typu 16 i 18 o 83% wśród dziewcząt w wieku 13-19 lat oraz o 66% w grupie wiekowej 20-24 lata.

Z kolei dla wirusa brodawczaka ludzkiego typu 31, 33 i 45 w grupie dziewcząt w wieku 13-19 lat częstość ta zmniejszyła się o 54%. Zmalała również częstość występowania kłykcin kończystych okolic płciowych, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Oznacza to, że szczepionka przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego jest skuteczna.

Dodatkowo udowodniono zmniejszenie częstości CIN drugiego stopnia o 51% wśród dziewcząt w wieku 15-19 lat oraz o 31% wśród kobiet w wieku 20-24 lata. Autorzy badania podkreślają, że dotyczyło ono lat, w których szczepienia obejmowały tylko dziewczynki, a wprowadzenie ich również dla chłopców może przynieść jeszcze lepsze efekty.
 

Szczepinonka HPV – skuteczność

CO ciekawe, jak donosi The Lancet – zaprzestanie obowiązkowych szczepień przeciwko HPV w Japonii może doprowadzić do 10 800 dodatkowych zgonów z powodu raka szyjki macicy.

Zakażenie HPV, czyli wirusem brodawczaka ludzkiego, jest głównym czynnikiem ryzyka zachorowania na raka szyjki macicy. Autorzy badania opublikowanego w Lancet Public Health szacują, jak duże szkody spowoduje decyzja japońskiego rządu o wycofaniu rekomendacji szczepienia przeciwko HPV (Human Papilloma Virus).

W 2010 roku w Japonii podjęto decyzję o obowiązkowym szczepieniu przeciwko temu wirusowi dziewczynek w wieku 12-16 lat. Jednak w 2013 roku minister zdrowia, w związku z nieprawdziwymi informacjami nagłaśnianymi przez media na temat niepożądanych skutków szczepionek, wycofał swoje zalecenia.

Liczba przeprowadzonych szczepień w docelowej grupie dziewczynek spadła drastycznie z 70% do 1%. Według szacunku autorów badania, spadek udziału szczepień do 1% w latach 2013-2019 zwiększy o 26 tys. liczbę zachorowań na raka szyjki macicy w ciągu życia dziewczynek urodzonych pomiędzy 1994 a 2007 rokiem. Oznacza to także 5000-5700 dodatkowych zgonów w tej grupie z powodu tego nowotworu. Wyniki te oparte są na założeniu, że udział zaszczepionych dziewczynek nadal utrzymywał się na poziomie 70%.

Autorzy szacują, że utrzymanie obecnych decyzji poskutkuje w ciągu najbliższych 50 lat liczbą 10 800 zgonów, którym dałoby się zapobiec. Warto zaznaczyć, że japońskie dziewczynki w wieku 12-16 lat, o ile wyrażą taką chęć, nadal mogą korzystać z darmowego szczepienia przeciwko HPV.

Niestety w Polsce szczepienie przeciwko HPV nie jest obowiązkowe, a jego koszty pokrywane są z własnych środków.

Szczepionka przeciw HPV – jak zachęcić do szczepienia

W badaniu opublikowanym w czasopiśmie Pediatrics sprawdzono, jaki wpływ na podejmowanie przez rodziców decyzji dotyczących szczepienia przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego HPV ma sposób udzielania informacji dotyczących szczepienia.

W tym celu przygotowano filmy zawierające wypowiedzi pediatrów na temat siedmiu najczęściej zadawanych pytań dotyczących szczenienia przeciwko HPV, m.in. kiedy szczepić dziecko na HPV, czy szczepionka przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego jest bezpieczne, jakie są jego działania niepożądane czy przed jakimi chorobami chroni szczepienie.

Następnie rodzicom ponad tysiąca dzieci w Stanach Zjednoczonych w wieku od 9 do 17 lat nieszczepionych na HPV lub tylko po jednej dawce szczepionki pokazano cztery filmy na jeden losowo wybrany temat. Rodzice oceniali w skali od 1 do 4 na ile obejrzany film przekonał ich do szczepienia dziecka.

Wykazano, że rodzice byli bardziej przekonani do szczepień po obejrzeniu filmów odwołujących się do braku wiedzy oraz zawierających informacje dotyczącą profilaktyki zachorowania na raka szyjki macicy. Dodatkowo lepiej oceniane były dłuższe materiały video oraz takie, które wymagały również czytania.

Rodzice byli najmniej zmotywowani do szczepień po obejrzeniu filmów, w których na pierwszym miejscu podkreślano konieczność i pilność szczepień.

źródła:
www.thelancet.com/journals/lancet/article/PIIS0140-6736(19)30298-3/fulltext
www.ligawalkizrakiem.pl

 
ZOBACZ: PROFILAKTYKA RAKA