Od kilkunastu lat na rynku dostępne są szczepionki przeciwko najpopularniejszym typom wirusa HPV. Chronią one zaszczepione osoby przed zakażeniem wirusem brodawczaka ludzkiego, a tym samym przed nowotworzeniem. Wiele osób zadaje sobie pytanie – czy szczepionka przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego jest skuteczna?

Wirus brodawczaka ludzkiego (HPV, Human Papilloma Virus) jest przenoszony drogą płciową i może powodować raka szyjki macicy. Niektóre typy HPV powodują powstanie w okolicy narządów płciowych i odbytu zmian łagodnych, takich jak kłykciny kończyste.

Inne typy wirusa brodawczaka ludzkiego – szczególnie typy 16 i 18 – skutkują śródnabłonkową neoplazją (CIN, Cervical Intraepithelial Neoplasia), która może prowadzić do raka szyjki macicy. Specjaliści określają CIN w trzystopniowej skali, w której CIN I oznacza dysplazję małego, a CIN III – dużego stopnia.
 

Szczepionka przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego

W czasopiśmie The Lancet opublikowano wyniki metaanalizy dotyczącej wpływu szczepionki przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego na częstość zakażeń tym wirusem, liczby kłykcin kończystych okolicy odbytniczo-płciowej oraz CIN drugiego stopnia.

Metaanaliza obejmowała 65 badań z 14 wysoko rozwiniętych krajów. Wykazano znaczące zmniejszenie występowania zakażeń HPV w ciągu 5-8 lat od wprowadzenia szczepień – dla HPV typu 16 i 18 o 83% wśród dziewcząt w wieku 13-19 lat oraz o 66% w grupie wiekowej 20-24 lata.

Z kolei dla wirusa brodawczaka ludzkiego typu 31, 33 i 45 w grupie dziewcząt w wieku 13-19 lat częstość ta zmniejszyła się o 54%. Zmalała również częstość występowania kłykcin kończystych okolic płciowych, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Oznacza to, że szczepionka przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego jest skuteczna.

Dodatkowo udowodniono zmniejszenie częstości CIN drugiego stopnia o 51% wśród dziewcząt w wieku 15-19 lat oraz o 31% wśród kobiet w wieku 20-24 lata. Autorzy badania podkreślają, że dotyczyło ono lat, w których szczepienia obejmowały tylko dziewczynki, a wprowadzenie ich również dla chłopców może przynieść jeszcze lepsze efekty.
 

Szczepionka przeciw HPV – jak zachęcić do szczepienia

W badaniu opublikowanym w czasopiśmie Pediatrics sprawdzono, jaki wpływ na podejmowanie przez rodziców decyzji dotyczących szczepienia przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego HPV ma sposób udzielania informacji dotyczących szczepienia.

W tym celu przygotowano filmy zawierające wypowiedzi pediatrów na temat siedmiu najczęściej zadawanych pytań dotyczących szczenienia przeciwko HPV, m.in. kiedy szczepić dziecko na HPV, czy szczepionka przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego jest bezpieczne, jakie są jego działania niepożądane czy przed jakimi chorobami chroni szczepienie.

Następnie rodzicom ponad tysiąca dzieci w Stanach Zjednoczonych w wieku od 9 do 17 lat nieszczepionych na HPV lub tylko po jednej dawce szczepionki pokazano cztery filmy na jeden losowo wybrany temat. Rodzice oceniali w skali od 1 do 4 na ile obejrzany film przekonał ich do szczepienia dziecka.

Wykazano, że rodzice byli bardziej przekonani do szczepień po obejrzeniu filmów odwołujących się do braku wiedzy oraz zawierających informacje dotyczącą profilaktyki zachorowania na raka szyjki macicy. Dodatkowo lepiej oceniane były dłuższe materiały video oraz takie, które wymagały również czytania.

Rodzice byli najmniej zmotywowani do szczepień po obejrzeniu filmów, w których na pierwszym miejscu podkreślano konieczność i pilność szczepień.

źródła:
www.thelancet.com/journals/lancet/article/PIIS0140-6736(19)30298-3/fulltext
www.ligawalkizrakiem.pl

 
ZOBACZ: PROFILAKTYKA RAKA